Každý si ji brzy může přečíst. Muellerova zpráva bude zveřejněna v polovině dubna

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 3. 2019 23:38
Zpráva zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera o ruské roli v amerických prezidentských volbách bude zveřejněna v polovině dubna, část takřka 400stránkového dokumentu ale zůstane prozatím veřejnosti utajena. Kongresu Spojených států to dnes dopisem sdělil americký ministr spravedlnosti William Barr, který má zveřejnění zprávy na starosti.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: ČTK

"Každý bude mít brzy možnost si to sám přečíst," napsal Barr v dopise adresovaném justičním výborům Senátu a Sněmovny reprezentantů. Zároveň v něm také sdělil, že je ochoten před oba výbory 1. a 2. května předstoupit.

Utajeny zatím zůstanou části, které by mohly vyzradit zdroje tajných služeb, nedostupné budou také podrobnosti o neuzavřených vyšetřování, o velké porotě a o osobách, které nebyly obviněny.

Kongres by naopak měl zprávu obdržet bez jakýchkoli zásahů, řekl dnes předseda výboru Sněmovny reprezentantů USA pro justici Jerry Nadler. "Jak jsem generálního prokurátora (Barra) informoval v průběhu týdne, Kongres vyžaduje úplnou a kompletní Muellerovu zprávu, bez úprav, stejně jako přístup k důkazním podkladům, a to do 2. dubna. Tento deadline stále platí," citovala Nadlera agentura Reuters.

Na to reagoval lídr republikánů v justičním výboru Doug Collins, podle kterého by předání celé zprávy zvláštního vyšetřovatele Kongresu znamenalo porušení zákona. Collins také kritizoval Nadlera za to, že nepřijal Barrovu nabídku na poskytnutí svědectví začátkem května, ačkoli Nadler řekl, že nabídku zváží.

Z obsahu zprávy ministerstvo spravedlnosti zatím vydalo jen čtyřstránkový výtah, podle něhož prezident Donald Trump ani členové jeho volebního štábu před volbami v roce 2016 s Ruskem tajně nespolupracovali. Trump zprávu považuje za očištění svého jména a proti zveřejnění dokumentu nemá námitky.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy