Jedním z barcelonských atentátníků byl Maročan, jeho vinu doložili utajení svědci

ČTK ČTK
6. 8. 2018 18:08
Útočníci pomocí automobilů v Barceloně a ve městě Cambrils zabili 16 lidí a na 130 jich zranili. Idris Úkábír svou vinu popírá.
Teroristický útok v Barceloně.
Teroristický útok v Barceloně. | Foto: ČTK

Madrid - Španělský vyšetřující soudce v pondělí vyslechl dva utajené svědky v případu teroristických útoků v Katalánsku z loňského srpna. Výpovědi potvrdily, že se na atentátech přímo podílel jeden z podezřelých Maročanů Idrís Úkábír, který ale svou účast popírá. Informoval o tom list El País. Útočníci pomocí automobilů v Barceloně a ve městě Cambrils zabili 16 lidí a na 130 jich zranili.

Jeden ze svědků soudci řekl, že vídal Úkábíra pravidelně vcházet do bytu v Alcanaru poblíž katalánského města Tarragona, kde podle policie útočníci připravovali výbušniny. Úkábír tam podle svědka, který žil v sousedství, pobýval spolu s Júnisem abú Jakúbem. Ten je podle policie zřejmě hlavním pachatelem barcelonského útoku a řídil dodávku, která zabíjela na rušné třídě La Rambla.

Ve zmíněném domě v Alcanaru den před barcelonským útokem explodovaly připravované výbušniny a zabily několik zřejmých členů buňky, která provedla oba atentáty.

Podle druhého svědka, který pracoval jako číšník v baru v obci Tona nedaleko Barcelony, se den před útokem v jeho podniku sešel Úkábír a Jakúb a vedli spolu dlouhou konverzaci. Číšník uvedl, že většinou mluvil prvně jmenovaný, zatímco Jakúb spíše naslouchal.

Úkábír je jedním z podezřelých, kteří po útocích skončili ve vazbě; další zemřeli při explozi v Alcanaru či během útoku v Cambrils, kde policie zabila pět útočníků. Při výslechu Úkábír prohlásil, že se ho k účasti na útocích snažil bezvýsledně přesvědčit jeho mladší bratr Músá, který se radikalizoval a chystal útoky. Dodávka, která zabíjela v Barceloně, byla vypůjčena na Idrísovy doklady, což jejich majitel zdůvodňoval tím, že si je bratr půjčil bez jeho vědomí.

Prokuratura jej však považuje za vědomého člena buňky, což podle deníku výpovědi dokládají. Přímo barcelonskému atentátu však patrně přítomen nebyl, neboť má na inkriminovanou dobu alibi.

Související video: Svědek o útoku v Barceloně: Když jsem uviděl auto, utíkal jsem a neohlížel se, všichni jsme brečeli

Svědek o útoku v Barceloně: Když jsem uviděl auto, utíkal jsem a neohlížel se, všichni jsme brečeli. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy