Otto Warmbier
Dvaadvacetiletý Otto Warmbier se loni stal symbolem toho, jak nepochopitelně krutý může diktátorský režim v KLDR být i pro cizince.
Americký student strávil na začátku roku 2016 v Severní Koreji pouhé tři dny. Spolu s několika dalšími zahraničními turisty si zaplatil zájezd, na jehož konci ho ale bezpečnostní složky nevpustily do letadla. Podle nich totiž mladý Otto ukradl ze zdi na chodbě hotelu politický plakát, z čehož ho měly usvědčit nekvalitní záběry kamer.
Po zatčení na letišti se po něm slehla zem na téměř 20 dní. Znovu se objevil až na záběrech severokorejské televize před soudem, kde se se slzami v očích přiznal ke krádeži. Co přiznání předcházelo, se už nikdo nedozví. Odsouzen byl k 15 rokům těžkých prací za protistátní činnost.
Stejně tak zůstane záhadou, v jakých podmínkách byl Otto držen ve vězení. Severokorejci ho propustili po roce a půl "z humanitárních důvodů". Otto byl připoután na lůžko, slepý, hluchý, bez schopnosti komunikovat. Zemřel týden po převozu do Spojených států.
Podle amerických lékařů měl poškozený mozek, přesnou příčinu ale neznají. Ve stavu, kdy nebyl schopen vnímat okolí a v zásadě žádné vnější podněty, byl Warmbier podle lékařské zprávy déle než rok. Patrně od dubna 2016, tedy krátce po svém zatčení.