Kingův sen o nové Americe před 40 lety přeťala kulka

Blahoslav Hruška
4. 4. 2008 13:30
Kdo zastřelil MLK? Uvnitř: infografika
Foto: Profimedia.cz

Washington - "Mám sen, že jednoho dne tento národ povstane a bude skutečně žít podle svého kréda: Pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni."

Tak zní vůbec nejznámější slova černošského aktivisty, nositele Nobelovy ceny míru a baptistického pastora Martina Luthera Kinga mladšího.

Naplnění svého snu se už nedočkal. Před čtyřiceti lety byl zavražděn v memphiském hotelu Lorraine.

Kingův aktivismus tak zůstal sevřen do relativně krátkých, ale intenzivních třinácti let. V roce 1955 se mladý alabamský pastor angažoval v kauze Rosy Parksové, které hrozilo trestní stíhání za to, že neuvolnila místo v autobuse bílému cestujícímu.

Jeho posledním projektem, který ale již nestihl dokončit, byla v roce 1968 kampaň na podporu chudých a utlačovaných. To už byl ale žijící legendou a obrovským idolem emancipace černochů.

Snad právě proto kolem okolností atentátu na Kinga dosud krouží nejrůznější konspirační teorie. Sotva na pohřbu černošského aktivisty dozněl jeho oblíbený gospel Ujmi ruku moji (Precious Lord, take my hand), začali se lidé dohadovat, kdo za jeho smrtí stojí.

Byla to CIA, Bílý dům či sovětští agenti, kteří chtěli v zemi vyvolat nepokoje?

Oficiální vyšetřovací verze je mnohem střízlivější. Jako jediný střelec byl označen James Earl Ray, později odsouzený na 99 let žaláře. Několikrát marně žádal o revizi procesu, s čímž mu pomáhal i Kingův syn Dexter.

Každopádně mnoho lidí dosud v teorii Raye jako jediného pachatele nevěří, ostatně podobně, jako v kauze smrti Johna F. Kennedyho.

Z memphiského motelu je dnes muzeum.
Z memphiského motelu je dnes muzeum. | Foto: Reuters

Spiklenecké dohady posílil také černošský reverend Jesse Jackson. "Nikdy neuvěřím tomu, že by Ray měl motiv, peníze a schopnosti, aby něco takového udělal sám," prohlásil před čtyřmi lety.

Případ je každopádně z hlediska práva uzavřen. Sám Ray před deseti lety totiž zemřel ve věznici na selhání jater. Shodou okolností krátce poté, co si svět připomněl třicáté výročí atentátu na pastora, který proslul jako "černý Lincoln".

Čtěte více:
Zemřela vdova po Martinu Lutheru Kingovi
USA staví pomník svému černému svědomí

 

Právě se děje

Další zprávy