Kdo upevnil spojenectví bin Ládina a Talibanu? USA

Roman Gazdík
21. 8. 2008 9:41
Vyplývá to z nově odtajněných dokumentů
Usáma bin Ládin, nejhledanější terorista světa, na archivním snímku z května 1998. Účastnil se tiskové konference v Afghánistánu.
Usáma bin Ládin, nejhledanější terorista světa, na archivním snímku z května 1998. Účastnil se tiskové konference v Afghánistánu. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy přesně před deseti lety pomohly upevnit spojenectví mezi Usámou bin Ládinem a afghánským islamistickým hnutím Taliban.

Vyplývá to z amerických dokumentů, které byly odtajněny na základě žádosti nezávislé washingtonské organizace National Security Archive (NSA).

Zabít, nebo postrašit Taliban

USA měly původně v úmyslu vůdce teroristické organizace Al-Káida potrestat za bombové atentáty na americké ambasády v Keni a Tanzanii, ke kterým došlo 7. srpna 1998. Zahynulo tehdy 223 lidí.

Dvacátého srpna stejného roku tak 62 raket Tomahawk dopadlo na dva tábory Al-Káidy v Afghánistánu. V jednom z nich se měl podle informací bin Ládin nacházet, pravděpodobně jej však krátce předtím opustil.

Taliban měl původně omezenější cíl, pak vzal bin Ládinovu věc za svou
Taliban měl původně omezenější cíl, pak vzal bin Ládinovu věc za svou | Foto: Reuters

I neúspěšný útok měl údajně přinést své ovoce - postrašit Taliban a donutit ho, aby bin Ládina vydal do Saúdské Arábie. Ten se v Afghánistánu ukrýval od roku 1996, kdy byl vypovězen ze Súdánu.

Místo toho však podle depeše ministerstva zahraničí zesílil nepřátelství mezi Talibanem a Washingtonem a upevnil jeho spojenectví s Al-Káidou.

Inspirativní bin Ládin

Přestože vůdce Talibanu mulla Omar potom nadále s Američany jednal o případném vydání bin Ládina, den po útoku veřejně prohlásil, že ho bude chránit.

„Pokud by mohl Kandahár (ze kterého Taliban učinil hlavní město - pozn. red.) odpovědět podobnými útoky na Washington, udělal by to," sdělil zaměstnancům ministerstva zahraničí USA mluvčí hnutí Wakil Ahmed.

Ve stejné době, kdy Omar vyjednával s USA, přicestoval vůdce Al-Káidy do Kandaháru, kde na něj měl Omar původně „dohlížet". Místo toho však v říjnu americká ambasáda v Pákistánu vyslala do Washingtonu zprávu, podle které měl nevzdělaný mulla Omar stále více upadat pod vliv "kultivovaného a inspirativního bin Ládina".

„Myslím, že bin Ládin byl schopen se vetřít do přízně mully Omara, který je velmi chabého vzdělání a nejistý v zahraničních otázkách, a ovlivnit jeho způsob myšlení," stojí ve zprávě ambasády z 22. října.

Panislámský Taliban

Výsledkem bylo, že vůdce Talibanu, který se původně zajímal pouze o vytvoření islámského státu v Afghánistánu, začala fascinovat i myšlenka panislámského kalifátu.

„To by mohlo znamenat, že Taliban za žádných okolností nevydá bin Ládina, protože jeho věc uvidí jako svou věc," píše se ve stejném kabelogramu.

Bin Ládinovi se na Washington nakonec zaútočit podařilo. Bylo to 11. září 2001.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

Na jihu Francie se zřítil visutý most, do řeky spadlo několik aut. Nejméně jeden člověk zemřel

Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si v pondělí ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko jihofrancouzského města Toulouse. Několik dalších lidí se stále pohřešuje, informovala s odvoláním na zástupce místních úřadů agentura AFP. Do řeky Tarn se zřítilo osobní auto, nákladní vůz a možná ještě dodávka. Příčina neštěstí zatím není známa.

Visutý silniční most, který se zřítil, spojoval obce Mirepoix-sur-Tarn a Bessiéres, které leží zhruba 25 kilometrů severně od Toulouse. Byl dlouhý 155 metrů a široký 6,5 metru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy