Útok na britský pár v Keni. Muže zabili, ženu unesli

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 9. 2011 22:31
Motiv útoku v letovisku poblíž somálských hranic je nejasný, únosci se zatím neozvali

Nairobi - Britský manželský pár se stal terčem ozbrojeného útoku v africké Keni. Muže útočníci zastřelili a jeho manželku unesli.

K incidentu došlo v noci ze soboty na neděli v odlehlém pobřežním letovisku Kiwayu Safari Villiage, necelých padesát kilometrů od somálských hranic.

Manželé tam byli na dovolené.

Okolo druhé hodiny ranní vtrhlo do chaty britských manželů, kteří byli v celém areálu jedinými hosty, nejméně pět lidí. Zhruba čtyřicetiletého muže podle informací britského ministerstva zahraničí útočníci zastřelili zřejmě proto, že se snažil bránit svou manželku.

Podle informací agentury Reuters pak únosci s ženou odpluli na rychlém motorovém člunu.

Keňská policie zatím případ vyšetřuje jako loupežné přepadení a po unesené Britce intenzivně pátrá.

"Zatím neznáme motiv, a tak případ vyšetřujeme jako loupežné přepadení. Jelikož ale pachatelé dámu unesli, čekáme, že nás kontaktují a budou požadovat výkupné," řekl keňský policejní komisař Mathew Iteer na zvláštní tiskové konferenci.

Turistů teď ubude

Ať už přišli pachatelé loupit, nebo unášet, je jisté, že tím poškodili keňský turistický ruch, jenž patří k hlavním příjmům státní pokladny a živí velkou část obyvatel.

Foto: Aktuálně.cz

Nejvíce turistů jezdí do Keni právě ze Spojeného království. Britské ministerstvo zahraniční v reakci na poslední útok turistům doporučuje, aby se nezdržovali v menší než třicetikilometrové vzdálenosti od somálských hranic.

Jih Somálska je pod kontrolou islámské militantní skupiny Al-Šabáb. Ta má úzké vazby na Al-Káidu a bojuje s prozápadně orientovanou centrální vládou v hlavním městě Mogadišo. 

Boje trvají už čtyři roky a podle dostupných informací ozbrojencům docházejí peníze. Únos britské občanky by s tím mohl souviset.

Problém je v tom, že se únosci dosud neozvali a o výkupné nepožádali.

Letovisko Kiwayu Safari tvoří osmnáct chatek rozsetých po asi kilometr dlouhé pláži lemované korálovými útesy a ostrůvky, na nichž hnízdí mořské želvy. Jedna noc vyjde podle listu The Independent na 450 dolarů (přibližně 8,5 tisíce korun) za osobu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Rakousko vyjádřilo Česku podporu v kauze Vrbětice, další kroky má nejprve projednat EU

Rakousko, stejně jako všechny členské státy Evropské unie, stojí solidárně za Českou republikou v souvislosti s kauzou Vrbětice. Na čtvrteční tiskové konferenci po jednání s českým ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD) v Praze to řekl šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg. Další možné kroky budou podle něj nejprve probrány na zasedání Evropské rady v Bruselu.

"Nabídli jsme zcela konkrétní podporu třeba prostřednictvím rakouského velvyslanectví v Moskvě, aby bylo možné nadále udržet provoz a fungování úřadů," řekl Schallenberg. Kulhánek také poděkoval za to, že rakouští diplomaté pomáhali při vyjednávání společného stanoviska EU na podporu ČR.

Na dotaz, zda by mohlo Rakousko přistoupit i k dalším krokům typu vyhoštění pracovníků ambasády, Schallenberg odpověděl, že je důležité, aby EU hovořila jedním hlasem. "Jsme vnímáni, pokud jsme jednotní a hovoříme společně. Veškeré další kroky a opatření se budou probírat nejprve v Bruselu na zasedání Evropské rady. Pokud se takové činy staly a Česká republika jasně vysvětlí jejich pozadí, zaslouží si naši plnou solidaritu," poznamenal ministr.

Některé země, například Slovensko či pobaltské státy, vyjádřily Česku solidaritu vyhoštěním ruských diplomatů. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v neděli v České televizi uvedl, že očekává další kroky i od dalších zemí, zmínil například Británii nebo Německo.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy