Extremista, nebo muž, kterému zakázali mluvit? Přehledně o případu Robinsona, který pobouřil Brity

Zahraničí Zahraničí
31. 5. 2018 19:42
Britský ultrapravicový aktivista Tommy Robinson byl odsouzen ke třinácti měsícům ve vězení pro pohrdání soudem. Vysílal totiž video od soudní budovy i přes platný zákaz. Jeho trest rozpoutal v Británii protesty kvůli svobodě slova.
Záběry z demonstrace na podporu osobnosti britské krajně pravicové scény Tommyho Robinsona, která uskutečnila 26. května 2018 v blízkosti Downing Street v Londýně.
Záběry z demonstrace na podporu osobnosti britské krajně pravicové scény Tommyho Robinsona, která uskutečnila 26. května 2018 v blízkosti Downing Street v Londýně. | Foto: ČTK

Proč kvůli tomu Britové spustili protesty?

Poté, co se ven dostaly informace o zatčení a odsouzení Tommyho Robinsona, se začaly hlavně skrze sociální sítě šířit názory, že Robinson čelí "násilnému potlačení své svobody projevu" a že byl poslán za mříže jen kvůli tomu, že si dovolil "nemlčet" a "promluvil".

V Londýně kvůli Robinsonovi už o víkendu vyšli do ulic demonstranti za jeho "porušenou svobodu slova".

Situace se vyostřila i tím, že případ začala komentovat známá jména, včetně nizozemského protiimigračního politika Geerta Wilderse.

Na rozdíl od sociálních sítí ale musela britská média dodržovat platný zákaz a zdržet se podrobného informování až do úterý. A Robinsonova situace tak často bez vysvětleného pozadí vyburcovala řadu "obránců" svobody slova.

Hranici mezi legitimní novinařinou a Robinsonovým aktivismem, který jeho provedením odporoval britskému právu, se už loni v canterburském případě pokusila vysvětlit soudkyně Heather Nortonová: "Toto slyšení o pohrdání soudem není o svobodě slova. Není to o svobodě tisku."

"Nejde o legitimní žurnalistiku, nejde o politickou korektnost. Nejde o to, zda je správný jeden, nebo druhý politický názor. Jedná se o spravedlnost a jedná se o zajištění toho, aby proces mohl být proveden spravedlivě," citoval ji britský list The Independent.

Kvůli zadržení aktivisty Tommyho Robinsona se v úterý protestovalo i v Česku. Před britskou ambasádou v Praze se sešlo několik desítek lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy