Kdo upevnil spojenectví bin Ládina a Talibanu? USA

Roman Gazdík
21. 8. 2008 9:41
Vyplývá to z nově odtajněných dokumentů
Usáma bin Ládin, nejhledanější terorista světa, na archivním snímku z května 1998. Účastnil se tiskové konference v Afghánistánu.
Usáma bin Ládin, nejhledanější terorista světa, na archivním snímku z května 1998. Účastnil se tiskové konference v Afghánistánu. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy přesně před deseti lety pomohly upevnit spojenectví mezi Usámou bin Ládinem a afghánským islamistickým hnutím Taliban.

Vyplývá to z amerických dokumentů, které byly odtajněny na základě žádosti nezávislé washingtonské organizace National Security Archive (NSA).

Zabít, nebo postrašit Taliban

USA měly původně v úmyslu vůdce teroristické organizace Al-Káida potrestat za bombové atentáty na americké ambasády v Keni a Tanzanii, ke kterým došlo 7. srpna 1998. Zahynulo tehdy 223 lidí.

Dvacátého srpna stejného roku tak 62 raket Tomahawk dopadlo na dva tábory Al-Káidy v Afghánistánu. V jednom z nich se měl podle informací bin Ládin nacházet, pravděpodobně jej však krátce předtím opustil.

Taliban měl původně omezenější cíl, pak vzal bin Ládinovu věc za svou
Taliban měl původně omezenější cíl, pak vzal bin Ládinovu věc za svou | Foto: Reuters

I neúspěšný útok měl údajně přinést své ovoce - postrašit Taliban a donutit ho, aby bin Ládina vydal do Saúdské Arábie. Ten se v Afghánistánu ukrýval od roku 1996, kdy byl vypovězen ze Súdánu.

Místo toho však podle depeše ministerstva zahraničí zesílil nepřátelství mezi Talibanem a Washingtonem a upevnil jeho spojenectví s Al-Káidou.

Inspirativní bin Ládin

Přestože vůdce Talibanu mulla Omar potom nadále s Američany jednal o případném vydání bin Ládina, den po útoku veřejně prohlásil, že ho bude chránit.

„Pokud by mohl Kandahár (ze kterého Taliban učinil hlavní město - pozn. red.) odpovědět podobnými útoky na Washington, udělal by to," sdělil zaměstnancům ministerstva zahraničí USA mluvčí hnutí Wakil Ahmed.

Ve stejné době, kdy Omar vyjednával s USA, přicestoval vůdce Al-Káidy do Kandaháru, kde na něj měl Omar původně „dohlížet". Místo toho však v říjnu americká ambasáda v Pákistánu vyslala do Washingtonu zprávu, podle které měl nevzdělaný mulla Omar stále více upadat pod vliv "kultivovaného a inspirativního bin Ládina".

„Myslím, že bin Ládin byl schopen se vetřít do přízně mully Omara, který je velmi chabého vzdělání a nejistý v zahraničních otázkách, a ovlivnit jeho způsob myšlení," stojí ve zprávě ambasády z 22. října.

Panislámský Taliban

Výsledkem bylo, že vůdce Talibanu, který se původně zajímal pouze o vytvoření islámského státu v Afghánistánu, začala fascinovat i myšlenka panislámského kalifátu.

„To by mohlo znamenat, že Taliban za žádných okolností nevydá bin Ládina, protože jeho věc uvidí jako svou věc," píše se ve stejném kabelogramu.

Bin Ládinovi se na Washington nakonec zaútočit podařilo. Bylo to 11. září 2001.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy