Vláda vyšla vstříc cestovatelům. Pas vyřídí každý úřad

Kateřina Surmanová
18. 5. 2015 12:41
Staré rychlopasy nahradí tzv. "blesky", které budou k dostání už za šest dnů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - S tím, jak se blíží čas letních dovolených, přibývá na úřadech naštvaných lidí, kteří si chodí vyřizovat nové pasy. Zpravidla nevědí, že mohou o doklad žádat jen tam, kde mají hlášené trvalé bydliště, a úředníci poslouchají stížnosti na to, že lidé kvůli zaměstnání nemají čas odjet do svého rodného města. Vláda se rozhodla, že od těchto starostí uleví cestovatelům i úředníkům.

Od příštího roku bude možné vyřídit si pas na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností – tedy ve stejném režimu, v němž fungují občanky. "Odpadnou stížnosti občanů, kteří se dotazují, z jakého důvodu nemohou podat žádost o vydání cestovního pasu tam, kde se zdržují," popisuje ministerstvo vnitra v důvodové zprávě typickou situaci.

Zároveň se přestanou vydávat staré rychlopasy, za které si člověk připlatí a dostane je v poloviční lhůtě patnácti dnů. Je to kvůli tomu, že celá Evropská unie do konce tohoto roku povinně najíždí na doklady se strojově čitelnými a biometrickými údaji, protože takové průkazky jsou lépe zabezpečené proti zneužití. A také proti nelegálním přistěhovalcům nebo teroristům.

Pas za šest dnů

Nestane se ale to, že by byla neřešitelná situace, kdy musí třeba podnikatel kvůli byznysu rychle vycestovat a potřebuje pas v řádu dnů. Namísto starých dokladů se začnou vydávat nové „blesky“, jak se pasům ve zrychleném režimu říká. Zájemce dostane pas už za šest dnů a půjde o plnohodnotný doklad s biometrikou, který platí deset let. Výhodou je, že na rozdíl od stávajících „blesků“ s ním půjde cestovat kamkoli. Staré rychlopasy jsou jen na šest měsíců a například do Turecka na ně kvůli délce platnosti nejde vyjet.

Nové rychlopasy budou také dražší než ty současné. Teď se platí patnáct set, respektive tisícovka u žadatelů, kterým ještě nebylo patnáct let. Nově to bude za čtyři, respektive dva tisíce. O bleskový doklad už nepůjde žádat na zastupitelských úřadech v zahraničí, jak je tomu teď, protože ambasády by rychlý šestidenní režim nezvládaly. Cena za klasický pas zůstane stejná – šest set korun.

Naopak v oblasti občanek úřady přitvrdí. Co se týče možnosti, kde o ně žádat a kde si je vyzvedávat, bude to stejné jako u pasů. Zájemce bude moci přijít na jakýkoli úřad, který má rozšířenou působnost, a tam doklad dostane. U občanek je teď možné podat žádost třeba v Praze, ale vyzvednutí si objednat do Aše. Od příštího roku začne platit, že kde se žádá, tam se také vyzvedává. Úředníci se tak snaží předejít problémům, kdy není jasné, do kterého obecního rozpočtu má správní poplatek plynout.

Nové poplatky u občanek

Především se ale u občanek zavádějí nové poplatky, ze dvou hlavních důvodů. Tím prvním je, že prudce roste počet lidí, kteří si přehlašují trvalý pobyt na úřední adresy, aby se schovali před exekutory. Před čtyřmi roky se jednalo o 38 tisíc lidí, v současnosti jde o vice než 50 tisíc žádostí ročně. "Množí se i případy, kdy občan jeden den nahlásí ukončení trvalého pobytu na území České republiky, a hned následující den oznámí, že se vrátil ze zahraničí, ale nemá se kde přihlásit k trvalému pobytu," uvádí ministerstvo vnitra.

Účelová rušení trvalých bydlišť nebo fingované opouštění republiky má aspoň trochu regulovat, že to od příštího roku nebude zadarmo, každá taková změna bude stát stovku. A občanka automaticky přestane být platná. Teď sice platí povinnost, aby člověk průkazku odevzdal do patnácti dnů poté, co už neplatí, že je k zastižení na zapsané adrese, ale praxe ukazuje, že se tím nikdo moc netrápí. Poslední novinka, která má zamezit hře na schovávanou před exekutory, je zavedení takzvané fikce doručení, pokud člověku chodí pošta na městský úřad.

Výchovný důvod

Druhý důvod, proč přibudou poplatky, je výchovný. Podle ministerských úředníků se Češi málo starají o svoje občanky a někteří si několikrát ročně chodí pro nový doklad, protože ten starý se ztratil nebo zničil. Dnes to stojí stokorunu, od příštího ledna to bude dvojnásobek.

Rychlopasy bez biometrických údajů se budou vydávat do konce tohoto roku, pak definitivně končí. Kdo nechává věci na poslední chvíli, by měl myslet na to, že ve třetině letošního prosince nastane malé přechodové vakuum. Od desátého do Silvestra úřady přestanou přijímat žádosti o plnohodnotné pasy i občanky, a nebudou je ani vydávat. Důvodem je přechod na nový technický systém, který všechny schválené změny umožní. Dříve začít nejde, stávající smlouva s výrobcem dokladů doběhne až s posledním dnem letošního roku. Odhad ministerstva vnitra je, že vylepšení softwaru a jeho desetiletý provoz vyjde na 7,5 miliardy. Obecní rozpočty pak mají na nových správních poplatcích vydělat zhruba 156 milionů korun ročně.

 

Právě se děje

Další zprávy