Glasgow – Poslední hodiny zbývají Skotům do historického rozhodnutí. Ve čtvrtek pozdě večer budeme vědět, zda po 307 letech Skotsko opustí svazek s Anglií.
Poslední průzkumy naznačují, že se tak nestane, ale předpovídají velmi těsný výsledek. Stoupají emoce na obou stranách, zejména mezi politiky.
Kampaň za samostatnost vede předseda Skotské národní strany Alex Salmond, tábor odpůrců pod heslem Better together bývalý ministr financí a průmyslu Alistair Darling.
Salmond obvinil veřejnoprávní televizi BBC ze zaujatosti ve prospěch odpůrců nezávislosti. O víkendu se tak v Glasgowě sešlo před místním sídlem televize dva tisíce lidí. Žádali objektivitu a propuštění lidí zodpovědných za údajné poškozování stoupenců nezávislosti.
Rozbuškou se stal rozhovor, ve kterém se redaktor Nick Robinson opakovaně a neodbytně ptal Salmonda, jak se vypořádá s možným odchodem skotských bank do Anglie v případě úspěchu v referendu.
Druhý tábor označil obvinění za absurdní. "Ve světě Alexe Salmonda a jeho nacionalistů je každý proti nim. Pokud nejste aktivně pro ně, jste proti nim. Včera to byly banky a velcí zaměstnavatelé, dnes je to BBC a MI5 (britská kontrarozvědka – pozn. red.)," uvedl labouristický poslanec parlamentu z Glasgowa Ian Davidson.
Spor se strhl také kolem dokumentu, který vydal ekonomický výzkumný ústav Centre for Policy Studies (CPS). Předpovídá, že nezávislé Skotsko může přijít odchodem ze Spojeného království až o devět miliard liber.
Bude mít prý problémy financovat penze, postupně se sníží příjem z těžby ropy v Severním moři a finanční instituce přesídlí ze Skotska jinam.
Varování důrazně odmítl ministr financí skotské vlády John Swinney. CPS označil za seskupení konzervativců a thatcheristů, kteří jsou "samozřejmě proti nezávislému Skotsku".
Konzervativní strana je ve Skotsku nepopulární a dostává tam obvykle mnohem méně hlasů než v Anglii.
Známé osobnosti se v posledních dnech vyslovují pro či proti samostatnosti. Rozdělená je například komunita designerů a návrhářů. Známá designérka Viviene Westwoodová na představení své kolekce pro příští rok přišla s odznakem Yes.
Podle ní Británie přestala být demokracií a vše se podřizuje zájmům byznysu.
Naopak návrhářka Holly Fultonová je pro setrvání Skotska ve Spojeném království. Soudí, že skotští návrháři by měli v samostatné zemi méně šancí a příležitostí, než je tomu dosud.
Agentura Reuters zmínila ve svém zpravodajství jednu kuriozitu. Salmond v kampani zdůrazňoval, že je pro Skotsko bez nukleárních zbraní a že chce zrušit jadernou základnu britské armády Faslane čtyřicet kilometrů západně od Glasgowa.
Lidé z nejbližšího okolí ale podle Reuters budou hlasovat proti odtržení, protože se bojí, že ztratí práci, když základna skončí.
K usmíření vyzývají skotské protestantské církve, ať dopadne referendum jakkoliv. Z kazatelen přitom neznějí rady, jak hlasovat.
"Všichni, kteří řeknou ve čtvrtek ano nebo ne, by si měli uvědomit, že všichni společně patříme ke stejnému Skotsku. Až se v pátek devatenáctého září probudíme, všichni budeme na stejné straně. Pracovat pro budoucnost Skotska a spolupracovat s našimi sousedy z Anglie, Severního Irska a Walesu, ať to dopadne jakkoliv," prohlásil reverend John Chalmers, představitel skotské presbyteriánské církve (Church of Scotland) v televizí přenášeném projevu.