Keňa hledá cestu z krize. Jde to ztuha

Reuters, lem
25. 1. 2008 14:34
Jednání vůdce opozice s prezidentem dohodu nepřineslo
Opoziční lídr Raila Odinga mluví s novináři v hlavním stanu svého Oranžového demokratického hnutí. 8. ledna 2008, Nairobi, Keňa
Opoziční lídr Raila Odinga mluví s novináři v hlavním stanu svého Oranžového demokratického hnutí. 8. ledna 2008, Nairobi, Keňa | Foto: Reuters

Nairobi - Jednání keňského opozičního vůdce Raila Odingy s prezidentem Mwai Kibakim sjednané bývalým generálním tajemníkem OSN Kofi Annanem zatím žádný průlom nepřineslo.

"V Kibakiho vládě nezasednu," řekl Odinga. Všeobecně se přitom má za to, že pokud se oba hlavní aktéři politické krize v zemi nedohodnou, naděje na ukončení nepokojů, které propukly po prosincových, údajně zmanipulovaných, prezidentských volbách, jsou mizivé.

K vůbec prvnímu přímému setkání obou mužů od sporných voleb došlo ve čtvrtek. Jednání obou znesvářených stran posvětila i Evropská unie.

Nesmiřitelné postoje

"Symbolicé podání si rukou určitě mělo uklidňující efekt, ale vidíme, že obě strany jsou nesmiřitelné. Bude to dlouhé a těžké vyjednávání," odcitovala agentura Reuters jednoho z diplomatů. A násilnosti mezitím pokračují.

Možnost, že by se vůdce opozičního demokratického hnutí Odinga stal premiérem ve vládě prezidenta Kibakiho, po včerejším jednání nepřichází v úvahu.

Odingu pobouřilo, že se Kibaki opět prohlásil za spravedlivě zvoleného prezidenta Keni. Opozice i mezinárodní pozorovatelé volby označili za zmanipulované.

"Byl to nešťastný výrok," prohlásil Odinga. Dalšímu jednání se však nevyhýbá.

V rozhovoru pro agenturu Reuters přesto zopakoval, že cestou k dohodě jsou pouze tři způsoby řešení. Buď Kibaki odstoupí, dojde k opakování voleb, nebo vznikne společná vláda, která zemi dovede k předčasným volbám.

Prezident Mwai Kibaki
Prezident Mwai Kibaki | Foto: Reuters

Hrozí Keni genocida?

Během povolebních násilností zemřely už stovky lidí a na čtvrt milionu Keňanů opustilo své domovy. Kibakiho Strana národní jednoty obviňuje opozici z útoků na etnickou skupinu Kikuju, jejíž členové volí výlučně Kibakiho. 

Příslušníci jiných národností volili ve většině případů opozici. Podle expertů tak Keni hrozí, že konflikty přerostou v etnickou válku či dokonce genocidu.

I proto by se měl Kofi Annan ještě během dneška sejít s politiky, náboženskými představiteli, bývalým prezidentem Danielem arap Moiem i keňskou držitelkou Nobelovy ceny Wangari Maathaiovou. 

 

Právě se děje

Další zprávy