Británie si vydechla, výtržníky rozehnala policie

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 8. 2011 9:05
Po čtyřech nocích plných nepokojů se situace v britských městech uklidňuje
Policejní těžkooděnci ve čtvrti Eltham na jihu Londýna
Policejní těžkooděnci ve čtvrti Eltham na jihu Londýna | Foto: Reuters

Londýn - Posíleným jednotkám britské policie se v Londýně i v dalších městech po čtyřech neklidných nocích podařilo udržet klid.

Na jižním předměstí metropole Eltham sice lidé na policisty házeli předměty, skupinu asi 150 mužů ale policie rozprášila a k větším střetům nedošlo.

Půtky a strkanice byly podle agentury Reuters zatím největšími problémy, které bezpečnostní síly ve středu v noci řešily.

Násilí musí přestat

V druhém největším anglickém městě Birminghamu se ve středu večer sešly stovky lidí, aby uctily památku tří mužů, kteří tu zemřeli po nárazu autem.

Podle místních šlo o muže ve věku od 21 do 31 let, kteří byli členy jihoasijské menšiny žijící ve městě a ve své čtvrti hlídkovali před vandaly. Vigilie se odehrála v poklidném duchu. Policie šetří případ jako vraždu a zadržela dvaatřicetiletého podezřelého.

Jeden z organizátorů vigilie - osmadvacetiletý Harprít Singh - BBC řekl, že tak posílají vzkaz všem lidem, nejen muslimům a sikhům. "Jestli tohle neskončí, jestli výtržníci nepřestanou, zemře více lidí. Tohle musí přestat."

Přes tisíc zadržených

Klid v zemi se policejním jednotkám v celé zemi dařilo udržet poprvé od soboty, kdy nepokoje propukly. Od té doby bylo zadrženo asi 1100 lidí. Jen v Londýně počet zadržených podle Scotland Yardu stoupl na 820 a 279 lidí bylo obviněno.

Čtyři dny vandalismu kromě městských čtvrtí zanechaly spoušť i v řadách záchranářů, kteří byli mnohdy přetíženi a nestíhali reagovat na tísňová volání. Vazební cely se zaplnily lidmi. V Londýně zůstaly tři soudy v provozu po celou noc, aby se zabývaly desítkami obvinění z výtržnictví a vloupání.

Premiér David Cameron ve středu v prohlášení po setkání krizového štábu slíbil, že nenechá zvítězit "kulturu strachu", a varoval, že vláda proti násilníkům použije tvrdá opatření.

Již v úterý vyslal do ulic metropole 16 tisíc policistů, o 10 tisíc víc než den předtím. Ve čtvrtek by měl nastínit další plány, jak předejít násilí. Kvůli nepokojům se mimořádně sejde i parlament.

 

Právě se děje

Další zprávy