Masakr v Orlandu: Byl to naprostý chaos, střelba trvala skoro celou píseň

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 13. 6. 2016 5:30
"S velkým smutkem musím oznámit, že na místě není dvacet, ale padesát obětí," řekl na tiskové konferenci starosta Orlanda Buddy Dyer. Masakr v gay klubu se stal nejhorší střelbou v dějinách USA. Útočil devětadvacetiletý Američan afghánského původu.
Foto: Reuters

Orlando – Dvě hodiny po půlnoci vstoupil devětadvacetiletý Američan Omar Mateen před noční klub Pulse, centrum gay komunity ve floridském Orlandu.

Držel automatickou pušku AR-15, což je upravená verze zbraně M-16. Dále měl u sebe pistoli a podle svědků ještě něco, co připomínalo výbušninu.

Začal střílet po příslušníkovi ostrahy podniku. Ten palbu opětoval, ale Mateena nezastřelil. Ozbrojenec vběhl do klubu, kde v tu dobu bylo kolem 350 lidí.

Všechny návštěvníky si vzal jako rukojmí.

Výstřely padaly "skoro do rytmu" hudby

"Byl jsem v klubu na druhé straně od vchodu a slyšel jsem nejméně čtyřicet výstřelů. Jeden za druhým, těsně za sebou," řekl Javer Antonetti deníku Orlando Sentinel. Další svědek popisoval, že Mateen střílel a hrála hudba. Střelba trvala téměř celou jednu píseň.

DJ Ray Rivera, který v klubu hrál, vypověděl, že náhle zaslechl tři praskavé zvuky, podobné petardám. Ztišil hudbu a pak to slyšel znova. Byly to výstřely, popsal osudné okamžiky. "Vypnul jsem hudbu a vidím, jak prakticky všichni utíkají pryč. Byl to naprostý chaos."

Rivera se skrčil za svým pultem a tam se k němu připojilo několik návštěvníků. Jakmile střelba na chvíli přestala, Rivera je vybídl - "no tak, pojďme pryč!" - a spolu s nimi utekl zadním vchodem.

Jeden z pravidelných návštěvníků Chris Hansen si zpočátku myslel, že praskavé zvuky patřily k hudbě. "Šlo to skoro do rytmu," řekl později.

Helene Roysterová řekla televizi CNN, že v klubu byl během střelby její syn. Seděl u stolu, když palba začala. Jeho dva kamarádi šli zaplatit účet.

Útočník nejméně jednoho z nich zastřelil. Royster přežil, podařilo se mu dostat ven. "V půl třetí mi posílal SMS, že jsou v klubu oběti. Utekl a přeskočil zeď. Teď je u výslechu na FBI," řekla matka novinářům.

"Lidé utíkali a padali jeden přes druhého,“ vypověděla Jillian Amadorová, kterou zranilo sklo, rozbité střelbou.

"Všichni se okamžitě chtěli někde ukrýt nebo padli na zem. Ti, kteří byli u baru a blízko vchodu, stihli utéct," řekl návštěvník nočního klubu Ricardo Almodovar listu Orlando Sentinel.

Vedení klubu umístilo krátce po prvních výstřelech na Facebook vzkaz: "Všichni opusťte Pulse a utíkejte."

Policie vpadla dovnitř po třech hodinách

Policejní komando dovnitř vpadlo po třech hodinách od nahlášení střelby, tedy přibližně v pět ráno. Útočníka zastřelilo. Zároveň ale našlo v klubu padesát obětí, dalších třiapadesát lidí je v nemocnici.

První zprávy z místa se zmiňovaly o několika obětech, později o dvaceti. Pravda je nakonec mnohem horší a jde o nejhorší masakr střelnou zbraní v americké historii.

"S velkým smutkem musím oznámit, že na místě není dvacet, ale padesát obětí," řekl na tiskové konferenci starosta Orlanda Buddy Dyer.

Policie připouští, že motivem střelcova činu zřejmě jsou islamismus a loajalita k organizaci Islámský stát (IS). Ten zveřejnil na Twitteru Mateenovu fotografii s tím, že Američan afghánského původu se k IS hlásí. Potvrdila to v neděli večer agentura Amaq, která tlumočí názory Islámského státu.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) Mateena vyšetřoval v roce 2013 kvůli podezření z islamismu, ale muž nebyl z ničeho obviněn.

Před činem v Orlandu ale Mateen zavolal na tísňovou policejní linku 911 a přihlásil se k Islámskému státu, potvrdila FBI.

Střelec trvale žil ve Fort Pierce, což je více než 200 kilometrů jihovýchodně od Orlanda. Mateenovi rodiče jsou z Afghánistánu, on sám se narodil už ve Spojených státech. Podle informace Washington Post je jeho rodina v šoku a vyjádřila lítost nad tím, co udělal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Rusko stálo za smrtí Litviněnka v Británii, oznámil evropský soud

Rusko podle Evropského soudu pro lidská práva stálo za smrtí zběhlého ruského agenta Litviněnka v Británii v roce 2006. Byl otráven plutoniem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Růst minimální mzdy příští rok na 18 tisíc korun je mimo debatu, uvedla Schillerová k návrhu ČSSD

Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15 200 na 18 000 korun je mimo debatu. Na úterní snídani s podnikateli to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by tako výrazný nárůst byl problémem především pro malé a střední podniky kvůli nárůstu zaručených mezd, které jsou na minimální mzdu navázány.

"Minimální mzda za naší vlády rostla. Ona sama o sobě není problém. Máme maximálně 150 000 lidí, kteří berou minimální mzdu. Pak ale máme osm stupňů zaručených mezd. Ty velké firmy si s tím poradí, ale pro ty malé a střední firmy to problém je. Růst o 18,4 procenta, jak navrhuje ČSSD, je mimo debatu," řekla ministryně. Otázkou podle ní je, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nerozhodne přenechat debatu o růstu minimální mzdy až nové vládě. Babiš už v pondělí uvedl, že by to bylo nejlepší.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15 200 na 18 000 korun, tedy zhruba o 18 procent. V pondělí uvedla, že na 18 000 korunách trvá. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. V pondělí na jednání tripartity částku posunuli na 550 korun. Poukazovali na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie. Schillerová zmínila už dřív možnost přidání o 1000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy