Zmíněné jméno je ale pseudonym, ve skutečnosti se narodil v Makijivce na předměstí Doněcka jako Maxim Fomin. Z vězení vyšel v roce 2014, když na Donbase začali místní proruští ozbrojenci a ruští vojáci bojovat proti ukrajinské armádě. Fomina pustili a okamžitě se přidal k oddílům takzvané Doněcké lidové republiky.
Později zmizel do Ruska a vrátil se na okupovanou Ukrajinu až těsně před invazí loni v únoru. Stal se z něj bloger, který na sociální síti Telegram komentoval průběh války. Měl tam půl milionu sledujících, což je na ruské poměry dost.
Na jedné straně podporoval agresi a co nejtvrdší a největší útoky na Ukrajinu, bez slitování vůči civilistům. Na druhé straně občas kritizoval ruskou armádu. Například loni v létě ironicky napsal, že nepovedený pokus o přechod řeky Severní Doněc, při kterém zahynuly čtyři stovky ruských vojáků a ukrajinské dělostřelectvo rozstřílelo kolonu do posledního tanku, zřejmě vymyslel nějaký "vojenský génius". Kritizoval také listopadové stažení ruských vojsk z Chersonu.
V říjnu se v obleku, učesaný a s pečlivě zastřiženými vousy objevil v Kremlu na slavnostním vyhlášení anexe čtyř ukrajinských oblastí - Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské - k Rusku. Natočil video, kde v dobré náladě, zjevně podpořené alkoholem, vyzývá k vraždění Ukrajinců.
Postupně ale dával najevo sympatie k žoldnéřské Wagnerově skupině a jejímu majiteli Jevgeniji Prigožinovi. Boj wagnerovců v Bachmutu dával za vzor, i když tam žoldnéři utrpěli obrovské ztráty a za více než půl roku nebyli schopni město dobýt.
Napjatá atmosféra a rivalita
Z toho vychází jedna z teorií o příčině jeho nedělní smrti. V ruských ozbrojených silách a mocenských složkách panuje velká rivalita a žárlivost. Není tajemstvím, že vztahy mezi Prigožinem a náčelníkem generálního štábu ruské armády Valerijem Gerasimovem jsou napjaté a nenávistné. Může tak jít o vyřizování účtů a sporů uvnitř ruského bezpečnostního aparátu.
Nicméně ruská policie zatkla v souvislosti s výbuchem šestadvacetiletou Darju Trepovovou, narozenou v roce 1997 a žijící v Petrohradu. Na videozáznamu zveřejněném ruským ministerstvem vnitra přiznává, že na místo atentátu přinesla předmět, který později explodoval.
To ale nic neznamená. Podle opozičních médií může jít o zinscenovanou akci nebo osobu s falešnou identitou, která má zakrýt, co se skutečně stalo a proč.
Podle ruského deníku Kommersant obvinila ruská Federální a bezpečnostní služba (FSB) z vraždy Tatarského ukrajinskou rozvědku, což je očekávaný krok. "Kyjevský režim je teroristický. Musíme ho zničit, jinak ho nezastavíme," komentoval vraždu samozvaný vůdce takzvané Doněcké lidové republiky a nyní Kremlem ustavený vůdce Doněcké oblasti Denis Pušilin.
Podobně se dalo čekat zveřejněné podezření vyšetřovatelů, že za vraždou je ruská opozice z okruhu vězněného opozičního předáka Alexeje Navalného.
Nejasné záběry
Podle ruských médií krátce před výbuchem v kavárně darovala Tatarskému malou sošku žena, která se představila jako Nasťa a tvrdila, že ji sama vyrobila. Ani tuto informaci ale nelze ověřit. Stejně tak není jasné, zda video z exploze, které koluje po sociálních sítích, je pravé.
Ze srpnové vraždy dcery ruského nacionalisty a kritika Ukrajiny Alexandra Dugina Darji FSB také obvinila Ukrajince, nikoho konkrétního ale nezatkla.