Moskva - Prezident a čerstvý šedesátník Vladimir Putin není v očích Rusů žádný stařík, nýbrž zdatný muž v rozpuku sil. Alespoň podle průzkumu státní agentury VCIOM.
Jubileum, které oslavil 7. října, je pro řadové Rusy důvodem k odchodu do penze, ne tak pro Vladimira Vladimiroviče Putina, jehož si za staršího člověka troufne označit jen čtvrtina obyvatel.
Volba mezi "starším člověkem" a "člověkem plným sil" dopadla v poměru 25 ku 62 procentům.
Opozice sice prezidentovo jubileum využila k happeningu "Vyprovázíme dědečka do penze", podle VCIOM 85 procent dotázaných prezidenta označilo za spíše "aktivního a energického", 83 procent za "fyzicky zdatného a silného" a podle 82 procent oslovených Putin "myslí bystře".
Opačné charakteristiky jako "pasivní a nečinný", "nerozvážný" či "nemoudrý" si vybrala jen menšina sahající u jednotlivých odpovědí od sedmi po 13 procent.
Zde je namístě podotknout, že řada ruských sociologů opatrně namítla, že by takové vyznění připsala snaze vytvořit žádoucí obraz ideální hlavy státu.
Podle šéfa ústavu volebních technologií Jevgenije Sučkova mají charakteristiky, které VCIOM nabídl účastníkům průzkumu, k reálné politice hodně daleko. "Je to pokus napasovat Putina na model ideálního prezidenta," řekl listu Kommersant.
Tak Putin učil ptáky létat:
"Putin je vskutku fyzicky silný, ale z průzkumu není jasné, zda je to pro lidi důležité, anebo nikoliv. Získaly se tak zcela očekávané výsledky, které však máloco vypovídají," shodl se sociolog Leonid Byzov.
Zpět k výzkumu VCIOM. Největší rozdíly byly v jiné než věkové charakteristice. Podle poloviny Rusů je spíše "moderní vůdce", podle třetiny spíše "náčelník ze staré oceli".
Ale i to je podle šéfa agentury Valerije Fjodorova vlastně příznivá charakteristika, s přihlédnutím k nostalgii velké části Rusů po sovětských časech, kdy se kalila ocel.
Každopádně mladého prezidenta by si přála třetina dotázaných, ostříleného tři pětiny.
Ruské opozici Putinovy "zázraky" zábavné nepřijdou: