Ottawa - Kanaďané uprostřed světové finanční krize volili nový parlament. Strach z recese a ekonomických problémů kampaň výrazně poznamenal a potvrdily se průzkumy, že znovu zvítězí Konzervativní strana premiéra Stephena Harpera.
Podle místních TV stanic ale nezíská v parlamentu většinu a stejně tak jako dosud se bude muset při hlasování ve 308členném parlamentu opírat o podporu některých nevládních stran. Harper požádal o vypsání předčasných voleb před měsícem právě proto, protože se mu nepodařilo dojednat další podporu liberálů pro svůj menšinový kabinet.
Spory o změny klimatu
Konzervativní premiér Stephen Harper přesvědčoval voliče během kampaně, že jedině s ním se Kanada vyhne problémům, které postihly sousední Spojené státy.
Zdůrazňoval, že kanadská ekonomika je zdravější než americká. Sliboval nízké daně a nízkou inflaci.
"Máme plán, jak v této kritické době udržet v Kanadě vytváření pracovních míst, jak udržet vyrovnaný rozpočet a jak zachovat v bezpečí bankovní konta Kanaďanů," uvedl na jednom z předvolebních mítinků.
V zahraniční politice a v oblasti životního prostředí Harper do značné míry následuje americké republikány a prezidenta USA George Bushe. Podporoval od počátku válku v Iráku, je naopak odpůrcem Kjótskému protokolu o snížení emisí skleníkových plynů.
Problémy s angličtinou
Průzkumy mu dávaly šanci na zisk zhruba šestatřiceti procent hlasů. To by znamenalo, že obsadí 136 mandátů z celkových 308. A tedy znovu menšinovou vládu.
Opoziční Liberální strana zaostávala v průzkumech zhruba o devět procent hlasů. Její šéf Stéphane Dion chce zavést ekologickou daň, která by snížila emise skleníkových plynů.
Podle Harpera by tento krok uvrhl Kanadu do hospodářské recese. Dion pochází z frankofonní provincie Québec a má problémy se rychle a přesně vyjadřovat v angličtině. To podle některých analytiků snížilo vyhlídky liberálů na úspěch.
Do parlamentu se ještě má dostat levicová Nová demokratická strana a také Quebecká strana, která prosazuje nezávislost frankofonní provincie.