Kauza otráveného agenta: Napětí mezi Británií a Ruskem roste, Moskva oznámila odvetu

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 3. 2018 12:01
Moskva v sobotu oznámila vyhoštění 23 britských diplomatů, kteří mají na odjezd ze země týden. Ruské úřady zároveň odvolaly souhlas s fungováním britského generálního konzulátu v Petrohradu a nařídily zastavit v Rusku činnost britské organizace pro rozvoj kulturních vztahů - Britské rady. Jde o reciproční sankce následující poté, co Londýn v souvislosti s kauzou otravy bývalého agenta Skripala mimo jiné vyhostil 23 ruských diplomatů. Projděte si chronologii hlavních událostí.
Sergej Skripal.
Sergej Skripal. | Foto: Facebook

Moskva/Praha - Výběr hlavních událostí případu otravy bývalého agenta Sergeje Skripala:

4. března - V Salisbury byl postižen v té době neznámou látkou bývalý ruský tajný agent Sergej Skripal, který v zemi získal útočiště, a jeho dcera Julija. Šestašedesátiletého muže a jeho třiatřicetiletou dceru našli kolemjdoucí v bezvědomí v centru města a oba byli kritickém stavu hospitalizováni na jednotce intenzivní péče. Podle pozdějších spekulací byla vražedná látka umístěna do zavazadla Skripalové před jejím odletem do Londýna, kam z Moskvy odcestovala 3. března.

6. března - Britský ministr zahraničí Boris Johnson potvrdil, že Skripal je hospitalizován, odmítl však obvinit z odpovědnosti za tuto událost Rusko s tím, že případ se vyšetřuje.

- Média informovala, že Skripal působil jako agent ruské vojenské rozvědky (GRU) a v 90. letech se nechal naverbovat britskou tajnou službou MI6. Ruská Federální bezpečnostní služba FSB ho v roce 2004 zatkla kvůli podezření, že Britům vyzradil desítky ruských agentů. V roce 2006 byl v tajném procesu odsouzen na 13 let do vězení za špionáž. V roce 2010 jej Moskva spolu s dalšími vyměnila za deset svých špionů zadržených v USA. Od té doby žije v Británii.

7. března - Britská policie oznámila, že Skripalovi byli postiženi nervově paralytickou látkou, ale neupřesnila, o jaký typ šlo. V kritickém stavu byl také policista, který se jako první věnoval kolabujícím obětem.

11. března - Intenzivní vyšetřování za účasti více než 200 členů protiteroristické jednotky a chemických specialistů odhalilo stopy jedu v restauraci Zizzi a v hospodě The Mill v centru Salisbury.

12. března - Britská premiérka Theresa Mayová označila za vysoce pravděpodobné, že za otravu je zodpovědné Rusko. Podle Mayové otravu způsobila nervová látka Novičok vyvinutá v SSSR na konci éry studené války. Moskvu vyzvala, aby podala vysvětlení, jak se látka dostala do Británie. Ruský prezident Vladimir Putin poté vyzval Londýn, aby nejprve zjistil, co se přesně stalo, a pak teprve o tom s Ruskem hovořil.

- Útok odsoudily USA, Francie, Německo či NATO.

14. března - Británie oznámila, že v reakci na případ otravy vypoví 23 ruských diplomatů, které úřady identifikovaly jako nedeklarované pracovníky tajných služeb. Na odjezd mají týden. Kromě vypovězení diplomatů Británie zruší také plánované schůzky s Rusy na nejvyšší úrovni včetně pozvání ministra zahraničí Sergeje Lavrova, informovala Mayová. Členové vlády ani královské rodiny také nepojedou na mistrovství světa ve fotbale, které se bude v Rusku konat v létě.

- Kauzou se začala zabývat i Rada bezpečnosti OSN.

15. března - USA, Francie a Německo podpořily Británii, která je přesvědčená, že za útokem stálo Rusko. Západní země zároveň vyzvaly Moskvu, aby poskytla informace o látce Novičok, ruští představitelé popřeli existenci programu vývoje této látky.

16. března - Ministr Johnson řekl, že útok na agenta a jeho dceru s nejvyšší pravděpodobností nařídil osobně Putin. Kreml vyjádření označil za neodpustitelné porušení diplomatické slušnosti.

- Ruští vyšetřovatelé zahájili vyšetřování otravy Skripalové, která je ruskou občankou, a smrti Nikolaje Gluškova, bývalého přítele miliardáře a kritika Kremlu Borise Berezovského. Britská policie totiž oznámila, že Gluškovovu smrt vyšetřuje jako vraždu uškrcením. Prozatím ale vyloučila, že by úmrtí Gluškova souviselo s kauzou Skripal.

17. března - Moskva oznámila vyhoštění 23 britských diplomatů, kteří mají na odjezd týden. Ruské úřady zároveň odvolaly souhlas s fungováním britského generálního konzulátu v Petrohradu a nařídily zastavit v Rusku činnost britské organizace pro rozvoj kulturních vztahů - Britské rady.

Záběry ruského exšpióna Sergeje Skripala z obchodu 5 dní před otravou:

Záběry ruského exšpióna Sergeje Skripala z obchodu jen 5 dní před otravou | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy