Orlando – Pachatel nejhoršího útoku střelnou zbraní v americké historii je znám. Nejméně padesát lidí zastřelil v nočním klubu Pulse devětadvacetiletý Omar Mateen.
Americký občan, který se narodil v New Yorku afghánským rodičům. Žil na Floridě jihovýchodně od Orlanda.
Zatím ne zcela známé jsou motivy jeho činu. Sám k tomu už nic neřekne, policejní komando jej v pět ráno při zásahu v klubu zastřelilo.
Před činem volal na tísňovou policejní linku 911 a oznámil svoji příslušnost k Islámskému státu, potvrdil Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Twitterový účet, který vyjadřuje názory této teroristické organizace, publikoval už po masakru Mateenovu fotografii s dovětkem, že ke střelbě v Orlandu se Islámský stát hlásí.
Potvrdila to v neděli večer agentura Amaq, která tlumočí názory Islámského státu. V pondělí se k útoku přihlásila i rozhlasové stanice Islámského státu Al-Baján, která označila Američana z Floridy za "vojáka chalífátu."
Na podezření, že se může jednat o koordinovanou akci teroristů, zprvu ukazovala nedělní večerní informace deníku Los Angeles Times. Policisté zadrželi muže ozbrojeného automatickou puškou a výbušninami, který mířil na festival Gay Pride v Kalifornii. Zadrženého muže ale později identifikovali jako Jamese Howella z Indiany, oba případy podle policie spolu nesouvisí.
Sympatie k islamismu nedával najevo
Mnoho o střelci z Orlanda známo není. Z dosavadních zjištění vyplývá, že na internetu a sociálních sítích nebyl příliš aktivní a žádné sympatie k islamismu nedával najevo.
To tvrdí i jeho rodina. "Omlouváme se všem. Nevěděli jsme, že něco takového chystá. Jsme v šoku, stejně jako celá země,“ řekl televizi NBC Mateenův otec.
Uvedl také, že jeho syna nedávno popudilo, když v Miami viděl dva homosexuály, jak se líbají.
Federální úřad pro vyšetřování (FBI) ho vyslýchal v roce 2013 jako podezřelého radikála, ale nebyl z ničeho obviněn ani nikdy trestán. V minulosti pracoval například jako ozbrojený strážce ústavu pro mladistvé delikventy.
Od roku 2007 byl zaměstnancem bezpečnostní firmy G4S. Ta s ním tehdy vedla obsáhlý přijímací pohovor a pak znovu další pohovor v roce 2013. Mateen se jí ale nezdál nijak podezřelý, uvedla firma.
Dva roky byl ženatý. Jeho bývalá manželka řekla deníku Washington Post, že ji často bil. Například za to, že prádlo nebylo včas vyprané z čistírny. Rovněž ale uvedla, že Mateen nejevil žádné známky radikálního islamismu a nebyl nábožensky založený. Rozvedli se však v roce 2011, před pěti lety.
Spojení útočníka s Islámským státem nebo Al-Káidou ale často vyjde najevo až po činu. Bylo tomu tak například loni v kalifornském San Bernardinu, kde manželský pár původem z Pákistánu postřílel čtrnáct lidí.
Důkazy o napojení páru na Islámský stát našla později policie v počítačích.