V Rakousku zadrželi útočníka, co střílel na Klause

Domácí ČTK Domácí, ČTK
14. 11. 2012 20:05
Spolu s Vondroušem byl zadržen také Phillip Janýr. Oba policie po vyslechnutí propustila
Pavel Vondrouš byl dopaden.
Pavel Vondrouš byl dopaden. | Foto: Reuters

Vídeň - Rakouská policie ve středu krátce zadržela Pavla Vondrouše, který v září vystřelil na Václava Klause z airsoftové pistole.

Stalo se to před příjezdem českého prezidenta před vídeňskou budovou rakouského průmyslového spolku, kde Klaus ve středu odpoledne představuje svou knihu.

Spolu s Vondroušem byl zadržen rakouský občan českého původu Phillip Janýr. Oba policie po vyslechnutí propustila, řekl mluvčí rakouské policie Karl Grundböck.

"Českému prezidentovi nehrozilo žádné nebezpečí," řekl Grundböck a dodal, že šlo o standardní bezpečnostní zákrok. Vondroušovi ani Janýrovi policie neuložila žádnou pokutu.

Internet se baví střelbou na Klause, podívejte se

Podle zjištění ČTK byla rakouská policie předem informována o možném incidentu. Náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel řekl, že k žádnému incidentu nedošlo.

"Rakouské orgány ho zadržely před podpisovou akcí. Pan prezident je nezraněn. Předpokládám, že je to na základě informací, které dostaly z české strany na základě incidentu v Chrastavě," sdělil Kužel Rádiu Impuls.

Vondrouš ve středu ve Vídni s Klausem nepřišel do styku. Rakouská policie chrastavského útočníka a jeho společníka, kteří rozdávali letáky, odvezla ještě před příjezdem hlavy státu. "Program prezidenta na státní návštěvě Rakouska to nijak neovlivnilo," řekl Klausův mluvčí Radim Ochvat.

Janýr, který na příjezd Klause čekal spolu Vondroušem, na sebe v minulosti upozornil mimo jiné trestními oznámeními na české vládní politiky v kauze kolem údajné korupce na Státním fondu životního prostředí. Janýr, syn dlouholetého člena sociální demokracie Přemysla Janýra, byl v Česku v minulosti odsouzen k pěti letům vězení za krácení daní.

Českým úřadům ale vydán nebyl, což Janýr vysvětloval tím, že Rakousko tak se svými občany nečiní a že jeho skutek není v alpské zemi trestným činem.

Šestadvacetiletý Pavel Vondrouš vystřelil na hlavu státu na konci září při příležitosti otevírání nového mostu v Chrastavě. Dostal se až do prezidentovy bezprostřední blízkosti, aniž by si ho jeho ochranka všimla. Několikrát poté vystřelil z airsoftové pistole směrem ke Klausově paži a způsobil mu tak drobné oděrky. Bez povšimnutí pak z místa odešel. Svým činem chtěl podle svých slov upozornit na to, že politici nenaslouchají lidem.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy