Ottawa - Kanada je po Uruguayi druhou zemí na světě, která legalizovala rekreační užívání marihuany. Ve středu oficiálně končí 95 let trvající zákaz prodeje a konzumace této lehké drogy.
Pro premiéra Justina Trudeaua je to úspěch. Legalizaci sliboval před třemi lety během předvolební kampaně.
Očekává, že zákon ochrání mladé lidi, které podle některých zastánců legalizace konopí láká zakázané ovoce. Také by měly ve státní kase přibýt peníze, které dosud končily na černém trhu.
Jenže to jsou nejspíš příliš růžové vyhlídky. Naznačují to zkušenosti zmíněné Uruguaye, která legalizovala konopí pro rekreační užívání už v roce 2013.
Příliš velký zájem o marihuanu
S legalizací přichází také přísná regulace. Podle agentury Reuters proto bude v Kanadě pořád levnější kupovat konopí od drogových dealerů. Na černém trhu zákazník nemusí platit daň ani třeba poplatky za balení. Dále hrozí, že se dealeři, kteří se dosud živili prodejem marihuany, přeorientují na tvrdé drogy.
Uruguayské úřady navíc v posledních pěti letech zaznamenaly nárůst násilí a kriminality mezi obchodníky s drogami, na které má legalizace negativní dopad.
Spotřeba konopí v této jihoamerické zemi stoupla a poptávka je nyní mnohem vyšší než legální nabídka. Počet Uruguayců registrovaných pro přístup ke konopí roste tak, že se na čekacích listinách tvoří dlouhé fronty. Marihuana se v Uruguayi prodává jen v lékárnách a dostat se k ní tímto způsobem začíná být komplikované. Lidé se tak nakonec stejně obracejí na černý trh a nelegální dealery.
Ještě komplikovanější zákony
Nemalé komplikace čekají také Kanaďany, kteří hodlají s konopím experimentovat. S legalizací vstupuje v platnost řada nových zákonů, navíc v každém teritoriu a provincii s určitými obměnami. Podle odborníků bude náročné se v nich vyznat. "Po legalizaci bude více zákonů než dřív. A nemyslím si, že průměrný Kanaďan si toho je vědom," cituje britský deník The Guardian Akwasiho Owusu-Bempaha z Torontské univerzity.
Koupit si joint a vykouřit ho mohou Kanaďané starší 18 let. Jenže například v Ontariu bude marihuana k dostání jen v on-line obchodech. V provincii Nové Skotsko se zase bude prodávat ve 12 kamenných prodejnách, v Britské Kolumbii v jediné.
"Legalizujeme průmysl, ale ve stejnou chvíli kriminalizujeme mnoho aspektů, které se užívání konopí týkají," ukazuje pak na další problém Abby Deshmanová ze sdružení Kanadských občanských svobod.
Když například někdo prodá pár gramů konopí svému příteli, poruší zákon a může platit vysokou pokutu. Obzvlášť přísný trest platí pro ty, kdo podají marihuanu někomu, komu ještě nebylo 18 let.
"Je tady nebezpečí, že lidé se půjdou bavit a budou si myslet, že požívají legální látku. A budou ji požívat různými způsoby, které se mohou zdát neškodné, ale přitom mohou skončit trestním stíháním," myslí si Deshmanová.
V některých provinciích navíc zůstává nelegální kouřit marihuanu na veřejnosti. V Saskatchewanu za to hrozí pokuta v přepočtu téměř 3500 korun, v Manitobě 11 500 korun. Liší se i způsob, jakým mohou Kanaďané nosit konopí u sebe. Například v severním teritoriu Nunavut nesmějí mít marihuanu, pokud jedou autem.
Omezené je také množství THC, jaké může mít člověk v krvi. Když hladina této psychoaktivní látky překročí pět nanogramů, dotyčný porušil zákon. To způsobí problém především těm, kdo konopí používají k lékařským účelům, což je v Kanadě legální už od roku 2001. Takoví lidé mají vyšší hladinu THC v těle dlouhodobě.