K volbám bez dokladu. Soudce zatrhl republikánský zákon

Michal Žák Michal Žák
3. 10. 2012 11:07
Obyvatelé Pensylvánie se nebudou muset v listopadu prokazovat dokladem s fotografií
A convention-goer stands on the convention floor on the first day of the Democratic National Convention in Charlotte, North Carolina, September 4, 2012. REUTERS/Jim Young (UNITED STATES - Tags: POLITICS ELECTIONS) Published: Zář. 4, 2012, 8:57 odp.
A convention-goer stands on the convention floor on the first day of the Democratic National Convention in Charlotte, North Carolina, September 4, 2012. REUTERS/Jim Young (UNITED STATES - Tags: POLITICS ELECTIONS) Published: Zář. 4, 2012, 8:57 odp. | Foto: Reuters

Filadelfie - Republikánské snahy o zavedení takzvaného "ID law" narazily v Pensylvánii.

Tamní soudce Robert Simpson totiž rozhodl, že úřady nesmějí během listopadových voleb po voličích vyžadovat doklad s fotografií. Podle něj zákon "diskvalifikuje oprávněné voliče".

Ačkoliv se dá očekávat, že se pensylvánské úřady odvolají, během pěti týdnů verdikt nezvrátí.

Obrovské vítězství, dočasná porážka

Rozhodnutí nahrává především prezidentovi Baracku Obamovi a Demokratické straně. Právě jejich voliči se totiž v mnoha případech rekrutují ze skupin, které řidičským průkazem či pasem nedisponují. Jde především o černochy, Hispánce, Asiaty, ale i indiány či původní obyvatele Havajských ostrovů.

"Je to obrovské vítězství," citoval server CNN Witolda Walczaka z pensylvánské pobočky Amerického svazu pro občanské svobody (American Civil Liberties Union, ACLU). Právě tato nevládní organizace patří k nejhlasitějším kritikům zákona.

Zastánci normy, kterou v březnu podepsal republikánský guvernér Tom Corbett, naopak oponují tím, že má zabránit volebním podvodům.

"Jde jen o dočasnou porážku," nechal se slyšet Horace Cooper, ředitel Národního centra pro veřejnou politiku. "Rozhodnutí soudu uznává princip, že vyžadování dokladů je legální. Načasování bohužel znamená, že obyvatelé Pensylvánie budou muset ještě jeden volební cyklus počkat, než si budou moci být jistí, že volby jsou bez podvodů," dodal.

Neúprosná statistika

Podle odpůrců normy je argumentace "rozsáhlými podvody" scestná. A čísla jim dávají za pravdu.

Například list The New York Times zjistil, že například v roce 2006 bylo kvůli volebnímu podvodu obviněno 120 lidí. V mnoha případech ale šlo o chybně vyplněné registrační formuláře, takže nakonec bylo uznáno vinnými 86 z nich.

Analýza investigativního projektu News21 pro změnu ukázala, že od roku 2000 se jen deset lidí pokusilo volit jménem někoho jiného. U 146 milionů voličů vychází jeden podvod na 15 milionů lidí, upozornil letos v srpnu.

Nová studie Chicagské univerzity naproti tomu ukázala, že zákon by z volebních místností mohl vyhnat až 700 tisíc mladých voličů z řad menšin. "ID Law" dosud uzákonilo 17 států unie, v dalších 13 je momentálně ve schvalovacím procesu.

 

Právě se děje

Další zprávy