Dilema Kypru: Ublížit střadatelům, nebo naštvat Rusko

Martin Novák Martin Novák
19. 3. 2013 13:54
Evropa čeká na kyperské Ano, ale parlament pravděpodobně řekne Ne
Banky na Kypru zůstanou až do čtvrtka zavřené.
Banky na Kypru zůstanou až do čtvrtka zavřené. | Foto: Reuters

Nikósie - Dohoda o zdanění bankovních vkladů na Kypru, které předpokládá dohoda s eurozónou o poskytnutí nezbytné pomoci deseti miliard eur pro ostrovní ekonomiku, visí na vlásku.

Přesněji napsáno možná na hlasu jednoho jediného poslance.

Parlament má o dohodě hlasovat v úterý večer, a pokud zákonodárci návrh zamítnou, dostane se Kypr zřejmě do velkých problémů, přiblíží se bankrotu a možná i vynucenému odchodu z eurozóny. Šlo by o první případ, kdy by ji některý členský stát opustil.

Poslední návrh zní, že majitelé účtů s částkou nižší než 20 tisíc eur nezaplatí nic, ti s částkou do 100 tisíc přijdou o 6,75 procenta z vkladu a ti nejbohatší s více než 100 tisíci eury na kontech přijdou o 9,9 procenta z vkladu.

Ti, kteří disponují na účtech nejméně půl milionem eur, ztratí 12,5 procent z toho, co mají uloženo.

Přesně polovina

Hlasování zřejmě bude velmi těsné.

Parlament má 56 poslanců. Pravicové Demokratické shromáždění prezidenta Nikose Anastasiadise disponuje dvaceti křesly, koaliční Demokratická strana jich má osm, ale není jisté, že návrh podpoří.

Foto: Reuters

Vláda tak má přesně polovinu mandátů. Opoziční levice - Komunistická strana Kypru (AKEL) a socialisté (EDEK) - zdanění vkladů považuje za loupež a kategoricky pro dohodu odmítají hlasovat.

Jednoho poslance mají zelení, ten bude proti. Malá Evropská strana má dvě křesla. Jeden poslanec je v zahraničí a druhý prohlásil, že zřejmě bude hlasovat proti.

Takže dohoda může zkrachovat na tom, že vládě bude chybět jediný hlas. Prezident Nicos Anastasiadis řekl odpoledne novinářům, že se mu velmi pravděpodobně většinu získat nepodaří.

"Rozhodnutí o pomoci Kypru a zdanění vkladů je velmi bolestné, ale odmítnutí dohody by bylo tragédií," cituje deník Cyprus Mail místopředsedu vládní strany Demokratické shromáždění Averofa Neophytoua.

Pondělní večerní jednání ministrů financí eurozóny ale dalo Kypřanům volnou ruku ve výběru toho, kdo má kolik platit. Podmínkou je pouze to, že vláda musí na této jednorázové dani vybrat 5,8 miliardy eur.

Kypr potřebuje necelých sedmnáct miliard eur a eurozóna nechce dát více než deset miliard eur. To si vymínilo několik jejich členských zemí v čele s Německem.

Jako v SSSR

Plán se vůbec nezamlouvá Rusku, protože mezi majiteli tučných kont v kyperských bankách je mnoho Rusů. "Připomíná to konfiskace soukromého majetku ze sovětské éry," prohlásil ruský premiér Dmitrij Medveděv. Ministr financí Kypru Michalis Sarris v úterý odletěl na návštěvu Moskvy.

Kyperští politici tak před sebou nemají jednoduchou volbu.

Ruce pryč od Kypru! Vzkaz demonstrantů je jasný.
Ruce pryč od Kypru! Vzkaz demonstrantů je jasný. | Foto: Reuters

Pokud odsouhlasí vysoké zdanění účtů s vysokými částkami, lze očekávat odliv ruských, britských, řeckých a jiných peněz z kyperských bank na jiné místo.

"Když návrh projde, v několika příštích dnech odpluje z našich bank deset procent vkladů," předpovídá šéf Kyperské centrální banky Panicos Demetriades.

Podle deníku Vedomosti už Rusové od začátku února stáhli z účtů na Kypru skoro dvě miliardy eur. Velkou část z nich přesunuli do Lotyšska.

Od soboty ale není možné žádné peníze z Kypru přesouvat do zahraniční, vláda transfery zastavila. Minimálně do středy zůstanou zavřené i banky.

V Kyperských bankách je nyní deponováno odhadem 68 miliard eur, z toho nejméně 25 miliard eur patří ruským vkladatelům.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
Další zprávy