Němcova zavraždili amatéři, míní policisté. Motiv neznají

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 3. 2015 11:00
Vrazi použili starou pistoli sovětské výroby a nechali navíc naživu korunního svědka.
Záznam kamery z Němcovovy vraždy. | Video: YouTube

Moskva - Ruská policie při vyšetřování páteční vraždy opozičního politika Borise Němcova stále tápe. Doposud neurčila hlavní verzi vyšetřování, otevřenou otázkou zůstává i motiv.

Jak napsal moskevský list Kommersant, policisté se shodují, že vrazi nebyli profesionálové, protože použili starou pistoli sovětské výroby a nechali navíc naživu korunního svědka, Němcovovu ukrajinskou přítelkyni Hannu Duryckou.

Němcova v noci na sobotu na mostě přes řeku Moskvu nedaleko Kremlu zabil neznámý muž čtyřmi výstřely do zad. Po útoku vraha z místa činu odvezl automobil bílé barvy.

Téměř osmihodinový výslech Durycké, která byla bezprostředním svědkem vraždy, policistům příliš nepomohl, protože Ukrajinka byla v šoku. Nedokázala ani určit značku vozu, a tak pátrání po bílém automobilu bylo zatím bezvýsledné, napsal Kommersant.

Záznamy z kamer chybí kvůli údržbě

Záznamy pouličních videokamer z místa činu jsou podle ruského deníku buď nezřetelné, nebo nejsou vůbec k dispozici. Část kamer totiž byla vypnuta kvůli pravidelné opravě.

Použitelný záznam poskytla policistům jen ruská televizní stanice TVC, která má na mostě kameru pro případné zpravodajské využití. Ze záznamu údajně vyplývá, že vrah čekal na svou oběť na bočním schodišti, odkud zjevně na pokyn kompliců vyšel nahoru na most a zahájil palbu.

Smrtelná byla rána přímo do srdce, jedna ze šesti, které vrah vypálil, a ze čtyř, které neminuly cíl. Pistoli ráže devět milimetrů útočník na místě činu nezanechal.

Vyšetřovatelé se ale pozastavili nad skutečností, že vystřelené náboje byly vyrobeny v různé době a na různých místech. Patrony jsou staré 20 let, zbraň byla zřejmě značky Makarov nebo šlo o upravenou plynovou pistoli.

Útočníci zřejmě sháněli munici, kde se dalo, soudí podle Kommersantu policie. Vražda podle vyšetřovatelů nejspíš nebyla dílem profesionálů, vrah Němcova možná ani nevěděl, na koho střílí.

Podobnost s vraždou Politkovské

Ruský list napsal, že Němcovova vražda má řadu společných znaků se smrtí opoziční novinářky Anny Politkovské, kterou zabil najatý vrah v Moskvě v říjnu 2006.

Anna Politkovská
Anna Politkovská | Foto: Moscow Times

Němcova zřejmě, stejně jako Politkovskou, systematicky sledovaly neznámé osoby, které dlouho hledaly vhodné místo k vraždě. V případě pátečního útoku možná bylo podmínkou, aby Němcov, nesmlouvavý kritik prezidenta Vladimira Putina, zemřel v bezprostřední blízkosti Kremlu. Politkovská byla zabita v den Putinových narozenin.

Policie podle Kommersantu prověřuje i "ukrajinskou stopu". Němcov se důrazně stavěl proti ruské účasti v bojích na Ukrajině a jeho vrahy podle policistů mohli být lidé, kteří se do Ruska vrátili z donbaské fronty.

Další verzí je podíl ruských pravicových radikálů, k této verzi se ale údajně policisté nekloní. Němcov nebyl na seznamu vyhlédnutých obětí neonacistické Bojové organizace ruských nacionalistů (BORN), která je jednou z hlavních úderných sil ruské krajní pravice. Politik, který byl na vrcholu svého vlivu v 90. letech, není už údajně pro ruské neonacisty zajímavý.

Vyšetřování Němcovovy vraždy nicméně vede Igor Krasnov, který se specializuje na ruskou ultrapravicovou scénu, upozorňuje Kommersant.

Krasnov řídil pátrání po původcích atentátu na bývalého ruského vicepremiéra Anatolije Čubajse v roce 2005 nebo po vrazích advokáta Stanislava Markelova a novinářky Anastasiji Baburovové v roce 2009. Podílel se i na vyšetřování vražd spáchaných příslušníky BORN.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy