Washington - Vůdce totalitního režimu v KLDR Kim Čong-un vystupuje navenek velmi agresivně a výrazně letos vystupňoval napětí na korejském poloostrově. Jeho vojenské testy tlačí svět na pokraj jaderné války, varovaly nedávno Spojené státy.
Podle amerických tajných služeb je ale Kim zároveň velmi pragmatický a chladnokrevný taktik, který má rád pevnou půdu pod nohama. A který chce úspěšně pokračovat v rodinné dynastii, z které vzešli už tři diktátoři.
O analýze Kimova chování hovoří zpráva, kterou vypracovaly Ústřední zpravodajské služby (CIA) ve Spojených státech a která nedávno unikla do listu The Wall Street Journal.
Podle CIA si Kim Čong-un plně uvědomuje, že jakýkoliv útok na USA nebo na americké spojence znamená ohrožení bezpečnosti KLDR i jeho postavení. Diktátor má ve svých rukou veškerou moc v zemi od roku 2011, kdy převzal funkci po zesnulém otci Kim Čong-ilovi.
List The Wall Street Journal ho s odkazem na zprávu CIA popisuje jako člověka, který silně touží po světovém uznání.
Za důkazy Kimova pragmatismu a chladnokrevnosti uvádí CIA například skutečnost, že sice nerespektuje sankce OSN, dál testuje rakety a vyvíjí jaderné zbraně, ale zároveň nepovoluje žádné provokace směrem k americkému námořnictvu nebo letectvu. To podle CIA znamená, že se vyhýbá nepromyšleným a unáhleným vojenským zásahům.
KLDR navíc podle ní přerušila jaderné testy na začátku listopadu, kdy americký prezident Donald Trump navštívil Čínu, která je nejdůležitějším Kimovým spojencem. Stejně tak severokorejský jaderný arzenál utichl v říjnu, když se v Pekingu konal sjezd vládnoucí komunistické strany Číny.
Souhlasí i Jižní Korea
S názorem bezpečnostních služeb USA souhlasí i Jižní Korea. Americký deník Washington Post cituje například bývalého nejmenovaného člena jihokorejské vlády, který v minulosti jednal s poradci diktátora Kim Čong-una.
Popisuje situaci z roku 2015, kdy byly vztahy mezi Soulem a Pchjongjangem velmi vyhrocené. V demilitarizovaném pásmu mezi oběma zeměmi totiž vybuchla mina, která zmrzačila dva jihokorejské vojáky. Odpovědnost za to nesla právě Severní Korea.
Podle jihokorejského politika dělal při následných jednáních všechna klíčová rozhodnutí ze strany KLDR výhradně Kim. A byl v nich vysoce pragmatický. "Vůdčí schopnosti Kim Čong-una jsou lepší, než jsme očekávali," dodává zdroj stroze.
Tvrzení amerických tajných služeb o tom, že je Kim navzdory své pověsti pragmatik, přitom kontrastuje s výroky nového prezidenta USA Donalda Trumpa. Ten Kima v minulosti označil za šílence nebo choromyslného člověka.
Americké tajné služby to vidí jinak. Ani to ale podle nich nevyvrací skutečnost, že je současný severokorejský vůdce nemilosrdný a nebezpečný.