Klausovy manýry udivily Vídeň, odešel uprostřed věty

Zahraničí Zahraničí
16. 11. 2012 17:25
Aktuálně.cz přináší přepis rozhovoru, který Václav Klaus předčasně ukončil
Václav Klaus nemá kritiky rád.
Václav Klaus nemá kritiky rád. | Foto: Jan Langer

Vídeň - Václav Klaus je známý tím, že se k novinářům nechová zrovna zdvořile. 

Pokud je navíc někdo jiného názoru než on, dá demonstrativně najevo svou nevoli. Nejinak tomu bylo i v případě interview, které - po dlouhém přemlouvání - poskytl během oficiální státní návštěvy Rakouska prestižnímu deníku Der Standard.

Stačilo, aby rakouský novinář, který s ním rozhovor vedl, namítl, že národní státy, po jejichž návratu Klaus volá, jsou produkt 19. století. A rozhovor skončil.

Český prezident se totiž uprostřed věty otočil. A bylo po otázkách.

Aktuálně.cz publikuje nedokončený rozhovor ve verzi, v jaké ho na své internetové stránce uveřejnil Der Standard. S rakouským dovětkem: "Kdo se chce kriticky ptát českého prezidenta, musí být rychlý."

Der Standard: Jak to, že se v čase, kdy se v jiných státech znovu projevují silnější tendence směrem k evropské integraci, v Česku rozvíjejí tendence opačné?

Klaus: Jsem toho názoru, že Češi jsou velmi racionální a rozumní. To je jedna stránka věci. A ta druhá je: máme za sebou komunistickou minulost. A jsme v různých ohledech citliví, možná až přecitlivělí, když jde o eliminaci svobody a demokracie v Evropě. Proto jsme kritičtější než kupříkladu lidé v západní Evropě a také v Rakousku. A proto je taková i naše pozice.

Der Standard: Pozorovatelé z oblasti ekonomiky a politiky po krizi řekli, že nyní musí být (naším) cílem překonat problémy pomocí posílené evropské integrace. Vy ale argumentuje opačně - proč?

Klaus: Tato politika - jak se říká anglicky "ever closer Europe" (čím dál semknutější Evropy) - je právě to, co nás přivedlo do krize. A ještě více této medicíny, navíc v ještě silnějších dávkách, nám nemůže pomoci. Potřebujeme něco jiného. Musíme celý tento model, toto paradigma evropské integrace, změnit. Takhle nemůžeme pokračovat.

Der Standard: Váš protinávrh je návratem k větší míře národního státu, k národněstátním modelům, k modelu, který pochází z 19. století a který (platí) zčásti za zastaralý...

Klaus: Proč z 19. století?

Der Standard: Vznik národních států...

Klaus: Ano, vznik. Ale existence (to) je 20. století. Ne 19. století.

Der Standard: Spatřujete v národním státu model pro 21. století?

Klaus: Odpověděl bych takto: Jsem proti supranacionalismu (způsob rozhodování na mezinárodní úrovni, v jehož rámci je část politických pravomocí delegována na nadnárodní těleso, pozn. redakce). Je to jasné? A jsem pro intergovernmentalismus (rozhodování na mezivládní úrovni, pozn. redakce). Ano? Dobře."

Český prezident se otáčí a bez pozdravu odchází pryč. 

 

Právě se děje

Další zprávy