Klaus v Berlíně: Za krizi mohou Řecko i eurozóna

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
29. 4. 2010 16:00
List Financial Times Deutschland varuje: Krize ve Španělsku by byla pro eurozónu smrtonosná
Prezident Klaus na snímku z půlky března 2010
Prezident Klaus na snímku z půlky března 2010 | Foto: Reuters

Berlín - Berlín - Německo jako hlavní motor evropské integrace musí nyní nést i její negativní důsledky. V reakci na současnou krizi v Řecku a na hledání jejího řešení to po své dnešní přednášce na berlínské Humboldtově univerzitě řekl českým novinářům český prezident Václav Klaus.

Na straně Řecka naopak vidí problém, že si zvyklo na svůj životní standard a není připraveno se ho vzdát.

"Němci byli skutečně ten hlavní hybatel celého toho evropského integračního procesu a myslím, že z toho musí pro sebe vyvodit nějaké důsledky," prohlásil Klaus. "Teď není možné se tvářit, že se vlastně nic neděje a že ať si to každá ta země vyřeší sama," dodal k roli Německa český prezident.

Klaus dnes zopakoval, že v případě Řecka je řešením pouze znehodnocení jeho měny, což ale kvůli euru není možné, nebo transfer peněz z ostatních zemí eurozóny. Chybu vidí ale i na řecké straně.

Takhle to možná bude vypadat, pokud CDU vyhraje...
Takhle to možná bude vypadat, pokud CDU vyhraje... | Foto: Reuters

"Řecko si na ten svůj životní standard zvyklo a už ho má v sobě zabudovaný a teď není připraveno se o něj nechat nějak připravit," komentoval Klaus aktuální dění po skončení projevu na Humboldtově univerzitě, v němž německému publiku shrnul své kritické výtky vůči evropské integraci.

Některá německá média obviňují z prohlubování krize v Řecku a nejistoty na finančních trzích kancléřku Angelu Merkelovou. Komentátoři mají za to, že její váhavý či spíše dlouho nejasný postoj ještě zhoršil situaci v Řecku i nejistotu kolem eura.

Komentátor prestižního deníku Frankfurter Rundschau Merkelovou označuje za hlavního viníka nynější krize společné evropské měny. Pro trh je podle něj nejdůležitější důvěra.

Uklízecí četa odpočívá před budovou Řecké centrální banky.
Uklízecí četa odpočívá před budovou Řecké centrální banky. | Foto: Reuters

"Proč jen kancléřka nerozptýlila obavy Řecka před dvěma měsíci osmi jednoduchými slovy? 'Buďte v klidu, když bude potřeba, Řecku pomůžeme!' Tehdy by to ještě stačilo a nepadnul by na to ani cent, protože by důvěra byla zachována," míní Frankfurter Rundschau.

Místo toho si Merkelová uškodila svým pokusem poskytnout pomoc až poté, co Řecko zavede úsporná opatření a bude po zemských volbách v Severním Porýní-Vestfálsku, dodává list.

To, co Řekové mohli vnímat jako napomenutí, totiž podle něj znamenalo pro kapitálové trhy znejistění a podkopalo důvěru v euro.

"Zdali se tato neracionální panika může znovu obrátit v důvěru a kolik bude potřeba slov a bilionů eur na garancích, to budou vědět až historici. My současníci víme jen jedno: krize eura má jednoho hlavního viníka - Angelu Merkelovou," uzavírá svůj komentář Frankfurter Rundschau.

Ekonomický list Financial Times Deutschland tvrdí, že čím déle bude trvat nejistota kolem Řecka, tím víc to vše bude evropské země stát.

Foto: Zahraničí

"Nejfrapantnější na předchozích dnech je to, s jakou tvrdohlavostí kancléřka tuto jistotu ignorovala," rýpe do kancléřky ekonomický deník. Tím podle něj ohrozila snahu Mezinárodního měnového fondu (MMF) a kolegů z Evropské unie uklidnit trhy dřív, než dluhová krize přeskočí i na další státy EU.

Plán, který podle německých poslanců předestřel ve středu v Berlíně šéf MMF Dominique Strauss-Kahn - rozložit pomoc Řecku na tři roky ve výši až 120 miliard eur a po tuto dobu ho odříznout od kapitálového trhu, aby Atény nebyly odkázané na jeho důvěru - označuje list za velký risk eurozóny, který může vyjít, jen když se do něj zapojí všichni s plným nasazením. "A když do toho půjde Merkelová," zdůraznil list.

Deník také píše, že pokud se do podobné krize jako Řecko dostane Španělsko, bude to pro eurozónu katastrofa.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy