Kdo bude po Kypru věřit bankám, ptá se evropský tisk

Jana Černá
19. 3. 2013 15:20
Komentátoři se shodují, že největším strašákem jsou hromadné výběry vkladů
Kyperská banka.
Kyperská banka. | Foto: Reuters

Nikósie/Praha - Loupež za bílého dne! Nebezpečný precedent! Ale také nastoupení slibné cesty z vleklé krize, která zmítá eurozónou.

Právě těmito slovy hodnotí komentátoři předních světových listů plány na zdanění bankovních vkladů, jimiž eurozóna podmiňuje finanční pomoc Kypru.

V jednom bodě se komentátoři povětšinou shodují: důvěra občanů celé Evropské unie v banky může jako mávnutím kouzelného proutku zmizet v nenávratnu. Opatření totiž de facto neguje systém pojištění vkladů.

Riziko, že obyvatelé bankrotujících států vezmou v nepředvídatelný okamžik své banky útokem a budou požadovat okamžitý výběr veškeré hotovosti, v posledních desítkách hodin enormně vzrostlo.

A ekonomika by něco takového neměla šanci ustát.

"Důchodci budou zachraňovat banky"

"Nepotřebujete se vyznat v ekonomii, abyste pochopili, co Evropa a Mezinárodní měnový fond udělali Kypřanům. Každý si dokáže představit, jak strašné by to bylo - jednoho dne se probudit a zjistit, že vám někdo právě vykradl úspory," píše například ekonomický komentátor britského The Guardian Aditya Chakrabortty.

Když se v sobotu nad ránem ministři financí eurozóny dohodli na podmínkách záchranného balíčku pro Kypr, bylo jasné, že oznámí do té doby nevídané rozhodnutí.

Jako podmínku finanční pomoci, která byla stanovena na maximálně 10 miliard eur, stanovili spoluúčast bankovních klientů, takzvanou "jednorázovou daň na vklady". Finanční obnosy nad 100 000 eur měly být zdaněny 9,9 procenta, pro nižší vklady určili 6,75 procenta.

"Úředníci to můžou eufemisticky nazývat kaucí, ale všichni ostatní budou souhlasit se včerejším (pondělním) titulkem Daily Mailu: Je to bankovní loupež. Důchodci přijdou o část svých penzijních úspor, aby udrželi nad vodou dvě velké kyperské banky," pokračuje Chakrabortty.

"Výsledek: Nutnost další pomoci"

Z demonstrace před kyperským parlamentem.
Z demonstrace před kyperským parlamentem. | Foto: Reuters

Před úterním hlasováním kyperského parlamentu o přijetí těchto podmínek se sice zdá, že pokud vůbec projdou, výše daně se sníží, přesto je sobotní rozhodnutí přelomové.

Unie totiž vyslala jednoznačný signál, že do budoucna bude počítat s možností zapojení obyvatel bankrotujících států do boje s krizí.

Výsledkem může být právě hromadné vybírání vkladů, které zpravidla končí krachem banky, popřípadě povede k dalším pokusům dofinancovat banku z evropských peněz. Pokud k podobné situaci dojde na Kypru, na záchranu by bylo potřeba více než projednávaných 10 miliard eur.

"Stržení daně z vkladů se zdálo být nejvhodnějším způsobem, jak snížit výši záchranného balíčku, ale ve skutečnosti to jen povede k tomu, že do Kypru se bude muset nalít ještě více peněz, popřípadě bude Kypr muset restrukturalizovat svůj dluh, nebo obojí," uvádí komentátorka agentury Bloomberg Megan Greene.

"Konečně správná cesta"

Obavy z hromadných výběrů peněz se ale podle některých analytiků nemají přeceňovat.

Pouhé schvalování dalších finančních injekcí je podle nich neudržitelné a situaci v eurozóně už jen zhoršuje. Návrh na spoluúčast střadatelů v kyperských bankách vnímají jako první signál změny strategie v boji s evropskou krizí.

"Poselství je takové, že břemeno vypořádání se s neudržitelnými dluhy spadne na věřitele v dané zemi, místo aby bylo převedeno na ostatní členské státy," píše Simon Nixon ze serveru The Wall Street Journal.

Dosavadní postup podle něj problémy jen zhoršoval, účast střadatelů považuje za nutnou lekci pro Evropu.

"Finanční pomoc Kypru se může zapsat jako okamžik, kdy se eurozóna konečně rozhodla přestat zvyšovat svou dluhovou zátěž a místo toho začala hledat způsoby, jak dluh snížit."

 

Právě se děje

před 6 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy