Mimořádná zpráva

Dovolená pro Čechy zdražila. Kupní sílu sráží slabá koruna

Ekonomika Ekonomika
25. 5. 2015 13:35
Banka porovnala třináct nejoblíbenějších turistických destinací. Nejvíce letos podraží Egypt, a to o téměř 22 procent.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Dovolená v zahraničí letos vyjde Čechy v průměru o 16 procent dráže, než když se rozhodnou strávit léto doma. Vyplývá to z analýzy UniCredit Bank, která porovnala ceny v nejoblíbenějších zemích pro letní dovolenou.

Levněji než v tuzemsku je pro české turisty pouze v Maďarsku a Bulharsku. Oproti loňského roku zlevní pobyt v Řecku, ale jen o necelá dvě procenta. Naopak až o 22 procent podraží Egypt.

Za zdražováním zahraniční dovolené stojí především koruny. Loni srazilo kupní sílu v zahraničí v průměru o čtyři procenta, letos banka očekává pokles zřejmě o další procento. "Relativní cenové změny ve většině zemí EU proti tuzemsku od loňska nepřekročí dvě procenta a zůstanou pro běžného turistu těžko postřehnutelné," připomíná analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Nejvíce letos podraží Egypt

Z třinácti nejoblíbenějších turistických destinací.jsou pouze Maďarsko a Bulharsko pro české turisty relativně levnější. "Za tisícikorunu pořídíme v Maďarsku a v Bulharsku nákup, který by měl v tuzemsku hodnotu 1 130 korun, respektive 1 334 korun," uvádí studie.

Změna kupní síly koruny v jiných zemích (3/2015, meziročně).
Změna kupní síly koruny v jiných zemích (3/2015, meziročně). | Foto: UniCredit Bank

Naopak nejvíce letos podraží Egypt, a to o téměř 22 procent. "Je otázkou, jak místní desetiprocentní inflaci a silné posílení egyptské libry promítly cestovní kanceláře do svých cen. Jejich cenová politika bude výrazným faktorem, který rozhodne, zda se letos naruší vzestupný trend popularity Egypta jako naši dovolenkové destinace,“ dodává Sobíšek.

Hodnota 1000 Kč v jiných zemích.
Hodnota 1000 Kč v jiných zemích. | Foto: UniCredit Bank

Nejdráže ale pro české návštěvníky tradičně vycházejí země na západě Evropy. V Německu, Rakousku nebo Francii má tisícikorunová bankovka relativní hodnotu pouze okolo 600 korun.

Větší útrata, kratší dovolená

Podle UniCredit Bank loni Češi v zahraničí utratili přes 54 miliard korun, což je o 13 procent více než v roce 2013. Délku dovolených ovšem zkrátili: Počet zahraničních dovolených na dobu delší než tři noci klesl o 130 tisíc na 4,1 milionu - to je nejméně za sedm let.

"Cestování je neodmyslitelnou součástí životního stylu českých domácností. Češi se svých dovolených nevzdávají, a pokud chtějí ušetřit, spíše své zahraniční pobyty zkracují," uvádí analýza. Počet pobytů kratších než tři noci naopak stoupl o 70 tisíc.

Chorvatsko stále vede

Nejoblíbenější destinací zůstává Chorvatsko, dovolenou zde loni strávilo 785 tisíc Čechů. Ke stabilním cílům českých turistů patří také Itálie (551 tisíc). Hitem minulého roku se pak stala dovolená v Maďarsku, kam vycestovalo 166 tisíc Čechů.

Pozadí zemí podle delších cest rezidentů.
Pozadí zemí podle delších cest rezidentů. | Foto: UniCredit Bank

Naopak o tři procenta klesla návštěvnost Slovenska (480 tisíc), o deset procent Rakouska (306 tisíc) a o 14 procent Řecka (291 tisíc).

Nejvýrazněji se snížil počet dovolených v Turecku. Loni sem vycestovalo o 110 tisíc Čechů méně než v roce 2013.

 

Právě se děje

Další zprávy