Skupina Němců hromadí jídlo i zbraně. Čeká občanskou válku a chystá se na "Den X"

Helena Truchlá Helena Truchlá
20. 11. 2019 20:02
Bylo jich zhruba třicet a společně se připravovali na příchod Dne X. Tedy na okamžik, kdy v Německu vypukne občanská válka. Říkali si Nordkreuz neboli Severní kříž. Shromažďovali zbraně, střelivo a výbušniny. Jedním z nich byl i devětačtyřicetiletý Marco G. Ve středu stanul před soudem, protože coby policista u sebe doma hromadil státní zásoby.
Německá policie (ilustrační foto).
Německá policie (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Členové organizace podle státního zastupitelství komunikovali poslední tři roky ve skupině na sociální síti Telegram, která nesla název "NORD KREUZ" a "NORD Com". Spojovala je víra, že Německu hrozí závažná sociální krize kvůli "válce, přírodní katastrofě nebo hospodářskému úpadku".

Kromě policistů mezi nimi byli také armádní záložníci. Marco G. byl dříve i příslušníkem jednotky zvláštního nasazení.

Osudnou se mu stala domovní prohlídka v červnu 2017, kdy u něj úřady našly "nepřiměřené" množství zbraní. Policista následně přišel o oprávnění si je pořizovat. To vlastnil jako příslušník oddělení, které se často v civilu věnuje provádění rizikových zatýkacích operací, záchraně rukojmích nebo střežení ohrožených prominentních osob. Marco G. do něj patřil už od roku 2004 a učil také ostatní příslušníky policie střílet

Odebrání oprávnění ho ale nezastavilo a až do června letošního roku zbraně hromadil dál, za což mu nyní hrozí až pět let vězení. K obraně vlastní i státu mělo skupině posloužit více než 30 tisíc kusů střeliva, výbušnin a zbraní, včetně samopalu Uzi izraelské výroby, vyjmenovává německá stanice NDR.

Část zásob přitom byla určena výlučně k použití obrannými složkami státu. Například zmíněný samopal někdo v prosinci 1993 ukradl německé armádě. 

Kromě vlastního ozbrojování členové Severního kříže také sestavili seznam lidí, kteří jsou podle nich napojeni na levicové politické kruhy. Jednalo se o zhruba 25 tisíc osob, u kterých měli napsané i jejich adresy.

Útočit na ně chtěli pomocí nehašeného vápna. Igelitových pytlů s touto silnou žíravinou si plánovali objednat asi 200 kusů. Oběťmi se měli stát zejména místní politici ze spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko, kteří se věnovali pomoci uprchlíkům nebo se o nich vyjadřovali pozitivně. 

Hlavně dost velký kalibr

Jak píše týdeník Spiegel, případ ze severovýchodního Německa může být projevem systémového problému. Upozorňuje na podobnou Skupinu přežití, která měla asi 3500 členů a organizovala se na ruské sociální síti VKontakte. Mimo jiné se chystala na konflikt mezi Němci a "miliony azylových okupantů" země. 

Její členové si pro tento případ měli podle rad zkušenějších pořídit nejlépe zbrojní pas, aby mohli zbraně držet legálně. A spolu s ním také dostatek munice a vybavení "smysluplného kalibru pro případ systémového kolapsu a občanské války".

Doporučení "Skupiny pro přežití" na revolver s nejsnazším ovládáním, vhodným pro ženy.
Doporučení "Skupiny pro přežití" na revolver s nejsnazším ovládáním, vhodným pro ženy. | Foto: https://vk.com/survival_gruppe_deutsch (Internet Archive)

Internetová skupina byla mezitím deaktivována. Kdo ji založil, zatím není známo. Podle týdeníku Spiegel její autor na internetu vystupoval pod přezdívkou Karl Martell. Ta odkazuje na osobu středověkého evropského panovníka, který se do dějin zapsal porážkou arabských nájezdníků v bitvě u Poitiers. 

Samotná příprava na "těžké časy", což je podstata tzv. prepperského hnutí (z anglického prepare - připravit se), trestná není. Bývalý německý ministr vnitra Thomas de Maiziére dokonce sám před třemi lety Němcům doporučil mít doma potraviny alespoň na deset dní, svíčky, baterky a deset litrů pitné vody.

Podle kritiků ale Německo podcenilo nebezpečí, jaké představují skupiny "prepperů", když se začnou ozbrojovat. 

Kdo jsou “preppeři”?

Běžnými "preppery" jsou lidé, kteří se chtějí chránit před případnými katastrofami a krizemi všeho druhu - před špatným počasím, selháním státu nebo kolapsem civilizace. Hromadí proto zásoby potravin, předměty základní potřeby a někdy i zbraně.

Hnutí původně pochází ze Spojených států, komunita ale existuje třeba i v Česku. "Nestačí jen přežít, ale je nutné uchovat i civilizaci," píše se například v záhlaví webu prepper.cz, na kterém uživatelé sdílejí rady v kategoriích jako Ekonomický kolaps / hospodářská krize, Chlor ve vodovodu, Imigranti - co nás může potkat nebo v tuto roční dobu živém diskuzním vláknu nazvaném Cukroví

Bezpečnostní složky začaly věnovat komunitě větší pozornost až v poslední době, píše Spiegel. U důchodce ze spolkové země Sasko-Anhaltsko tak například kromě potravin objevily také střelný prach, automatickou pistoli a další zbraně domácí výroby. Vše skladoval ve svém bytě.

Jiný muž žijící u rakouských hranic zase vlastnil velké množství pepřových sprejů a na zahradě se cvičil ve střelbě.

Ve zhruba dvou desítkách podobných případů policisté prokázali napojení na krajně pravicovou scénu. 

"Křesťané nad 'muslimáky' vždy zvítězili, náhoda?"
"Křesťané nad 'muslimáky' vždy zvítězili, náhoda?" | Foto: https://vk.com/survival_gruppe_deutsch (Internet Archive)

Radikální preppeři

Případ skupiny Severní kříž přiměl zemského spolkového prezidenta Lorenze Caffiera z Meklenburska-Předního Pomořanska, aby už před dvěma lety nechal vytvořit zvláštní vyšetřovací komisi pod vedením bývalého šéfa spolkové tajné služby.

Jak ale upozorňuje list Tageszeitung, slíbenou zprávu o stavu tamní prepperské scény vyšetřovatelé stále nepředložili. Zato strávili dlouhou dobu hledáním vhodného pojmu, jak o ozbrojených sběratelích hovořit, aby nepoškodili jméno hnutí jako takového. Mezi návrhy patřilo například "Prepper Plus", nakonec se shodli na "RadiPre" - radikální preppeři. 

Ve chvíli, kdy vyšlo najevo, že v hnutí jsou i členové bezpečnostních a obranných složek Německa, zapojilo se do vyšetřování také spolkové státní zastupitelství. Jeho vyšetřování ještě probíhá. A ani případ Marca G. není zdaleka u konce, čímž komise zdůvodňuje, proč stále odkládá zveřejnění analýzy.

Video: Žádného ozbrojeného muslima neznám, nemůžu kontrolovat všechno, říká lídr SPD

Nemohu ověřovat každou jednotlivost, co se objeví ve volebních novinách, tvrdí lídr SPD pro volby do Evropského parlamentu Ivan David. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 9 minutami

Slovenský parlament odmítl návrh na zpřísnění pravidel interrupcí

Ženy na Slovensku nebudou muset na podstoupení interrupce čekat po poučení lékařem déle než dosud, rozhodl v úterý hlasováním parlament. Zpřísnění pravidel prosazovala konzervativní skupina poslanců vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) premiéra Igora Matoviče. Projednávaná předloha i hlasování o ní rozdělily koalici, která má ve sněmovně pohodlnou většinu. Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá.

Návrh počítal kromě jiného s tím, že interrupci bude možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, co lékař odešle hlášení o poučení ženy o zákroku či například o možnosti absolvovat utajený porod národnímu centru zdravotnických informací. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která se ale neuplatňuje v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Prezidentem Bolívie bude podle předběžných výsledků socialista Arce

V nedělních prezidentských volbách v Bolívii zvítězil patrně již v prvním kole bývalý ministr hospodářství Luis Arce, kandidát Hnutí za socialismus (MAS) exprezidenta Eva Moralese. Ten v zemi vládl jako její první indiánský prezident od roku 2006 do svého loňského útěku do exilu. Po sečtení téměř 60 procent hlasů drží Arce těsnou nadpoloviční většinu, uvedla agentura Reuters.

Pomalé oficiální sčítání v jihoamerické zemi ukazuje, že Arce s 50,01 procenta hlasů poráží centristu Carlose Mesu, kterému vyjádřilo přízeň přibližně 32 procent voličů. Vedení o zhruba 18 procentních bodů je daleko vyšší, než předpokládaly předvolební průzkumy.

Jednoznačné Arceho vítězství konstatovaly již průzkumy po uzavření volebních místností, podle nichž socialistický kandidát obdržel 52,4 procenta hlasů a druhý skončil s 31,5 procenta Mesa, který stál v čele země v letech 2003 až 2005.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy