KLDR se zbaví jaderných zbraní do roku 2021, naznačil Kim

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 9. 2018 15:37
Kim Čong-un by se měl letos v září setkat s jihokorejským prezidentem a domluvit detaily k denuklearizaci KLDR. K té má dojít ještě během současného funkčního období Donalda Trumpa.
Kim Čong-un a Mun Če-in.
Kim Čong-un a Mun Če-in. | Foto: Reuters

Soul/Pchjongjang - Severní a Jižní Korea se dohodly na uspořádání summitu svých nejvyšších představitelů, vůdce KLDR Kim Čong-una a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina, na kterém by měli diskutovat o "praktických opatřeních" vedoucích k denuklearizaci Korejského poloostrova.

Setkání se bude konat od 18. do 20. září v Pchjongjangu. S odvoláním na člena jihokorejské delegace do KLDR o tom informovala agentura Reuters. Oficiální severokorejská agentura KCNA krátce předtím uvedla, že Kim Čong-un je nadále oddaný myšlence Korejského poloostrova bez jaderných zbraní.

Podle člena jihokorejské delegace, který jednal s vůdcem KLDR, Kim řekl, že chce Korejský poloostrov zbavit jaderných zbraní ještě během prvního volebního období amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na dosažení tohoto cíle chce přitom spolupracovat se Spojenými státy.

Jedná se o první časové upřesnění slibu KLDR vzdát se jaderných zbraní, podotkla agentura Reuters.

Kim také zdůraznil, že jeho důvěra v prezidenta Trumpa zůstává "nezměněna" a že o Trumpovi nikdy neřekl nic negativního. Šéf Bílého domu Kimovy výroky přivítal. "Severokorejský vůdce Kim Čong-un vyjádřil "neochvějnou důvěru v prezidenta Trumpa'. Děkuji, předsedo Kime. Společně to dokážeme!" napsal Trump na Twitteru.

Oficiální severokorejská agentura KCNA uvedla, že Kim Čong-un chce "zcela odstranit nebezpečí ozbrojeného konfliktu a hrůzy války z Korejského poloostrova a změnit jej v kolébku míru bez jaderných zbraní a bez jaderné hrozby".

Člen jihokorejské delegace, která jednala v KLDR, zároveň uvedl, že je nepravděpodobné, že by se na okraji Valného shromáždění OSN v New Yorku v druhé polovině září mohl konat summit Jižní a Severní Koreje s USA. Soul usiloval o třístrannou schůzku, případně doplněnou o Čínu, na které by byl formálně vyhlášen konec korejské války z let 1950 až 1953. Válka neskončila mírovou smlouvou, ale pouze smlouvou o příměří.

Na Korejském poloostrově se letos snížilo napětí, když vůdce KLDR Kim Čong-un zastavil raketové a jaderné testy své země a vydal se na cestu diplomacie. První setkání Kim Čong-una a Mun Če-ina se uskutečnilo v dubnu v mírové vesnici Pchanmundžom v demilitarizovaném pásmu mezi oběma zeměmi, oba vůdci se pak sešli ještě na neohlášeném summitu v květnu.

Na červnovém summitu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem se Kim Čong-un zavázal k postupné denuklearizaci Korejského poloostrova. Trump na konci srpna odložil plánovanou cestu svého ministra zahraničí Mika Pompea do Pchjongjangu. Jako důvod šéf Bílého domu uvedl, že nenastal dostatečný pokrok v procesu denuklearizace.

Podle člena jihokorejské delegace, který jednal s vůdcem KLDR, Kim řekl, že jeho důvěra v prezidenta Trumpa zůstává "nezměněna" a že chce Korejský poloostrov zbavit jaderných zbraní ještě během jeho prvního volebního období. "Předseda Kim… vyjádřil frustraci nad pochybami o jeho vůli, se kterými se setkává u části mezinárodního společenství," řekl vysoce postavený jihokorejský diplomat.

Video: Lídr KLDR se setkal s jihokorejským prezidentem

Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un na historickém summitu s prezidentem Jižní Koreje mluvil o míru, prosperitě a vztazích mezi Korejci. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy