Opozice grilovala Camerona, posily v Londýně zůstanou

Zahraničí Zahraničí
11. 8. 2011 14:12
V BBC jsou nepokoje kvůli korektnosti anglické, nikoliv britské
Cameron slibuje, že výtržníkům nic neprojde.
Cameron slibuje, že výtržníkům nic neprojde. | Foto: Reuters

Londýn - Britští poslanci se mimořádně sešli kvůli rozsáhlým výtržnostem, které v uplynulých dnech zasáhly ulice velkých měst.

Ministerský předseda David Cameron zákonodárcům oznámil, že v Londýně zůstane minimálně do víkendu nasazeno všech 16 tisíc policistů. A nevyloučil, že by jim případně v budoucnu mohla pomoci armáda.

Zároveň z opakoval, že je nezbytné udělat maximum pro to, aby se výtržnosti neopakovaly. "Ti, kteří budou uznáni vinnými, musí očekávat trest odnětí svobody," naznačil možný nekompromisní postup justice.

Doposud bylo zadrženo přes 1100 lidí a čtvrtina z nich si už vyslechla obvinění. Škody jdou do desítek milionů liber a Cameron přislíbil, že oznámil, že o odškodnění mohou požádat všichni, jejichž domy nebo obchody utrpěly škody při nepokojích. Odškodnění se bude týkat i nepojištěných.

Pomoci by měla i moderní technika, například rozšíření pouličních kamer. S mobilními operátory by se rovněž vláda mohla domluvit na dočasném omezení některých služeb. Noční můrou se pro policii stal například systém soukromých zpráv BBM.

Službu, která je součástí telefonů značky BlackBerry, totiž policie - na rozdíl od klasických SMS nebo sociálních sítí Twitter a Facebook - nemůže monitorovat. Gangy tak BBM hojně využívaly k domluvě.

Wembley jako vězení, znělo z řad opozice

Zatímco premiér naznačoval, jak předejít potížím do budoucna, od některých opozičních poslanců sklidil ostrou kritiku za dosavadní postup.

Jeden z labouristů prohlásil, že policie pochybila, když namísto zatýkání výtržníky pouze rozehnala. Padl od něj dokonce návrh, aby jako přechodné "vězení" posloužil slavný stadion Wembley. "Chci, aby sloužil sportovním událostem," opáčil na to Cameron.

Podle předsedy labouristů Eda Milibanda několik posledních dnů ukázalo, že policie neví, jak proti výtržníkům zasáhnout. "Musíme mít účinnou taktiku boje proti gangům. To je věc, kterou jsme doposud neměli," řekl.

Korektnost především

Kuriózním způsobem se násilí v ulicích dotklo zaměstnanců BBC. Mají nařízeno, aby o nepokojích napříště informovali jako o anglických, ne britských. Dosáhnou tak údajně toho, že se zpravodajství nedotkne ostatních částí Británie.

BBC tak reaguje na ohlasy veřejnosti. Nechce prý totiž urazit posluchače a diváky ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku.

"Náš původní přístup byl veden dopadem na Británii jako celek - například britský premiér se vrátil z dovolené a rozhodnutí svolat britský parlament," citoval list The Telegraph mluvčího BBC.

"V souvislosti s událostmi, které se vztahují na několik měst v Anglii, jsme vyslyšeli ohlasy našeho publika."

 

Právě se děje

Další zprávy