Kdo po Raúlovi převezme Kubu? V úvahu přichází další Castro

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
22. 6. 2015 20:32
Devětačtyřicetiletý Alejandro Castro Espin, syn současného kubánského prezidenta, by se mohl stát třetím rodinným příslušníkem v čele ostrova svobody.
Raúl Castro na plakátě v Havaně. Jako prezident má skončit v roce 2018, kdy mu bude 87 let.
Raúl Castro na plakátě v Havaně. Jako prezident má skončit v roce 2018, kdy mu bude 87 let. | Foto: Reuters

Havana - Stál po boku svého otce při schůzkách s Barackem Obamou nebo papežem Františkem. Je oficiálně prezidentovým poradcem a v hodnosti plukovníka má velký vliv na ministerstvu vnitra.

Devětačtyřicetiletý Alejandro Castro Espin, syn kubánského prezidenta Raúla Castra. Tomu je nyní čtyřiaosmdesát a slíbil, že v roce 2018 skončí.

Zůstane nejvyšší pozice v rodině Castrů, kde je už od roku 1959, kdy se převratem dostal k moci Fidel?

Agentura Reuters zveřejnila analýzu, která se opírá o mínění znalců poměrů v nejvyšším kubánském vedení a také o zdroje přímo z Havany.

Vychází z ní, že Alejandro Castro Espin bude mít v budoucnosti Kuby důležité slovo, ale není jisté, zda se nástupcem strýce a otce stane.

"Nepochybně je připravován na převzetí více odpovědnosti a bude velmi vysoko," řekl Reuters bývalý analytik CIA Brian Latell, který se Kubou dlouhodobě zabývá.

Sám Alejandro Castro Espin nedávno poskytl rozhovor řecké televizi Mega TV. Zcela výjimečně, normálně s médii nekomunikuje. V interview padla otázka na jeho nástupnictví. Kategoricky vyloučil, že by o tom uvažoval.

Fidelův synovec je v ozbrojených složkách už třicet let. Jako velmi mladý sloužil v intervenčních kubánských jednotkách, které během občanské války bojovaly v Angole na straně marxistického režimu.

Utrpěl zranění, po kterém podle některých zdrojů úplně, podle jiných částečně nevidí na jedno oko.

Oficiálně je nyní nástupcem Raúla Castra viceprezident Miguel Díaz-Canel. Pětapadesátiletý elektroinženýr, který má za sebou kariéru jako šéf Komunistické strany Kuby v několika provinciích a také jako ministr školství.

Ví se o něm málo, ale podle deníku Los Angeles Times prosazuje na ostrově větší rozšíření internetu.

Experti na Kubu se shodují v tom, že rozhodující slovo v novém vedení země bude mít armáda.

Fidel Castro.
Fidel Castro. | Foto: Reuters

"Klíčoví představitelé armády kontrolují hlavní sektory ekonomiky, a pokud chce být Díaz-Canel prezidentem, musí si získat jejich přízeň," uvádí agentura Reuters.

Pokud by se nástupcem stal přece jen Alejandro Castro Espin, Kuba by rozšířila seznam takzvaných republikánských monarchií, v nichž se po meči dědí prezidentská či vůdcovská funkce. 

V Severní Koreji vládne příslušník už třetí generace Kimů - Kim Čong-un. V Sýrii Bašár Asad nahradil svého otce Háfize.

 

Právě se děje

Další zprávy