Pchjongjang/Soul - Severokorejský vůdce Kim Čong-un reaguje na přelet dvou amerických "neviditelných" bombardérů nad Jižní Koreou. Svým raketovým vojskům nařídil bojovou pohotovost. Míří na americké vojenské základny v Jižní Koreji a v Tichomoří.
Hrozby ve stejném duchu znějí z Pchjongjangu už od počátku měsíce. I když je výzbroj KLDR zřejmě zastaralá, Američané tvrdí, že berou severokorejské hrozby vážně.
Tisíce Severokorejců se v pátek sešly na hlavním náměstí v Pchjongjangu, aby podpořily Kim Čong-una, který je volá do zbraně proti Spojeným státům. Se skandováním "Smrt americkým imperialistům" a "Smeťte americké agresory" pochodovali vojáci a studenti 90 minut po Kim Ir-senově náměstí v centru Pchjongjangu.
"Nastal čas zúčtování"
Státní sdělovací prostředky už časně ráno informovaly, že Kim Čong-un svolal mimořádné vojenské zasedání. Rozkazy o uvedení raket do pohotovosti podepsal po půlnoční schůzce s nejvyššími veliteli.
Vůdce podle státní tiskové agentury KCNA usoudil, že "za stávající situace nastal čas zúčtovat s americkými imperialisty".
Podle agentury Reuters byla zpráva o Kimově odpovědi na let amerických bombardérů nezvykle rychlá. KLDR disponuje zastaralými raketami ze sovětské éry, které jsou s to zasáhnout Jižní Koreu.
Severokorejské rakety delšího doletu jsou naopak považovány za neprověřené. Teoreticky by však mohly zasáhnout americké základny v Japonsku či na ostrově Guam.
Spojené státy podle ministra obrany Chucka Hagela berou bojechtivá prohlášení mladého severokorejského vůdce vážně a jsou odhodlány čelit "jakékoliv eventualitě".
B-2 nad Jižní Koreou
Americké letectvo ve čtvrtek vyslalo k cvičnému přeletu nad Jižní Koreou dva své bombardéry B-2, které jsou vybaveny technologií stealth znesnadňující zachycení radary.
Podle Spojených států šlo o odstrašující misi v době stupňujícího se napětí na Korejském poloostrově. K němu přispěl únorový severokorejský jaderný test a hrozby útoků na Jižní Koreu a USA ze strany Pchjongjangu.
Bombardéry byly nasazeny v rámci americko-jihokorejského společného vojenského cvičení Foal Eagle, které začalo 1. března a skončí 30. dubna. Manévry vyvolaly rozhořčení Severní Koreje, stejně jako nedávné zpřísnění sankcí v Radě bezpečnosti OSN, které je reakcí na třetí jadernou zkoušku KLDR.
Severní Korea v posledních dnech pohrozila preventivním jaderným útokem na Spojené státy a zamířila rakety a dělostřelectvo na vojenské základny USA.
Pchjongjang vypověděl všechny dohody o neútočení s Jižní Koreou a ve středu přerušil horkou linku mezi armádami obou Korejí, jakož i americkou armádou. Podle stanice BBC tak stoupá riziko, že dojde k mylnému vyhodnocení kroků druhé strany a k chybné reakci.