Extremista, nebo muž, kterému zakázali mluvit? Přehledně o případu Robinsona, který pobouřil Brity

Zahraničí Zahraničí
31. 5. 2018 19:42
Britský ultrapravicový aktivista Tommy Robinson byl odsouzen ke třinácti měsícům ve vězení pro pohrdání soudem. Vysílal totiž video od soudní budovy i přes platný zákaz. Jeho trest rozpoutal v Británii protesty kvůli svobodě slova.
Záběry z demonstrace na podporu osobnosti britské krajně pravicové scény Tommyho Robinsona, která uskutečnila 26. května 2018 v blízkosti Downing Street v Londýně.
Záběry z demonstrace na podporu osobnosti britské krajně pravicové scény Tommyho Robinsona, která uskutečnila 26. května 2018 v blízkosti Downing Street v Londýně. | Foto: ČTK

Obhajoba versus soudce

Robinsonův právník:

Podle něj "Robinson hluboce lituje" toho, co udělal.

"Byl dbalý, mluvil s ostatními a vzal si k srdci rady neříkat věci, o kterých si myslí, že by skutečně poškodily řízení."

"Nesnažil se soudnímu procesu způsobit potíže."

Soudce Geoffrey Marson:

Soudce řekl, že "respektuje právo každého na svobodu projevu. Je to jedno z nejdůležitějších práv, která máme".

"S těmito právy přicházejí i odpovědnosti. Odpovědnost svobodu slova uplatňovat v rámci práv."

"Nejsem si jistý, zda si uvědomujete důsledky toho, co jste udělal."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Týdenní nepokoje v Etiopii mají už 166 obětí

Na 166 mrtvých vystoupala bilance už týden trvajících nepokojů, které vypukly v etiopském regionu Oromija po vraždě populárního zpěváka Hachalua Hundessy. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž policie hlídkuje v celé oblasti a zatčeno bylo na 2200 lidí.

Nepokoje zachvátily venkovské části Oromije i její středisko a zároveň hlavní město Etiopie Addis Abebu. Podle AP v hlavním městě zemřelo deset lidí, z toho osm civilistů, mezi oběťmi z venkova je 145 civilistů a 11 policistů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy