Němcova zavraždili před vypnutou kamerou. Byla to maketa?

Ondřej Soukup
2. 3. 2015 14:35
Místo činu patří k oblastem s největší hustotou bezpečnostních kamer na světě. Kvalitní nahrávky přesto nejsou k dispozici. Proč?
Záznam kamery z Němcovovy vraždy. | Video: YouTube

Moskva/Praha - Velký zamoskvorecký most, kde neznámý útočník v noci na sobotu zavraždil ruského opozičního politika Borise Němcova, patří k místům s největší hustotou bezpečnostních kamer na světě.

Část z nich patří městu, ty na Kremlu bezpečnostní službě ruského prezidenta. Jenom na mostě samotném jsou instalovány dvě.

Lidé v Moskvě demonstrují poté, co v pátek večer neznámý útočník čtyřmi ranami zastřelil známého kritika Kremlu Borise Němcova.
3:40
Lidé v Moskvě demonstrují poté, co v pátek večer neznámý útočník čtyřmi ranami zastřelil známého kritika Kremlu Borise Němcova. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Záznam z jedné z nich, umístěné zhruba 300 metrů od místa činu, zveřejnila ruská televize TVC. Jeho kvalita nebyla příliš dobrá, předpokládalo se ale, že je pouze jednou z mnoha nahrávek, které budou mít vyšetřovatelé vraždy prominentního opozičníka k dispozici.

Deník Kommersant ale tvrdí, že ostatní kamery buď poskytly záznam, kde nelze nic rozeznat, nebo byly vypnuté kvůli údržbě. Což okamžitě - a logicky - vyvolalo řadu otázek.

Přesto nemusí jít nutně o důkaz, že šlo o státní spiknutí kvůli zahlazení stop po pachatelích. Používání pouličních kamer v Rusku má totiž svá specifika.

"Sledovat stavbu přímo z Kremlu"

V oblibě je má kupříkladu ruský prezident Vladimir Putin.

V roce 2010 nechal Putin umístit webové kamery na staveniště, kde vyrůstaly nové domy po zuřivých lesních požárech. Zdůrazňoval, že tak může sledovat průběh stavby přímo z Kremlu i ze své rezidence.

Jeho příkladu pak následovala řada gubernátorů. Ovšem ne vždy to funguje.

Před dvěma týdny kaliningradský gubernátor Nikolaj Cukanov nařídil, aby byly webové kamery umístěny na všech stavbách financovaných z federálního rozpočtu. "Nechci však takovou (kameru), jako je na stavbě Divadla estrády," upřesnil, co přesně má na mysli.

"To jste si mysleli, že se na to nikdy nepodívám? Už tři měsíce tam stejný chlapík sjíždí ze střechy. Smyčka se opakuje každých pět minut. Kolegové, to vůbec není legrační!" rozčiloval se gubernátor.

Závěje v dubnu

V Kaliningradské oblasti to není jediný případ. V dubnu 2014 si místní novináři všimli, že webová kamera sledující výstavbu silnice u městečka Selma ukazuje závěje, jakkoli tou dobou sníh již roztál.

Vyšlo najevo, že kamera ukazuje smyčku nahranou v lednu.

Společnost se pak omluvila a přistoupila ke změně. Jak ale zjistil deník Novyje Izvestija, šlo opět o smyčku, jen už s jarní přírodou.

Podobné případy hlásí prakticky všechny ruské regiony. Včetně metropole.

Zejména v centru Moskvy jsou kamery podle mínění odborníků často pouhými maketami.

Za kameru před soud

Kvůli podobnému prohřešku byl v Moskvě v minulosti dokonce odsouzen ředitel firmy Strojmontažservis Dmitrij Kudrjavcev. Na starosti měl prakticky všechny městské kamery na severu Moskvy.

Aby nemusel v případě poruchy kamery na místo posílat techniky, prostě ji odpojil od systému a místo toho na centrální velín vysílal předem nahraný záznam. Za šest měsíců si tak vydělal třicet milionů rublů.

Policie podle zdrojů deníku Moskovskij komsomolec pomocí bezpečnostních kamer každopádně odhaluje nepoměrně méně případů než policie ze srovnatelných měst v jiných světových metropolích.

Zdali právě tohle bylo příčinou "oslepnutí" kamer na místě vraždy Borise Němcova, ovšem přirozeně nevíme.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy