Kdo jsou výtržníci z Anglie? Děti bohatých i chudých

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 8. 2011 6:50
Pachatelé nočních výtržností nespojuje nic kromě vandalismu a krádeží
Zatýkání vandalů v Birminghamu.
Zatýkání vandalů v Birminghamu. | Foto: Reuters

Londýn - Britské policii se po pěti nocích výtržností, zdá se, konečně podařilo zjednat pořádek. Tlupy mladých násilníků rozehnala a nepřipustila další vandalské či žhářské útoky.

Ostrované tak mají konečně čas analyzovat, co se vlastně stalo.

To, že pochybila policie, je jasné. Na čtvrteční mimořádné schůzi parlamentu to připustil i premiér David Cameron.

Na to, proč v ulicích běhaly bandy dětí, kterým mnohdy nebylo ani patnáct let, a devastovaly všechno kolem sebe, ale nikdo odpověď nemá.

Teorie, že jde o asociální děti z chudých rodin, k nimž se někdy přidávají jejich zoufalí rodiče, pro něž byla poslední ranou vládní úsporná opatření, se nepotvrdila.

Ukázalo se to v okamžiku, kdy soudy začaly ve zrychlených řízeních projednávat provinění zatčených výtržníků. Mezi zadrženými jsou totiž vysokoškolští studenti, dcera bohatého londýnského podnikatele nebo výchovný poradce ze základní školy.

Nejmladšímu zatčenému je teprve jedenáct let. Byl přistižen, jak krade skrz rozbitou výlohu. Soud ho pro jeho nízký věk propustil a předal rodině. Ta hocha nedokázala udržet doma a zanedlouho ho policisté v nočním Londýně přistihli znovu.

Násilí jako zábava

Od soboty už bylo zatčeno skoro 1500 lidí, z toho přes 900 v Londýně. Nikoho z nich zdánlivě nic nespojuje. Rasa, víra, národnost, názorové přesvědčení, společenské postavení, náklonnost ke sportovnímu mužstvu - nic z toho.

Nedostatek peněz, alespoň ne naléhavý, mezi hlavní motivy rovněž nepatří.

Devatenáctiletá Laura Johnsonová je dcerou ředitele úspěšné společnosti a se svými rodiči bydlí v rodinném domě na východním předměstí Londýna. Rodinné sídlo obklopují rozlehlé pozemky, na nichž nechybí tenisový kurt.

Nebýt posledního prohřešku, rýsoval se mladé Lauře velice úspěšný život. Vystudovala prestižní gymnázium a nedávno dokončila bakalářské studium italštiny a angličtiny. Ve středu ale rodiče nepotěšila - byla přistižena při rabování obchodu s elektronikou. Škoda přesáhla pět tisíc liber.

Před soudem se objevil osmnáctiletý dělník, který si chtěl z výlohy odnést dvě trička, i třiadvacetiletý zaměstnanec zábavního centra, jenž toužil po hodinkách.

Foto: Reuters

Okolo jedenácté zase policisté potkali v centru města otce dvou dětí, který šel v kraťasech značky Lacoste a z nohavice zapomněl odstranit bezpečnostní štítek.

Podobných lidí jsou v londýnských celách desítky. Cely praskají ve švech, a jeden z poslanců dokonce navrhnul zřídit dočasné vězení na stadionu ve Wembley. Do něj by nejspíš putoval i osmnáctiletý vysokoškolák, který se svým kolem snažil zničit policejní auto.

Řešení? Vodní děla a gumové projektily

Zrychlená soudní řízení probíhají dnem i nocí tak, aby byly všechny případy projednány co možná nejdříve. Soudy během nich mohou uložit maximálně půlroční trest nebo případ předat k běžnému projednání.

Sám David Cameron tvrdí, že je britská společnost nemocná a násilí, které v posledních dnech v anglických městech propuklo, je toho výsledkem.

"Část naší společnosti není jen zkažená, je nemocná," řekl Cameron veřejnosti a na léčbu příznaků naordinoval vodní děla a gumové projektily. Jak ale hodlá léčit původce nemoci, už nesdělil.

 

Právě se děje

Další zprávy