Washington/Praha - Dvacátého ledna oslaví Česká republika rok bez amerického velvyslance. Právě před rokem z Prahy odjel republikán Richard Graber. A zdá se, že jeho nástupce se sem hned tak nepodívá. Alespoň podle sloupkaře deníku Washington Post.
Už od léta se v amerických i českých médiích spekulovalo o Marcu Nathansonovi, mediálním magnátovi, který roku 2008 zaujímal se jměním 1,1 miliardy dolarů 1014. místo na seznamu nejbohatších lidí světa časopisu Forbes.
Skalní demokrat a přispěvatel na jejich politické kampaně Nathanson působí dlouhodobě i v politice a veřejné správě.
Je viceprezidentem Národního demokratického institutu pro mezinárodní otázky a v letech 1998 až 2002 řídil z pověření Billa Clintona Radu guvernérů pro rozhlasové a televizní vysílání, pod kterou spadají stanice podporující demokracii ve světě jako Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda nebo Hlas Ameriky.
Co však stačilo na tyto posty, zřejmě nestačí na místo velvyslance.
Prověrky a osobní důvody
Podle Ala Kamena z listu Washington Post už totiž Nathanson v soukromí přiznává, že se velvyslancem v České republice nestane, a to z „osobních důvodů".
Kamen však dodává, že se ve Washingtonu mluví o tom, že Nathanson neprošel prověrkami Obamovy administrativy. Ty zkoumají, zda v minulosti kandidáta není něco, kvůli čemu by byl vydíratelný a co by mohlo na administrativu vrhnout špatné světlo.
Vzhledem k obsáhlé podnikatelské činnosti Nathansona musely být prověrky velmi obsáhlé. Mluvčí americké ambasády v ČR Charles Vance však prý žádné nové informace týkající se této věci nemá.
Tvrdé prověrky
"Nebudeme předstírat, že mluvíme za pana Nathansona, a spekulovat o důvodech stažení jeho jména. Vyčkáme, až přijde jakékoliv oznámení z Washingtonu, ať už bude jakékoliv," zaslal Vance emailem.
Podobně mluví i ministerstvo zahraničí České republiky. Kamena se Aktuálně.cz nepodařilo v pátek v redakci Washington Post zastihnout.
Obamova administrativa při prověřování kandidátů přitvrdila po sérii skandálů loni v lednu. Vyšlo tehdy najevo, že kandidáti na ministry Tom Daschle a Bill Richardson měli v minulosti problémy s neplacením daní, resp. neprůhlednými veřejnými zakázkami.
Kvůli daňovým nesrovnalostem musela tehdy svou kandidaturu stáhnout i Nancy Killeferová, která měla mít v nové vládě na starosti kontrolu rozpočtového utrácení
Škoda pro kulturu
Smutnit však může nejen demokratická administrativa, která po mnoha měsících prověrek přišla o svého muže, ale také ti, kdo se těšili, že do Prahy zavítá osoba Nathansonova formátu.
„Přišlo nám přínosné, že se sem dostane takhle zajímavý člověk - mecenáš různých muzeí, filharmonií a hudebních festivalů. Zdálo se, že jde o velmi kulturního muže," říká Hana Ripková, výkonná ředitelka Fullbrightovy komise podporující vzdělávací, vědeckou a uměleckou spolupráci mezi Českou republikou a USA.
Kromě svých obchodních a politických aktivit je Nathanson totiž také členem správních rad Aspenova institutu, Losangeleské filharmonie a Kulturního centra Skirballových, které má v Los Angeles muzeum zabývající se židovskou kulturou.
Odměna za podporu
Nathanson se měl do Prahy dostat "za odměnu".
„Pozice velvyslance v České republice bývá obsazována takzvanými politickými kandidáty, tedy nikoli kariérními diplomaty," tvrdí vedoucí Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Masarykovy univerzity Petr Suchý. „Velice často to tak bývá vnímáno jako odměna za podporu v politické kampani."
Nathanson během posledních demokratických primárek nejprve finančně podporoval Hillary Clintonovou, po nominaci Baracka Obamy přispěl i jemu.
Podle stránek Asociace amerických diplomatů AFSA nyní chybí velvyslanec z evropských zemí vedle Česka pouze v Ázerbájdžánu, Bělorusku, Slovinsku a na Slovensku. Mimo Evropu to je na Barbadosu, v Bolívii, Guayaně, na Islandu, Jamajce, v Súdánu, Sýrii, Turkmenistánu a Zambii.