Rating Řecka spadl do spekulativní zóny a otřásl světem

Zdeněk John
27. 4. 2010 22:15
Portugalská známka byla sražena na ratingový stupeň A-minus
Foto: Zahraničí

* Rating Řecka se dostal poprvé v historii do spekulativního pásma * Portugalsko sraženo na ratingový stupeň A-minus * Finanční trhy reagovaly prudkým propadem * Kancléřka Merkelová vyjmenovala podmínky, za jakých Německo pomůže * Rakousko se nově přidalo k německým podmínkám

Berlín/Atény - Dramatická situace zadluženého Řecka, která vážně ohrožuje samotnou hodnotu společné evropské měny, se propadla na nové dno. Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's v úterý snížila hlavní rating Řecka na stupeň BB-plus. Rating se tak dostal do spekulativního pásma. To se v zemích eurozóny doposud nestalo. 

Úterní zprávy okamžitě otřásly finančními trhy, všechny hlavní burzy se propadly, možnost dalších půjček pro Řecko se dostala do iracionálního pásma.

Chabá řecká obrana

Propad Řecka do "spekulativního" pásma dává investorům signál, že jejich peníze mohou skončit v jakékoli chvíli v prachu. Prestižní finanční investice dokonce mají zakázáno se subjekty, jimž agentury sníží rating na tuto hladinu, zcela obchodovat. Tedy i například půjčovat.

Vládní dluhopisy Řecka se tak dostaly na hladinu, při níž si vláda vpodstatě nemůže ekonomicky dovolit s nimi pracovat. V hodnotě se po oznámení Standard & Poor's propadly až za ekonomicky velmi nestabilní země typu Ekvádoru či Ukrajiny.

Londýnská burza končila den v mínusu, většinu ztráty přitom nabrala po oznámení ratingové agentury. Podobně - o dvě a půl procenta - se propadl německý DAX, Wall Street zareagoval okamžitým poklesem o 1,4 procenta. Akcie řeckých bank klesly jednorázově nejvíce za poslední rok a půl - o celých 9 procent.

Řecké ministerstvo financí po drastickému snížení ratingu uvedlo, že rozhodnutí agentury "nebere v úvahu skutečný stav řecké ekonomiky". Země prý bez problémů splatí také přibližně 8,5 miliardy eur, které jsou splatné do 19. května.

"Snížení úvěrového ratingu naší země neodráží skutečné fundamentální parametry, ani pokrok ve fiskální oblasti," poznamenalo bez dalšího ke zprávě ratingové agentury řecké ministerstvo.

Přijde pomoc z Německa?

Podle nejnovějších zpráv nemá dobré vyhlídky ani Portugalsko. Agentura mu totiž snížila hlavní ratingovou známku na stupeň A-minus.

"Rozhodnutí odráží náš názor na zvýšená fiskální rizika, jimž Portugalsko čelí," uvedli podle agentury Reuters analytici ratingové agentury. Opírají se o revizi výhledu do roku 2013.

Německo může Řecku stále odepřít finanční pomoc, kterou mu země eurozóny slíbily, a to by mohlo znamenat, že by vysoce zadlužené Řecko muselo načas opustit eurozónu. Řekl to rozpočtový expert německé vlády Jürgen Koppelin.

Úrokové náklady a ceny pojištění řeckých a portugalských dluhopisů proto dnes rostly na další rekordy.

Také Rakousko dalo najevo, že neposkytne Řecku žádnou finanční pomoc, dokud k jejímu vyplacení nebudou připraveny i ostatní státy EU. Uvedl to rakouský ministr financí Josef Pröll.

Rakousko se tak přidalo k podmínkám, které nad plánem pomoci Řecku stanovila v pondělí kancléřka Angela Merkelová. Plán pro Řecko tak dostává další a další trhliny a potvrzuje se, že eurozóna prožívá možná nejtěžší týden své existence. Němci mají v rámci záchranného balíku eurozóny a MMF (45 miliard euro) platit zdaleka nejvíc.

Investoři slyšeli Nein

Investoři už v pondělí na projev Merkelové zareagovali velmi podrážděně a poslali euro na trzích opět níž.

"Potřebujeme, aby Řecko dostalo pomoc, ale také potřebujeme, aby pomoc byla kombinována s jasným úsilím o úspory," uvedla kancléřka Merkelová v narážce například na to, že v Řecku státní zaměstnanci berou 15 platů a mají osm týdnů dovolené.

Havarijní plán je pro německé politiky velmi kontroverzní. 86 procent Němců ho odmítá a za několik dní jsou v nejlidnatější zemi Německa, Severním Porýní - Vestfálsku, volby.

Německé banky v pozadí

Na druhou stranu německé banky mají v řeckých dluhopisech utopené slušné peníze, takže Německo bude Řekům pomáhat tak jako tak: buď přímo, nebo záchranou svých finančních ústavů.

Riziková přirážka na řeckých dluhopisech stoupla znovu na rekordní výši. Řecko si půjčuje třikrát dráž než právě Německo. Dvouleté řecké dluhopisy v pondělí dosáhly výnosu 13,4 procenta oproti 11 z pátku, kdy Řecko oficiálně požádalo o pomoc.

Každý den pochybností o záchranném plánu je znát - jako dnešek.

Pro eurozónu je nejhorší zprávou, že se podle řeckého scénáře už pomalu začínají točit první scény filmu i v Portugalsku. Také tady si investoři vynutili růst rizikové sazby, byť ministr financí Portugalska prohlásil, že jeho země udělá vše, aby neopakovala řecké postupy.

Už i Španělsko

Přirážka, kterou investoři požadují k úrokům z portugalských vládních obligací proti obdobným německým dluhopisům, vzrostla na 2,05 procentního bodu z páteční úrovně 1,93 bodu. Dostala se tak na nové maximum od zavedení eura. Obdobná je situace ve Španělsku. Jižní křídlo eurozóny je v ohrožení, napsala agentura Reuters.

Přesto v centru pozornosti zůstává nejpalčivější problém: Řecko.

Jeho vyhlídky jsou o to chmurnější, že zatímco se debatuje o půjčce 45 miliard euro, objevují se první odhady, kolik bude třeba v dalších letech. Profesor ekonomie univerzity v New Yorku a hlavní ekonom High Frequency Economics Carl B. Weinberg napsal: "Během následujících pěti let bude muset Řecko sehnat 240 miliard eur. To je přibližně současný hrubý domácí produkt země. Z této částky 150 miliard připadá na splátky dluhopisů, které dojdou do splatnosti, a 90 miliard eur jen na samotné úroky." Weinberg vypočítal, že jen úrokové náklady Řecka spolykají přes 10 % jeho HDP ročně.

"Zcela objektivně je nutno poznamenat, že tanec na hrobu Řecka je více než předčasný. Každý ze států Eurozóny má v konečné instanci ve vztahu k poskytnutí pomoci právo veta a nikde není psáno, že jej nevyužije," napsal v komentáři analytik Patria Petr Žabža.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy