Tragédie na trajektu: Počet obětí stoupá, příbuzní se zlobí

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 4. 2014 17:52
Počet mrtvých stoupl na 58. Potápěčům se podařilo proniknout do vraku lodi a vyprostit odtamtud prozatím asi dvacítku mrtvých těl.
Stovky záchranářů už několikátý den v nepříznivém počasí neúspěšně pátrají po dalších cestujících, ale naděje, že by mohli ve vraku či na moři tak dlouho přežít, je mizivá.
Stovky záchranářů už několikátý den v nepříznivém počasí neúspěšně pátrají po dalších cestujících, ale naděje, že by mohli ve vraku či na moři tak dlouho přežít, je mizivá. | Foto: Reuters

Soul - Počet potvrzených obětí středeční nehody trajektu v Jižní Koreji stoupl na 58.

Potápěčům se podařilo proniknout do vraku a vyprostit odtamtud prozatím asi dvacítku mrtvých těl, několik jich našli i mimo loď.

Celková bilance obětí však bude mnohem tragičtější, protože téměř 250 pasažérů, převážně středoškolských studentů a studentek, se stále pohřešuje.

Rozhněvaní příbuzní nezvěstných se ráno místního času dostali do potyček s policií na ostrově Činto, kde čekají na jakékoli zprávy o svých blízkých. Policisté zastavili asi stovku lidí, kteří se násilím pokoušeli dostat na most spojující ostrov s pevninou, napsal server BBC.

Příbuzní prý plánovali protestní pochod směrem k Soulu, aby upozornili na svou zoufalou situaci.

"Přineste mi tělo, abych mohla vidět tvář a obejmout své dítě," křičela jedna z žen. Mezi pozůstalými panují také obavy z toho, že pokud bude vyprošťování obětí trvat příliš dlouho, těla se po dlouhém pobytu ve vodě rozloží.

Kapitán váhal s rozkazem k opuštění plavidla

Policie v sobotu zatkla kapitána trajektu pro podezření z nedbalosti a opuštění lidí v nebezpečí. V policejní cele skončil i kormidelník a třetí palubní důstojnice, která lodi v době havárie velela, i když byla pokládána za nováčka a loď plula v pro ni neznámých vodách vyžadujících složitou navigaci.

Foto: Reuters

Devětašedesátiletý kapitán I Čun-sok čelí trestnímu stíhání mimo jiné kvůli údajnému zanedbání povinností ve službě a porušení zákonů o námořní plavbě. V sobotu se znovu omluvil cestujícím a rodinám obětí a popsal i to, co havárii předcházelo.

Podle agentury AP jeden z členů posádky se půl hodiny poté, co se plavidlo začalo naklánět, třikrát opakovaně dotazoval střediska pro námořní dopravu, jestli budou cestující neprodleně zachráněni, pokud opustí ohrožený trajekt. Pracovník střediska na druhé straně naléhal, aby lidem na lodi bylo umožněno uniknout.

Uvězněni uvnitř lodi

Mnoho cestujících poslechlo původní instrukci kapitána, aby zůstali v podpalubí, a zřejmě tam kvůli tomu zůstali uvěznění.

Foto: Reuters

"Prosím jděte ven a nechte cestující obléknout záchranné vesty a vzít si víc oblečení," naléhal podle přepisu rozhovoru citovaného AP pracovník střediska na člena posádky, s nímž mluvil.

"Jestliže trajekt evakuuje pasažéry, budou hned zachráněni?" opakoval se v reakci dotaz z lodi.

Naděje je mizivá

Stovky záchranářů se od středy v nepříznivém počasí pokoušely proniknout do potopeného vraku, podařilo se jim to však až v sobotu. Od té doby vyprostili potápěči dvě desítky těl a další budou rychle přibývat.

Foto: Reuters

Naděje, že by mohl ve vraku či na moři někdo z pohřešovaných přežít, je mizivá.

Trajekt Sewol ztroskotal ve středu ráno místního času nedaleko pobřeží Korejského poloostrova, a to během třináctihodinové plavby na ostrov Čedžu. Na palubě v té době bylo 476 lidí. Vyšetřování příčin katastrofy se nyní soustřeďuje na chování posádky, včetně možného pozdního povelu k evakuaci, na špatně zabezpečený nákladní prostor a taky na případnou chybnou konstrukci plavidla.

Dosud největší neštěstí spjaté s potopením trajektu se v Jižní Koreji odehrálo v roce 1993, kdy zahynulo 292 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy