Kam na dovolenou k moři? Nejčistší je na Kypru a na Maltě

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 6. 2015 20:50
Na opačném konci žebříčku Evropské agentury pro životní prostředí skončily Itálie, Francie a Španělsko.
O kvalitu vody se nemusíte bát, ujišťuje Evropská agentura pro životní prostředí.
O kvalitu vody se nemusíte bát, ujišťuje Evropská agentura pro životní prostředí. | Foto: Viktor Vondra

Brusel - Sezona dovolených klepe na dveře a Brusel má před jejím začátkem pro turisty dobrou zprávu.

Kvalita vody na evropských plážích a koupalištích je podle výroční zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) výtečná.

Unijním hygienickým normám - podle loni odebraných vzorků - odpovídalo více než 95 procent sledovaných vodních ploch.

A nejen to. Přes 83 procent koupališť v EU se může pyšnit "excelentním" standardem čistoty.

Jak se testuje kvalita vody

Vzorky k testování jsou každoročně odebírány během letní sezony.

Experti je testují na přítomnost dvou druhů bakterií. Zaměřují se na mikroorganismy zanášené průmyslovým a živočišným znečištěním. Zmiňovaná výroční zpráva je založena na vzorcích odebraných v roce 2014.

Vůbec nejlépe se umístily pláže na Kypru, v Lucembursku a na Maltě, kde se do této kategorie podle EEA vešly úplně všechny odebrané vzorky.

Výbornou kvalitou vody se pyšní také Řecko, kde byla voda ke koupání označena jako excelentní v 97 % případů, Chorvatsko (94 %) a Německo (90 %).

Pokud jde o sladkou vodu, skončila nejlépe koupaliště v Lucembursku a Bulharsku, kde vyhověly nejvyššímu standardu všechny vzorky.

Pozor v Itálii, Francii a Španělsku

"Každý z nás je někdy turistou a tráví nějaký čas na pláži. Je tedy jasné, že je čistá voda na koupalištích důležitá proto, abychom zůstali zdraví," řekl serveru Euractiv eurokomisař pro životní prostředí, námořní záležitosti a rybolov Karmenu Vella.

"Takže až si příště dáte venkovní koupel, vzpomeňte, že Evropská unie sehrála důležitou roli v tom, že plavete v čisté a bezpečné vodě."

"Jsem pyšný na to, že je kvalita našich vod dobrá a nadále se zlepšuje. Ukazuje se, že je naše ambiciózní politika, zaměřená na zkvalitnění životního prostředí, dobře nastavená a daří se nám ji i naplňovat," dodal šéf EEA Hans Bruyninckx.

Neplatí to ale pro úplně všechny vodní plochy.

Nejvíce vzorků, které neprošly testem, odebrali experti v Itálii (2 %, 107 pláží), Francii (3 %, 105 pláží) a ve Španělsku (3 %, 67 pláží).

Pokud jde o Česko, nesplňují základní hygienickou normu dle standardů Evropské unie Staňkovský rybník na Jindřichohradecku, veřejné tábořiště Vojníkov na Orlíku a koupaliště Brušperk na Frýdecko-Místecku.

 

Právě se děje

Další zprávy