K útoku v Mali se přihlásila skupina napojená na al-Káidu. Atentát měl být vzkazem pro Macrona

ČTK ČTK
2. 7. 2018 19:38
K nedělnímu bombovému útoku v severomalijském městě Gao, který si vyžádal životy čtyř civilistů a zranil čtyři francouzské vojáky, se přihlásila místní skupina spřízněná s mezinárodní teroristickou sítí al-Káida.
Útok na hotel v Mali.
Útok na hotel v Mali. | Foto: ČTK

Bamako - Skupina uvedla, že útok byl vzkazem pro francouzského prezidenta Emmanuela Macrona před jeho dnešní návštěvou Mauritánie, oznámila organizace SITE.

Macron po příletu do Nuakšottu, hlavního města Mauritánie, uvedl, že několik francouzských vojáků zraněných ve městě Gao bude letecky přepraveno do nemocnic ve Francii.

Macron rovněž řekl, že se na okraj summitu Africké unie (AU) setká s prezidenty Mali, Nigeru, Burkina Fasa, Čadu a Mauritánie, tedy zemí, které se dohodly na vytvoření společného kontingentu G5 Sahel, jehož úkolem je bojovat proti islamistickým ozbrojencům.

Významnými přispěvateli na mezinárodní síly jsou Francie a Spojené státy. Česká vláda vyčlenila na Společné síly G5 Sahel milion eur (asi 26 milionů korun). Peníze by země měly dostat prostřednictvím Evropské unie. Podle agentury Reuters ale pomalé rozdělování financí a náročná koordinace mezi africkými státy vytvoření efektivních sil zdržují.

Severní část Mali na jaře roku 2012 ovládli islámští radikálové napojení na teroristickou síť al-Káida. Díky mezinárodní intervenci zahájené v roce 2013 byli sice vytlačeni, ale operace proti nim stále pokračují.

Rozsáhlé oblasti Mali stále nejsou pod kontrolou malijské armády ani mezinárodních jednotek. Od roku 2015 jsou hlášeny útoky z centrální části Mali i z jihu země a násilnosti zasahují i do sousedních států, zejména do Burkina Fasa a Nigeru.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy