"Vždy chodil s nožem." Na Krymu vraždil nemluvný student, který měl rád zbraně

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 18. 10. 2018 12:35
Střelec ze školy v Kerči na Krymu útočil brokovnicí a podomácku vyrobenou bombou. Zavraždil 21 lidí.
Zdravotníci odvážejí jednoho ze zraněných studentů střední školy v Kerči. | Video: Reuters

Kerč - Útočník ze školy na Krymu Vladislav Rosljakov, který zavraždil ve středu 21 lidí a pak spáchal sebevraždu, se delší dobu zajímal o zbraně. Vypověděli to někteří jeho spolužáci a známí.

Chodil vždy s nožem a někdy i pepřovým sprejem. Brokovnici a 150 nábojů si pořídil legálně. 8. září si vše koupil v obchodě. Bylo mu osmnáct, takže zákon to umožňoval.

Vyšetřovatelé nyní podle serveru LifeNews.ru prověřují prodavače obchodu. Respektive proč mu nepřišlo divné, že si osmnáctiletý člověk kupuje 150 nábojů do brokovnice.

"Jestliže někdo kupuje takové množství nábojů, je dobré v takovém případě kontaktovat policii," cituje server jednoho z vyšetřovatelů.

Podle deníku Novaja Gazeta spolužáci při výsleších uvedli, že Rosljakov byl obvykle uzavřený. S nikým se nikdy nesblížil a ani příliš nemluvil.

V pondělí nepřišel do školy s tím, že je nemocný. Pak se objevil ve středu - s brokovnicí a bombou, kterou si sám vyrobil. Nálož explodovala ve školní jídelně.

Z vyšetřování vyplývá, že Rosljakov se zajímal o případy masových vražd na amerických školách. Hledal o nich informace na internetu. Účty na všech sociálních sítích ale před časem zrušil.

Někteří z jeho známých řekli ruským médiím, že školu v Kerči nenáviděl. Až do středy se ale neprojevoval nijak agresivně. Co se týká prospěchu, byl průměrným studentem.

Dobrý byl v chemii, což vysvětluje skutečnost, že uměl sestavit funkční výbušninu.

Žil s matkou v nájemném bytě. Rodiče byli dávno rozvedení. Otec je v invalidním důchodu. V minulosti jej někdo přepadl na ulici a uhodil do hlavy.

Matka pracovala jako zdravotní sestra na onkologickém oddělení.

Když Rosljakovovi došly náboje v brokovnici, odpálil nálož. Pak šel do školní knihovny, kde se zastřelil.

Podle svědků byl při střelbě úplně klidný. Oblečením napodoboval dva americké střelce, kteří v roce 1999 ve škole v Colombine připravili o život třináct lidí. Stejně jako Rosljakov pak spáchali sebevraždu v knihovně.

Podívejte se na záběry z místa činu:

Výbuch ve škole na Krymu spáchal student, je 17 mrtvých | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy