Kim Čong-un se k moci málem nedostal. Jeho otec chtěl, aby KLDR řídila komise, tvrdí špion Soulu

Zahraničí Zahraničí
25. 1. 2016 16:50
Podle bývalého šéfa jihokorejské tajné služby Ra Čong-jila měl "milovaný vůdce" v plánu ustanovit desetičlennou komisi, která by zemi řídila namísto dosavadního jediného lídra. Z jeho potomků se měl stát uctívaný symbol, který by ale neoplýval pravomocemi ke každodennímu chodu země. V naplnění této vize ale Kim Čong-ilovi na sklonku roku 2011 zabránila smrt. Překážek ale bylo víc: deset předvybraných členů komise zápasilo o moc a Kim Čong-un se rozhodně nehodlal pomyslného pchjongjangského trůnu vzdát.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Pchjongjang/Soul - Nechybělo mnoho a současný severokorejský vůdce Kim Čong-un se do čela komunistického režimu vůbec nedostal. Alespoň ne s pravomocemi, které mu umožňují určovat budoucnost státu.

Bývalý šéf jihokorejských tajných služeb Ra Čong-jil tvrdí, že otec současné hlavy militaristického režimu svému synovi vládu předat nechtěl. "Milovaný vůdce" Kim Čong-il chtěl namísto toho dědičné pravidlo údajně zrušit úplně a moc měl v plánu předat desetičlenné komisi.

V naplnění této vize mu ale na sklonku roku 2011 zabránila smrt.

Mladému Kimovi pomohl jeho strýc

Kim Čong-ilův plán nicméně čelil i jiným překážkám: deset předvybraných členů komise si nedůvěřovalo a zápasilo o moc a Kim Čong-un se s pomocí svého strýce Čang Sen-teka rozhodně nehodlal pomyslného pchjongjangského trůnu vzdát. Bývalý vysoce postavený špion to sdělil serveru The Telegraph.

"Dokonce i v době, kdy byl stále ještě v dobré kondici, někteří z těch, co byli Kim Čong-ilovi blízcí, mu navrhovali, aby jedno ze svých dětí jmenoval svým nástupcem. On to ale nejméně dvakrát smetl ze stolu,“ řekl Ra.

"Řekl, že podle jeho názoru by byla nejrozumnějším řešením desetičlenná vůdčí komise. Kimova rodina by se stala národní figurkou, symbolem a objektem uctívání a respektu. Ale neměla by kontrolu nad každodenním řízením země," vysvětluje.

V té době ani ne třicetiletý Kim Čong-un se dostal k moci po smrti svého otce, podle Raa o tuto pozici nečekaně tvrdě bojoval. "Měl hodně silné soupeře, včetně bratra zakladatele národa Kim Ir-sena, své nevlastní matky - která byla hodně mocná - a svých nevlastních bratrů a sester," říká Ra, který mimo jiné působil také coby velvyslanec v Londýně a Tokiu. 

Smrt "šedé eminence z Pchjongjangu"

O svých zkušenostech se Severokorejci Ra sepsal knihu, kterou právě vydává. Publikace se věnuje již zmiňovanému Kimovu strýci Čang Sen-tekovi.

Vlivný muž, přezdívaný "šedá eminence z Pchjongjangu", byl v prosinci 2013 zřejmě popraven, Kima začalo jeho postavení ohrožovat. Podle tvrzení KLDR byl prý sesazen, protože byl zkorumpovaný, narkoman a sukničkář. Také prý "snil o jiných snech" a "rozhlodával jednotu a soudržnost strany".

"Nedostal žádného právníka, ani šanci cokoli vysvětlit, než byl zabit," cituje z knihy server National Post. Přišlo to pro něj prý jako blesk z čistého nebe. Při pohledu zpět na pohřeb Kim Čong-ila podle Raa vychází najevo, že nejméně 5 ze 7 lidí, kteří kráčeli v pohřebním průvodu, už bylo popraveno.

 

Právě se děje

Další zprávy