Vídeň/Paříž/Šanghaj - Příprava na porod nemusí být v českých podmínkách vždy procházkou růžovým sadem. Porodnice jsou - zejména v Praze - přeplněné, budoucí matky se do nich musí přihlašovat měsíce dopředu. Při srovnání se zahraničím ČR v tomto ohledu stále pokulhává.
Chce-li se otec dítěte v Česku zúčastnit porodu, musí často zaplatit poplatek a mnohdy navíc povinně absolvovat předporodní kurz. Jak některé zkušenosti dokazují, ani poté nemá ještě zaručeno, že se bude moci zúčastnit všech fází porodu.
Aktuálně.cz se zeptalo tří žen, které mají zkušenost s porodem v zahraničí. Ukázalo se, že to, co je v českých podmínkách někdy nadstandardním požadavkem, může být jinde zcela samozřejmé.
Minulý týden si Česká republika připomněla Světový týden respektu k porodu. Významnou částí programu jsou již několik let úvahy o tom, zda české porodnictví vychází dostatečně vstříc přáním budoucích rodičů.
Velmi častým tématem je také činnost porodních asistentek, které v českých zákonech nacházejí v porovnání s jinými státy jen malou podporu. Prezidentka Unie porodních asistentek Ivana Königsmarková opakovaně upozorňuje na skutečnost, že osoba pomáhající při domácím porodu se pohybuje na hranici zákona.
Většina českých porodníků se vyslovuje proti domácím porodům. A upozorňuje, že český systém jistě není špatný, když se Česká republika může pyšnit jednou z nejnižších novorozeneckých úmrtností na světě.
Porod v Rakousku? Naučte se německy
"V Rakousku není problém rodit ambulantně nebo doma," řekla Aktuálně.cz projektová manažerka Jitka Zimmermannová, která přivedla své dvě děti na svět ve vídeňské porodnici. "Před domácím porodem však maminky podepisují prohlášení, že jsou si vědomy možných rizik."
U našich jižních sousedů je rovněž samozřejmostí, že porodu, mytí, vážení i měření dítěte je přítomen jeho otec či jiná blízká osoba. Výjimkou jsou případy, kdy se musí zvolit porod císařským řezem.
"Na pokoji byla celkem tři lůžka, novorozeňata jsou zde se svými maminkami. Výjimkou je jen první noc po porodu. To mohou maminka a novorozeně spát odděleně, aby si žena odpočinula," uvedla Jitka Zimmermannová.
I porod v Rakousku může mít ovšem své stinné stránky, a to v případě, že nedostatečně ovládáte němčinu. "Několikrát jsem mohla pozorovat, že atmosféra byla napjatější, pokud nemocniční personál jednal s pacientkami, které byly jazykově znevýhodněny," řekla Jitka Zimmermannová.
"Na druhé straně ale porodnice respektovala náboženské a kulturní zvyklosti žen. Muslimky byly například vyšetřovány zásadně ženami-lékařkami."
Narodila jsem se ve Francii, rodný list mám bez -ová
"Manžel se porodu zúčastnil bez placení jakýchkoli poplatků či povinné účasti na předporodním kurzu," řekla kontrolorka ve státní správě Lenka Piňáková, jež svou dceru přivedla na svět před pěti lety na soukromé klinice nedaleko Paříže. "Personál manžela také automaticky požádal, aby šel přihlížet poporodnímu mytí novorozence. Miminko nesmělo zůstat ani chvíli bez dohledu jednoho z rodičů."
Vzpomínky má Lenka Piňáková příjemné. Za to, že nepochází z Francie, jí podle jejích slov během péče v těhotenství ani při porodu nikdo neznevýhodňoval. Jediné, co se jí nepodařilo prosadit, bylo zapsání příjmení dcery do rodného listu s koncovkou -ová.
"U lékaře jsem byla naposledy měsíc před porodem, většinu času na mě dohlížela porodní asistentka," uvedla Lenka Piňáková. "Dcera se mnou po porodu byla celou dobu na pokoji. S námi zde ležela ještě jedna žena se svým miminkem."
Novorozeňata mohla podle zkušenosti Lenky Piňákové spát v jiné místnosti pouze na požádání matky, a to maximálně po dvě noci.
Porod v Číně: věnujete porodnici svou placentu?
"Rodila jsem na šanghajské klinice, jejíž podmínky se podobaly těm západoevropským," uvedla pro Aktuálně.cz lékařka Linda Čapková a dodala, že péče byla jistě odlišná od té, které se na venkově dostává Číňankám bez dostatečných finančních prostředků. V roce 2008 umíralo v Číně při porodu podle CIA Factbook dvacet dětí z tisíce.
"Mnoho žen na čínském venkově rodí doma bez odborné pomoci, protože pobyt v porodnici je pro ně finančně neúnosný. Tomu odpovídá i úmrtnost v souvislosti s porodem," potvrdila Linda Čapková statistiky.
Během těhotenství a následného porodu ji v Šanghaji překvapily dva zážitky. Po ultrazvukovém vyšetření, kterým se zjišťuje pohlaví plodu, jí lékař sám od sebe nesdělil, jakého pohlaví budoucí novorozenec bude. "Reagoval teprve na přímou otázku. Později jsme se dozvěděli, že Číňankám se pohlaví plodu obvykle nesděluje, protože společnost upřednostňuje chlapce a tajně vyvolávané potraty plodu ženského pohlaví zřejmě nebudou výjimkou," uvedla Linda Čapková.
Po porodu se pak mohla libovolně rozhodnout, zda si svou placentu ponechá, nebo ji věnuje klinice. "Údajně pak placentu lyofilizují a rozemelou na prášek, který pak používají jako gestagenní preparáty. Ty se v českých podmínkách vyrábějí uměle."
Novopečená maminka mohla mít své novorozeně nepřetržitě u sebe, na koupání a očkování se mohla osobně chodit dívat. Na pokoji byl k dispozici také rozkládací gauč pro případný doprovod.