Kdysi Borata a jeho plavky nenáviděli, teď ho Kazaši velebí. Lákají na něj turisty

Jana Václavíková Jana Václavíková
28. 10. 2020 12:35
Při pohledu na zasněžené vrcholky kazašských hor a tradiční kroje místních vykřikují turisté v reklamních spotech "Very nice!". Přitom ještě před lety by tato anglická pochvala neprošla - odkazuje totiž na film Borat. Jeho hlavní hrdina tvrdí, že pochází z Kazachstánu, a svou domovinu zobrazuje jako zaostalou zemi. Dříve tu byl film zakázán, letošní pokračování ale mnohé změnilo.

Když se v roce 2005 Američan Dennis Keen vydal na letní výměnný pobyt do Kazachstánu, skoro nikdo z jeho okolí nevěděl, kde zemi hledat na mapě. O rok později se vše změnilo, když se do kin dostal film s názvem Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu.

Slavné plavky z prvního dílu Borata.
Slavné plavky z prvního dílu Borata. | Foto: Twentieth Century-Fox Film Corporation

Hlavní hrdina, reportér Borat, se v komedii vydává do Spojených států, aby poznal tamní kulturu a srovnal ji se svým rodným Kazachstánem - největším vývozcem draslíku a pubického ochlupení, jak sám říká. Parodický snímek se dočkal nadšeného ohlasu diváků po celém světě.

Výjimku představoval pouze Kazachstán. Jeho obyvatelům ani vládě se nelíbil obraz zaostalého státu, kde ženy bydlí v klecích, žijí nejčistší prostitutky ze zemí Střední Asie a pije se koňská moč. Přestože šlo o recesi.

Vláda proto doporučila kinům, aby film nepromítala, což se podle Rádia Svobodná Evropa rovnalo zákazu promítání. Zároveň zvažovala podání žaloby na britského herce Sachu Barona Cohena, který ztvárnil hlavní roli reportéra Borata, milovníka upnutých zelených plavek. Režim také zaplatil sadu reklam v amerických novinách, které zobrazovaly Kazachstán jako moderní zemi.

Když byl letos ohlášen druhý díl filmu, mezi obyvateli Kazachstánu to vyvolalo podobné reakce jako před 14 lety. Část jich protestovala před americkým velvyslanectvím a přes sto tisíc lidí podepsalo petici proti vysílání snímku.

Tomu ale nakonec nezabránili. Minulý týden mělo pokračování Borata premiéru na streamovací službě Amazon Prime. Hlavní hrdina si zde kvůli zostuzení své země odpykává doživotní trest v gulagu.

Vláda však tentokrát k restrikcím ani výhrůžkám nepřistoupila. Jak v roce 2012 připustil kazašský ministr zahraničí, Borat místní ekonomice spíš pomohl a díky němu až desetinásobně stoupl turismus v zemi. "Jsem vděčný Boratovi, že pomohl nalákat turisty do Kazachstánu," uvedl tehdejší ministr Jeržan Kazychanov podle stanice Al Jazeera

Proto také kazašská rada pro cestovní ruch kývla na nápad Dennise Keena, který se mezitím v Kazachstánu zabydlel, a jednu z oblíbených hlášek Borata začlenila do reklam lákajících turisty do země. Anglickou frází "very nice" (v překladu "velmi pěkné") tak nyní spoty označují kazašskou přírodu, architekturu i místní kuchyni.

Podle Kairata Sadvakassova, místopředsedy kazašské rady pro cestovní ruch, slogan "nabízí perfektní popis obrovského kazašského turistického potenciálu v krátké a zapamatovatelné formě", cituje ho britský deník The Guardian.  

"V Kazachstánu je doba před Boratem a po Boratovi," potvrzuje Keen, který uvádí v kazašské televizi cestovatelský pořad a ironicky se přirovnává k "americkému Boratovi". Jak uvádí jeho kolega Yermek Utemissov, který s ním reklamy připravil, Kazaši jsou na takový typ spotů daleko připravenější, než tomu bylo při vydání prvního Borata. "Je to nová generace. Mají Twitter, mají Instagram, mají Reddit, umí anglicky a znají memy. Chápou to," vysvětluje americkému deníku New York Times

"V době pandemie covidu-19, kdy je turismus utlumen, je dobré, když se o vaší zemi píše v médiích. I když ne v nejlepším světle," dodává Sadvakassov. "Rádi bychom s Cohenem spolupracovali nebo by tu mohl i natáčet." Sám herec zatím na nabídku nekývl.

Video: Trailer k pokračování filmu Borat

Pokračování Borata je k vidění na Amazon Prime Video. | Video: Amazon Prime Video
 

Právě se děje

před 7 minutami

Hackeři loni zdvojnásobili útoky na počítače českých uživatelů, nejčastěji kradli osobní data

Počet útoků škodlivých programů na PC českých uživatelů loni stoupl o 109 procent. Zatímco v prvních třech čtvrtletích množství detekovaných napadení klesalo, v posledním vzrostlo o 175 procent. Vyplývá to z údajů společnosti Kaspersky. Důvodem nárůstu je větší využití počítačů v domácnostech při omezeních kvůli koronaviru. Naopak množství útoků na mobilní zařízení kvůli nižšímu cestování lidí kleslo o třetinu.

Nejčastěji hackeři využívali útoky ke krádeži osobních údajů (phishing) nebo pro získání výkupného (ransomware). Zatímco počet phishingových útoků celoročně klesl zhruba o třetinu, vyděračské programy zaznamenaly nárůst detekcí o 1105 procent. Ve 3. a 4. čtvrtletí to bylo meziročně o zhruba 2000 procent více.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Nový sníh může v pátek zkomplikovat dopravu, hlavně na severu a východě republiky

Na severu a východě České republiky bude v pátek opět sněžit, místy připadne od pěti do deseti centimetrů mokrého sněhu, který může lámat stromy a působit výpadky proudu. Komplikace lze čekat také v dopravě. Na svém webu to ve čtvrtek uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jeho upozornění před novou sněhovou pokrývkou platí od pátečního ráno do večera až noci pro severní oblasti Ústeckého, Libereckého a Olomouckého kraje, severovýchod Královéhradeckého, Pardubického a Zlínského kraje a celý Moravskoslezský kraj.

Řidičům meteorologové doporučují, aby při cestování do těchto regionů sledovali dopravní zpravodajství a jezdili opatrně. Do hor by se neměli vydávat bez zimní výbavy, včetně sněhových řetězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy