Vyšetřovatel Mueller nemá důkazy o trestném činu Trumpova týmu. Prezident USA jásá

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 24. 3. 2019 23:53
Podle zvláštního vyšetřovatele Robert Muellera nespáchali americký prezident Trump a jeho tým během volební kampaně v roce 2016 trestný čin a neexistují důkazy pro jejich vědomou spolupráci s Rusy v tomto období. Uvádí to Muellerova závěrečná zpráva, z níž v neděli krátce citoval americký ministr spravedlnosti William Barr v dopise právním výborům Kongresu. Donald Trump označil konec vyšetřování za své úplné očištění.
Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller.
Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller. | Foto: Reuters

Tým zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera nedospěl podle amerického ministra spravedlnosti a generálního prokurátora Williama Barra k závěru, že Trumpův volební tým a jeho poradci koordinovali svou činnost s Ruskem a důkazy nestačí k rozhodnutí o tom, zda Trump bránil výkonu spravedlnosti.

Americký ministr spravedlnosti William Barr.
Americký ministr spravedlnosti William Barr. | Foto: Reuters

Samotné rozhodnutí o této věci nechal zvláštní vyšetřovatel na ministerstvu spravedlnosti, dodal Barr v oficiálním dopise právním výborům amerického Kongresu."Tato zpráva nekonstatuje, že prezident spáchal zločin, ale také ho neospravedlňuje," uvedl podle agentury Reuters ve svém komentáři William Barr, který má plné znění vyšetřovatelovy zprávy k dispozici.

Donald Trump okomentoval konec vyšetřování na twitteru jako své úplné očištění. "Žádné ovlivňování. Žádné obstrukce spravedlnosti. Úplné a totální zproštění viny. Udržme Ameriku velkou!" jásal v neděli americký prezident ve svém tweetu.

Prezidentův právník Rudy Giuliani označil pro agenturu Reuters závěr Muellerovy zprávy za "lepší než očekával". "Jsem velmi, velmi šťastný za prezidenta," dodal bývalý Trumpův advokát John Dowd, který prezidentovi pomáhal v celé kauze. "Byly to hrozné dva roky, podle mě naprosto neopodstatněné (obvinění)," dodal Dowd. 

Méně spokojený byl naopak demokratický předseda právního výboru Sněmovny reprezentantů Jerry Nadler, který řekl, že chce, aby Barr brzy o závěrech Muellerova vyšetřování vypovídal před výborem.

"Ve světle velmi znepokojujících nesrovnalostí a konečného rozhodování na ministerstvu spravedlnosti po vydání Muellerovy zprávy, v níž prezidenta nezprostil obvinění, budeme chtít, aby v brzké budoucnosti Barr vypovídal před sněmovním právním výborem," uvedl Nadler s tím, že podle Barra Trump vlastně mohl bránit výkonu spravedlnosti; jen není dostatek důkazů, že tak činil cíleně, aby byl obžalován.

Demokratická šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a demokratický senátor Chuck Schumer ve společném prohlášení v neděli požádali o zveřejnění celé Muellerovy zprávy, což zdůvodnili nejasnostmi ohledně toho, zda Trump bránil výkonu spravedlnosti.

Dva roky práce

Robert Mueller a jeho tým téměř dva roky mapovali možné spiknutí Trumpova volebního štábu s Moskvou před americkými prezidentskými volbami roku 2016.

V rámci vyšetřování vydal 2800 obsílek a 500 příkazů k domovním prohlídkám. Zaměstnal 19 právníků a 40 agentů FBI, analytiky, účetní a další experty. Jeho tým vyslechl přibližně 500 svědků. V důsledku jeho práce bylo odsouzeno, obžalováno či obviněno 34 osob a tři organizace.

Dopis ministra spravedlnosti Barra americkému Kongresu.
Dopis ministra spravedlnosti Barra americkému Kongresu. | Foto: Reuters

Nyní Muellerův tým svou práci ukončil a zvláštní vyšetřovatel předal v pátek večer závěry generálnímu prokurátorovi a ministru spravedlnosti Williamu Barrovi, který o nich v neděli stručně informoval Kongres. 

Barr už dříve avizoval, že závěry vyšetřování zpracuje do dvou vlastních zpráv, z nichž jednu dostanou američtí zákonodárci, druhá bude určena pro veřejnost. Kompletní obsah Muellerovy zprávy by se tak nemusel k širší veřejnosti vůbec dostat.

Napojení na Rusko

Trump i Moskva veškerá obvinění ze spiknutí s cílem ovlivnit prezidentské volby v roce 2016 opakovaně odmítli. Kritici prezidenta ale dále poukazují na podivné kontakty Trumpova týmu během volební kampaně v USA v roce 2016 s lidmi, napojenými na Rusko.

Například na newyorskou schůzku Trumpova syna Donalda mladšího s ruskou právničkou blízkou Kremlu Nataljí Veselnickou v červnu 2016, od které chtěl neúspěšně získat informace o otcově demokratické soupeřce Hillary Clintonové. Trump tvrdí, že o synově schůzce předem nevěděl. Podle jeho bývalého právníka Michaela Cohena je ale nemyslitelné, že by Donald mladší uspořádal takto významné jednání bez otcova vědomí.

Ve svém vystoupení v americkém Kongresu v únoru také Cohen dodal, že Trump věděl předem o zveřejnění e-mailové korespondence představitelů Demokratické strany na serveru WikiLeaks, která měla ve volbách poškodit jeho protikandidátku Hillary Clintonovou. Trump ale už dříve takovéto obvinění označil za nepravdivé.

Jeho někdejšího právníka Michaela Cohena mezitím soud poslal na tři roky do vězení za porušení pravidel pro financování volební kampaně, do vězení má nastoupit v květnu.

VIDEO: Demokraté chtějí Trumpa dostat z Bílého domu za každou cenu, tvrdí Anýž. 

Demokraté jsou napěchovaní jako papiňák, aby dostali Trumpa z Bílého domu, tvrdí Anýž | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 20 minutami

Škodu za tři miliony korun způsobil noční požár penzionu ve Slaném

Škodu odhadovanou na tři miliony korun způsobil v neděli večer požár penzionu ve Slaném na Kladensku. Před příjezdem hasičů bylo z objektu evakuováno šest lidí, nikdo se nezranil. Příčina ohně se vyšetřuje. Na webu o tom informovala mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

O požáru čtyřpodlažní budovy v Palackého ulici dostali hasiči zprávu kolem 21:15, na místo přijeli zhruba za tři minuty. Zasahovali se šesti cisternami a výškovou technikou. "Velitel zásahu po rychlém průzkumu upřesnil, že jde o plamenné hoření pokojů v horním patře penzionu," uvedla mluvčí. Hasiči prošli objekt v dýchací technice, nikoho ale uvnitř nenašli.

Požár hasiči lokalizovali kolem 22:00. Po uhašení ohně silně zakouřenou budovu odvětrali přetlakovou ventilací. Pro evakuované z penzionu jeho majitelé zajistili místa ve svém druhém ubytovacím zařízení v Praze.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Mezi cenami mexické loterie budou dvě rezidence známých narkobaronů

Mezi hlavními cenami mexické národní loterie budou letos i dvě rezidence zabavené známým narkobaronům Joaquínovi Guzmánovi a Amadovi Carrillovi. Oznámil to mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. Slosování se uskuteční na státní svátek 15. září, informovala agentura EuropaPress.

Vyhrát bude možné vilu mrtvého narkobarona Amada Carrilla v mexickém hlavním městě. Nemovitost má zastavěnou plochu 3000 metrů čtverečních, krytý bazén a saunu a její hodnota je odhadována na několik milionů dolarů. Vila narkobarona Guzmána, který má přezdívku El Chapo (Prcek) a odpykává si trest vězení v USA, se nachází v hlavním městě státu Sinaloa Culiacán. Vila se proslavila tím, že z ní v roce 2014 Guzmán uprchl při policejní razii za použití podzemního tunelu. Odhadovaná hodnota nemovitosti je ale podstatně nižší - 200 tisíc dolarů.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

iRozhlas: dotace na linku na toastový chleba pro Penam byla v pořádku, píše rezort průmyslu do Bruselu

"Podle nejnovější expertizy, kterou si resort zadal po auditu ke střetu zájmů Andreje Babiše (ANO) … projekt byl inovativní," píše server iRozhlas. Spor vede Česko s unijními institucemi ohledně příspěvku na stavbu nové výrobní linky na toastový chléb. Na ten získala firma Penam z koncernu Agrofert 100 milionů korun. Česko už firmě dotaci vyplatilo, naopak Evropská komise opakovaně říká, že do Prahy sumu nepošle. "Evropská komise posudek viděla, ale trvá na tom, že peníze nezaplatí. Podle ní o inovaci nešlo," dodává iRozhlas. 

Podle závěrečné zprávy auditu, kterou Evropská komise zveřejnila koncem dubna, Babiš ovládá svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem. Premiér tak je podle auditu ve střetu zájmů a Agrofert nemá nárok na žádné dotace ze strukturálních fondů EU od 9. února 2017, kdy začala být účinná novela českého zákona o střetu zájmů.

Mluvčí Evropské komise Balázs Ujvari už dříve řekl, že Česko nemusí na základě auditu vracet unii žádné peníze. České úřady totiž nepožádaly o proplacení evropských dotací, které byly předmětem auditu. Dotace na některé z dotčených projektů už ale stát takzvaně předfinancoval ze státního rozpočtu. Jedná se kromě 100 milionů korun na stavbu linky firmy Penam také o 50 milionů pro firmu Lovochemie na vylepšení výroby hnojiv a dvě dotace dohromady za zhruba pět milionů na výměny sušáren zrnin pro firmu Cerea. Informaci zveřejnil v dubnu server iRozhlas.

Zdroj: Domácí , ČTK
před 38 minutami

Pašinjan se prohlásil vítězem arménských voleb, počítá s většinou v parlamentu

Arménský premiér Nikol Pašinjan se prohlásil vítězem nedělních předčasných parlamentních voleb, ve kterých podle dílčích výsledků s velkým náskokem vede jeho strana Občanská smlouva. Její hlavní soupeř ve volbách, koalice Arménská aliance exprezidenta Roberta Kočarjana podle tiskových agentur zpochybnila důvěryhodnost těchto předběžných výsledků.

"Už víme, že jsme dosáhli přesvědčivého vítězství a že v parlamentu budeme mít přesvědčivou většinu, i když ještě nebyly sečteny všechny hlasy," prohlásil Pašinjan v projevu zveřejněném na facebooku. "Lid nám dal mandát, abychom nastolili diktaturu právního státu, a musíme jej hned uplatnit," uvedl podle agentury AFP. Vyzval své stoupence, aby dnes večer přišli do centra Jerevanu. "Lid dal naší straně Občanská smlouva mandát, aby spravovala zemi a mně osobně, abych ji řídil jako předseda vlády," dodal.

Pašinjanova strana vítězí ve volbách se ziskem 58 procent hlasů, zatímco Kočarjanovo uskupení získalo přibližně 19 procent hlasů, uvedl TASS s odvoláním na údaje ústřední volební komise po sečtení hlasů z téměř poloviny volebních místností. Ostatních strany a koalice podle těchto dílčích výsledků dosud zůstávají pod volebním prahem pro vstup do parlamentu. Účast ve volbách činila 49,4 procenta z 2,6 milionu oprávněných voličů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy