Jedním z barcelonských atentátníků byl Maročan, jeho vinu doložili utajení svědci

ČTK ČTK
6. 8. 2018 18:08
Útočníci pomocí automobilů v Barceloně a ve městě Cambrils zabili 16 lidí a na 130 jich zranili. Idris Úkábír svou vinu popírá.
Teroristický útok v Barceloně.
Teroristický útok v Barceloně. | Foto: ČTK

Madrid - Španělský vyšetřující soudce v pondělí vyslechl dva utajené svědky v případu teroristických útoků v Katalánsku z loňského srpna. Výpovědi potvrdily, že se na atentátech přímo podílel jeden z podezřelých Maročanů Idrís Úkábír, který ale svou účast popírá. Informoval o tom list El País. Útočníci pomocí automobilů v Barceloně a ve městě Cambrils zabili 16 lidí a na 130 jich zranili.

Jeden ze svědků soudci řekl, že vídal Úkábíra pravidelně vcházet do bytu v Alcanaru poblíž katalánského města Tarragona, kde podle policie útočníci připravovali výbušniny. Úkábír tam podle svědka, který žil v sousedství, pobýval spolu s Júnisem abú Jakúbem. Ten je podle policie zřejmě hlavním pachatelem barcelonského útoku a řídil dodávku, která zabíjela na rušné třídě La Rambla.

Ve zmíněném domě v Alcanaru den před barcelonským útokem explodovaly připravované výbušniny a zabily několik zřejmých členů buňky, která provedla oba atentáty.

Podle druhého svědka, který pracoval jako číšník v baru v obci Tona nedaleko Barcelony, se den před útokem v jeho podniku sešel Úkábír a Jakúb a vedli spolu dlouhou konverzaci. Číšník uvedl, že většinou mluvil prvně jmenovaný, zatímco Jakúb spíše naslouchal.

Úkábír je jedním z podezřelých, kteří po útocích skončili ve vazbě; další zemřeli při explozi v Alcanaru či během útoku v Cambrils, kde policie zabila pět útočníků. Při výslechu Úkábír prohlásil, že se ho k účasti na útocích snažil bezvýsledně přesvědčit jeho mladší bratr Músá, který se radikalizoval a chystal útoky. Dodávka, která zabíjela v Barceloně, byla vypůjčena na Idrísovy doklady, což jejich majitel zdůvodňoval tím, že si je bratr půjčil bez jeho vědomí.

Prokuratura jej však považuje za vědomého člena buňky, což podle deníku výpovědi dokládají. Přímo barcelonskému atentátu však patrně přítomen nebyl, neboť má na inkriminovanou dobu alibi.

Související video: Svědek o útoku v Barceloně: Když jsem uviděl auto, utíkal jsem a neohlížel se, všichni jsme brečeli

Svědek o útoku v Barceloně: Když jsem uviděl auto, utíkal jsem a neohlížel se, všichni jsme brečeli. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy