Keni došla trpělivost, útočí na radikály v Somálsku

Zahraničí Zahraničí
17. 10. 2011 14:36
Největší východoafrická ekonomika vyslala letectvo a stovky vojáků
Milice Šabáb.
Milice Šabáb. | Foto: Reuters

Mogadišo/Nairobi - Na bezmála sedm set kilometrů dlouhé hranici mezi Keňou a Somálskem vzniká stokilometrové nárazníkové pásmo. Stovky vojáků za podpory letadel postupují krajinou, aby z oblasti vyhnali stoupence somálské radikální skupiny Al-Šabáb a hlavně jim zabránili v pohybu na jih.

Nairobi už v minulosti nařídilo několik vojenských zásahů na somálské půdě, nikdy ale nebyly tak rozsáhlé jako současná operace proti Al-Šabábu. "Střetnou se s našimi bojovníky a nakonec si odvezou mrtvoly a raněné vojáky, zatímco my se zmocníme jejich zbraní," prohlásil jeden ze zástupců hnutí citovaný agenturou DPA.

Už jich máme dost

Trpělivost začala keňskou vládu opouštět, když se začaly znovu množit případy unesených a zavražděných cizinců. Naposledy somálští fanatici unesli na ostrově Lamu francouzskou turistku, minulý týden pak zmizely i dvě španělské pracovnice humanitární organizace Lékaři bez hranic.

Keňští vojáci zatím podle dostupných zpráv postupují bez obtíží. Kam přijdou, vyprávějí jim místní obyvatelé o příslušnících Al-Šabábu, kteří tam byli před nimi.

"Jste připraveni žít pod vládou křesťanů? Vyjděte ze svých domovů a braňte svou čest a náboženství" - takto využili džihádisté podle agentury AP rozhlas ve městě Qoqani, přičemž se snažili násilím vnikat do domů a verbovat nové členy.

Filantropové z Al-Káidy

Al-Šabáb funguje od roku 2006, kdy etiopská armáda rozprášila dřívější největší džihádistickou skupinu Somálska - Svaz islámských soudů. Stejně jako Al-Káida také Al-Šabáb ("Mládí") proslul sadistickým chováním a lpěním na tradičním islámském právu šaríja. Přezdívá se mu "Africký Tálibán".

Hladomor v Somálsku.
Hladomor v Somálsku. | Foto: Reuters

Otevřeně bojuje se Somálskou vládou, která ale ovládá jen drobný kus země.

Pro kontakty s Al-Káidou je Al-Šabáb považovaný za teroristickou organizaci. Taktiky obou skupin jsou značně proměnlivé. Na jedné straně jejich stoupenci zabíjejí a mučí, na straně druhé se snaží využít letošního hladomoru a hledat nové přívržence v táborech pro uprchlíky.

Jako třeba naposledy v táboře nedaleko Mogadiša, kde podle listu The New York Times rozdával neznámý muž balíčky s nadpisem: "Kampaň na počest mučedníka bin Ládina. Charitativní pomoc pro ty, kteří jsou zasažení suchem".

V zemi, kde smrt ohrožuje tři čtvrtě milionu lidí, jde o krutý paradox posílený propagandou. Al-Šabáb totiž nedovoluje zahraničním humanitárním organizacím, aby mohly v zemi bez obtíží fungovat.

 

Právě se děje

Další zprávy