reklama
 
 

Online: Útočník z krymské školy měl připravenu další výbušninu. Zabil 18 lidí

Aktualizováno 17. 10. 2018 18:15
Výbuch ve škole na Krymu si vyžádal mrtvé a zraněné, první záběry z místa | Video: Associated Press |  00:35
reklama
Neštěstí na Krymu sledujeme v online přenosu.

Online: Útočník z krymské školy měl připravenu další výbušninu. Zabil 18 lidí

reklama
21:46
 

Soustrast s tragédií v Kerči dnes vyjádřila řada států, mimo jiné Bělorusko, Thajsko nebo Finsko. Lítost nad smrtí mladých lidí vyjádřilo i české ministerstvo zahraničí, které ve zprávě zveřejněné na twitteru uvedlo, že "vyjadřuje soustrast rodinám obětí tragédie na ukrajinském Krymu". Černínský palác tak své stanovisko, že ruskou anexi poloostrova neuznává. Soustrast rodinám mrtvých vyjádřil i Kyjev. Ukrajinské úřady zároveň oznámily, že zahájily vyšetřování kerčské tragédie, kterou považují za teroristický útok.

18:40

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov popřel informace části ruského tisku, že prezident Vladimir Putin by kvůli střelbě v Kerči mohl změnit svůj středeční program. Putin v nepříliš vzdáleném Soči jednal s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím. Podle Peskova jsou informace o změně Putinova programu nepodložené.

18:15

Ruská policie našla v osobních věcech krymského vraha Vladislava Rosljakova další výbušné zařízení a zneškodnila ho. Napsala to dnes agentura RIA Novosti s odvoláním na vyšetřovatele. 

17:58

Podle ruské redakce BBC jde již o šestý útok v ruských školách od začátku roku; některé byly podniknuty noži, při jiném byla učebna podpálena zápalnou lahví. Ve dvou případech se střílelo, v jednom pachatel spáchal sebevraždu. Důsledkem dnešní tragédie má být posílení bezpečnostních opatření ve školách; stát by se tak mělo v řádu měsíců.

17:47
 

Podle nepotvrzených zpráv byl Rosljakov legálním držitelem lovecké pušky. 

17:16

Vlivný ruský senátor Franc Klincevič podle agentury Interfax obvinil Ukrajinu z možné odpovědnosti za střelbu a explozi ve škole v Kerči, kde přišlo o život 19 lidí. Řekl, že v kerčské tragédii "je patrná ukrajinská stopa". Mohou to prý být jak oficiální ukrajinské struktury, tak místní nacionalisté, "kteří jsou kvůli nenávisti vůči Rusku schopni všeho".

17:16

Tělo útočníka, který spáchal sebevraždu, našli policisté ve školní knihovně.

17:13
 

Lidé nosí svíčky a květiny v Moskvě.

Lidé nosí svíčky a květiny v Moskvě. Lidé nosí svíčky a květiny v Moskvě. | Foto: Reuters
17:08

Agentura RIA Novosti: Mrtvých je devatenáct, včetně Rosljakova.

17:06

Televize Rossija 24: Vrah Vladislav Rosljakov nikdy nejevil známky agresivity a nikdy nebyl vyšetřován policií.

16:57
 

Co zatím víme o masakru v Kerči:Shrnutí základních informací

1) Osmnáctiletý útočník Vladislav Rosljakov připravil o život sedmnáct lidí, pak spáchal sebevraždu. Střílel z brokovnice a odpálil nálož s hřebíky a kusy kovu.

2) Rosljakov byl studentem čtvrtého ročníku školy, podle portálu lifenews.ru byl uzavřený a se spolužáky příliš nekomunikoval.

3) Padesát lidí bylo zraněno, z toho sedmncát je v těžkém stavu.

4) Motiv Rosljakova činu zatím známý není. "Strašně nenáviděl školu kvůli špatným učitelům, sliboval, že se jim pomstí," řekl listu RBK nejmenovaný muž, který pachatele znal.

5) Ruská police vyšetřuje případ jako vraždu, nikoliv jako terorismus.

16:25

Očití svědci popisují útok v kerčské škole:

"Vykoukl jsem z učebny - a tam kráčí chlapec se zbraní v ruce a po všech střílí. Schoval jsem se a doufal, že si mě nevšimne. Za deset minut přijeli policisté s automatickými puškami. Když začali evakuovat žáky a učitele, taky jsem vyšel," vylíčil listu Komsomolskaja pravda jeden ze studentů. "Na chodbě výbuch rozbil okna. Všechny stěny byly ohořelé," dodal.

"Vyšli jsme na vnitřní dvůr školy a za minutu vše vybouchlo. Všude lítalo sklo, střílelo se. Utíkala jsem a viděla jsem, jak kluci padají a krev stříká. Svou kamarádku Dášu jsem už neuviděla," vylíčila studentka Margarita podle serveru Newsru.com.

Podle listu Kommersant pachatel nejprve střílel z brokovnice po dětech a učitelích v učebnách, než odpálil bombu plnou šroubů a hřebíků. Pak spáchal sebevraždu. "Podle předběžných zjištění Rosljakov nebyl ve styku s extremisty, ale k tragédii vedl obyčejný konflikt mezi žáky," napsal deník na svém webu.

16:22

"Již nyní je jasné, že šlo o zločin," řekl v reakci na útok na Krymu ruský prezident Vladimir Putin a slíbil, že veřejnost bude informována o výsledcích zevrubného vyšetřování.

Vladimir Putin po schůzce s Donaldem Trumpem v Helsinkách. Vladimir Putin po schůzce s Donaldem Trumpem v Helsinkách. | Foto: Reuters
15:56

Policie provádí domovní prohlídku v bytě, kde bydlel útočník. Podle posledních zpráv jednal student sám, neměl komplice.

15:55

Portál Lifenews-ru cituje jednoho ze svědků: "Mého kamaráda chtěl útočník zastřelit, ale nevyšla rána. Měl prázdný zásobník. Kamarád utekl chodbou na dvůr. Pak se ozval výbuch. Lidé v panice utíkali, někteří okny."

15:50

Úřady upřesnily bilanci obětí útoku na Krymu. Zemřelo 18 lidí, mezi nimi i pravděpodobný pachatel. Podle RIA novosti je 16 zraněných ve vážném stavu.

15:45

První kanál ruské televize zrušil dnes večer vysílání zábavních pořadů kvůli tragédii ve škole Kerči. Oznámila to tisková služba televizní stanice.

15:43

Kamera v autě zachytila zvuk výbuchu ve škole na Krymu:

Kamera v autě zachytila zvuk výbuchu na škole v Krymu | Video: Reuters
15:38

České ministerstvo zahraničí k neštěstí na Krymu:

15:32

Spolužák Vladislava Rosljakova řekl serveru RBK, že pachatel "nenáviděl školu" kvůli "zlým učitelům".

autoři: Zahraničí, ČTK | 17. 10. 2018 16:59

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama