V Rakousku zadrželi útočníka, co střílel na Klause

Domácí ČTK Domácí, ČTK
14. 11. 2012 20:05
Spolu s Vondroušem byl zadržen také Phillip Janýr. Oba policie po vyslechnutí propustila
Pavel Vondrouš byl dopaden.
Pavel Vondrouš byl dopaden. | Foto: Reuters

Vídeň - Rakouská policie ve středu krátce zadržela Pavla Vondrouše, který v září vystřelil na Václava Klause z airsoftové pistole.

Stalo se to před příjezdem českého prezidenta před vídeňskou budovou rakouského průmyslového spolku, kde Klaus ve středu odpoledne představuje svou knihu.

Spolu s Vondroušem byl zadržen rakouský občan českého původu Phillip Janýr. Oba policie po vyslechnutí propustila, řekl mluvčí rakouské policie Karl Grundböck.

"Českému prezidentovi nehrozilo žádné nebezpečí," řekl Grundböck a dodal, že šlo o standardní bezpečnostní zákrok. Vondroušovi ani Janýrovi policie neuložila žádnou pokutu.

Internet se baví střelbou na Klause, podívejte se

Podle zjištění ČTK byla rakouská policie předem informována o možném incidentu. Náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel řekl, že k žádnému incidentu nedošlo.

"Rakouské orgány ho zadržely před podpisovou akcí. Pan prezident je nezraněn. Předpokládám, že je to na základě informací, které dostaly z české strany na základě incidentu v Chrastavě," sdělil Kužel Rádiu Impuls.

Vondrouš ve středu ve Vídni s Klausem nepřišel do styku. Rakouská policie chrastavského útočníka a jeho společníka, kteří rozdávali letáky, odvezla ještě před příjezdem hlavy státu. "Program prezidenta na státní návštěvě Rakouska to nijak neovlivnilo," řekl Klausův mluvčí Radim Ochvat.

Janýr, který na příjezd Klause čekal spolu Vondroušem, na sebe v minulosti upozornil mimo jiné trestními oznámeními na české vládní politiky v kauze kolem údajné korupce na Státním fondu životního prostředí. Janýr, syn dlouholetého člena sociální demokracie Přemysla Janýra, byl v Česku v minulosti odsouzen k pěti letům vězení za krácení daní.

Českým úřadům ale vydán nebyl, což Janýr vysvětloval tím, že Rakousko tak se svými občany nečiní a že jeho skutek není v alpské zemi trestným činem.

Šestadvacetiletý Pavel Vondrouš vystřelil na hlavu státu na konci září při příležitosti otevírání nového mostu v Chrastavě. Dostal se až do prezidentovy bezprostřední blízkosti, aniž by si ho jeho ochranka všimla. Několikrát poté vystřelil z airsoftové pistole směrem ke Klausově paži a způsobil mu tak drobné oděrky. Bez povšimnutí pak z místa odešel. Svým činem chtěl podle svých slov upozornit na to, že politici nenaslouchají lidem.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy