Měli skončit ve vězení. Kazaši se rozčilují nad happeningem českých "Boratů" v Astaně

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
15. 11. 2017 18:38
Šestici Čechů, kteří se v kazašské Astaně převlékli do "boratovských" plavek, aby si udělali selfie, kritizují na sociálních sítích Kazaši i Rusové. Považují to za nedůstojnou provokaci, někteří z uživatelů požadují vězení.
Češi v Boratových plavkách v kazašské Astaně.
Češi v Boratových plavkách v kazašské Astaně. | Foto: Informburo.kz

Astana - Nedávný happening šesti Čechů, kteří se v kazašské metropoli Astaně převlékli do plaveckého úboru fiktivního reportéra Borata, vyvolal značný ohlas na kazašských i ruských sociálních sítích.

Většina kazašských uživatelů čin odsuzuje jako nedůstojnou provokaci a nechybějí výzvy k trestnímu stíhání. Filmovou postavu Borata před lety ztvárnil britský komik Sacha Baron Cohen.

Čeští turisté, kteří už z Kazachstánu odjeli, si pro "boratovské selfie" vybrali prostor výstaviště Expo 2017, ale jejich představení brzy ukončila astanská policie. Incident podle serveru 365info nakonec skončil obviněním z "drobného výtržnictví" a pokutou 23 000 tenge, tedy asi 1500 korun, pro každého.

Vyšetřování probíhalo podle informace Lidových novin pod dohledem českého konzulátu.

"Je to otravné, měli skončit ve vězení," píše na Instagramu uživatel zvaný Solar eclipse. "Měli být souzeni za urážku národní cti," navrhuje další kazašský pisatel. Novinářka Assem Mirkejevová se na facebooku ptá, "jak by asi reagovaly české úřady, kdyby něco takového provedli naši občané u nich".

Někteří ale měli pro akci přece jen pochopení. "Mělo se to obejít bez reakce, naše policie je moc citlivá," soudí na facebooku uživatel Vitalij Šuptar.

Emoce kolem Borata

Parodická postava zaostalého a sprostého Borata, kterou před lety vytvořil britský komik Sacha Baron Cohen, budí v Kazachstánu už delší dobu velké emoce.

Hlavním aktérem jeho filmu "Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu"  z roku 2006 je rasistický, sexistický, sprostý a hlavně fiktivní kazašský reportér, který je například přesvědčen, že kazašské víno se vyrábí z koňské moči a gayové musí nosit modré klobouky.

Sascha Baron Cohen alias Borat.
Sascha Baron Cohen alias Borat. | Foto: Aktuálně.cz

V Boratově podání je Kazachstán špinavá díra plná potulných prostitutek.

Absolutní neznalost této středoasijské země a její kultury mezi lidmi na Západě dávala Cohenovi téměř neomezené možnosti vymýšlet si Boratovy neuvěřitelné historky.

Protesty nepomohly, turistů je ale víc

Kazašské úřady proti filmu hned po jeho uvedení v roce 2006 ostře protestovaly a jeho promítání v zemi zakázaly.

V americkém deníku The New York Times si vláda Kazachstánu objednala velký inzerát, ve kterém popisovala demokratické hodnoty země, vzdělávací systém a práva žen.

Cohenův film se stal po celém světě kasovním trhákem, tvůrcům vydělal přibližně 260 milionů dolarů (zhruba 5,7 miliardy korun).

V řadě muslimských zemí, včetně Kuvajtu, je ale snímek zakázán.

Paradoxem zůstává, že zájem o návštěvu Kazachstánu se po uvedení filmu výrazně zvýšil.

Fiktivní Borat zaměstnává úřady v Kazachstánu dodnes. Zpřísnily kvůli němu například tresty za hanobení státních symbolů, konkrétně hymny.

V březnu 2012 totiž pořadatelé sportovní akce v Kuvajtu pustili omylem místo skutečné kazašské hymny Cohenovu píseň z filmu Borat, která Kazachstán opěvuje jako největšího světového vývozce draslíku a zemi s "nejčistšími prostitutkami v regionu".

Organizátoři střeleckých závodů se tehdy vítězné sportovní střelkyni z Kazachstánu omluvili a ceremoniál zopakovali. Vláda v Astaně ale přešlap pořadatelů označila za "pobuřující skandál mezinárodních rozměrů".

Scény z filmu Borat, který si dělá legraci z Kazachstánu, připomínala návštěva prezidenta této země ve francouzském supermarketu ve městě Almaty. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy