Pchjongjang - Severokorejský vůdce Kim Čong-un udílí v raketovém a jaderném programu rezolutní rozkazy.
Ty poslušně plní důstojníci, odpovědní za testy balistických střel a atomových náloží.
Totalitní režim KLDR letos výrazně zrychlil tempo.
V září provedl patrně nejsilnější jaderný výbuch a dvě zkušební balistické rakety přeletěly japonské území. Naposledy v pátek 15. září ráno.
Pchjongjang je teď pravděpodobně schopný zasáhnout jadernou hlavicí nejen Japonsko, ale taky americký ostrov Guam v Tichomoří.
Utajené okolí
Svět přitom zná jen diktátora Kim Čong-una, který stojí na špičce severokorejské mocenské pyramidy. Ostatní tváře režimu jsou až na pár výjimek téměř neznámé.
Kdo pro něj vlastně vyvíjí ničivé jaderné zbraně a rakety, schopné ohrozit okolní státy, USA a další potenciální cíle?
Na základě svědectví přeběhlíků ze Severní Koreje a jihokorejských špionážních zdrojů jsou důležitými postavami režimu a jeho armády čtyři lidé.
Pravou rukou Kim Čong-una je vědec Ri Hong-sop.
Americký jaderný fyzik a profesor Standforské univerzity Siegfried Hecker uvedl, že se s Ri Hong-sopem několikrát setkal během svých návštěv Severní Koreje v rámci kontrolních misí Mezinárodní agentury pro atomovou energii.
"Vykládal mi s hrdostí, že severokorejští vědci vyrobili plutonium bez pomoci ze zahraničí," cituje Heckera agentura Reuters.
Dalším klíčovým "Kimovým vědcem" je už pětasedmdesátiletý Hong Sen-mu.
Ten dříve pracoval v severokorejském jaderném středisku Jongbjonu jako šéf skupiny fyziků, v posledních letech je vedoucím odboru zbrojního průmyslu v Korejské straně práce.
Jediné legální a oficiálně vládnoucí straně v KLDR, ačkoliv skutečná moc je soustředěná v rukou Kima a armádních důstojníků z prověřených a tradičně loajálních rodin.
Hong doprovází Kim Čong-una na všechny testy raket a náloží od roku 2012. Studoval v bývalém Sovětském svazu.
Studia v Číně nebo Indii
Podle listu The Wall Street Journal, který se odvolává na jihokorejské špionážní zdroje, absolvovala většina mladších severokorejských fyziků studium nebo stáže v Číně, případně v indickém Centru pro kosmické technologie.
Tamní vláda už ale zakázala přijímat Severokorejce na technické obory.
Klíčovou postavou raketového programu je potom Kim Čong-sik. Dlouho byl technikem civilních letadel, ale později se stal jedním z průkopníků vývoje raket středního a dlouhého doletu.
Letos v únoru stál vedle Kima při zkoušce střely dlouhého doletu. Není znám jeho přesný věk.
Za opravdu utajeného člověka, o kterém je známo velmi málo, označuje agentura Reuters Čang Čchang-Ha.
Jako prezident severokorejské Národní akademie pro vojenská studia má pod sebou zhruba 15 tisíc podřízených. Mezi nimi na tři tisíce lidí, kteří se podíleli na vývoji balistických raket.
Dvě stovky expertů
Podle jihokorejského ministerstva obrany pracuje na jaderném programu KLDR zhruba 200 expertů, schopných rozvíjet všechna zařízení v podmínkách izolace od okolního světa.
Tuto izolaci ještě více prohloubila tento týden nová rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která omezila dovoz ropy do Severní Koreje.
Na přání Číny a Ruska ale nezavedla totální ropnou blokádu Kimova režimu.
To mu umožňuje provádět další vojenské testy a hrozit USA "ohnivou zlobou, jakou svět neviděl".