reklama
 
 

K útoku v Mali se přihlásila skupina napojená na al-Káidu. Atentát měl být vzkazem pro Macrona

2. 7. 2018 19:38
K nedělnímu bombovému útoku v severomalijském městě Gao, který si vyžádal životy čtyř civilistů a zranil čtyři francouzské vojáky, se přihlásila místní skupina spřízněná s mezinárodní teroristickou sítí al-Káida.

Bamako - Skupina uvedla, že útok byl vzkazem pro francouzského prezidenta Emmanuela Macrona před jeho dnešní návštěvou Mauritánie, oznámila organizace SITE.

Macron po příletu do Nuakšottu, hlavního města Mauritánie, uvedl, že několik francouzských vojáků zraněných ve městě Gao bude letecky přepraveno do nemocnic ve Francii.

Macron rovněž řekl, že se na okraj summitu Africké unie (AU) setká s prezidenty Mali, Nigeru, Burkina Fasa, Čadu a Mauritánie, tedy zemí, které se dohodly na vytvoření společného kontingentu G5 Sahel, jehož úkolem je bojovat proti islamistickým ozbrojencům.

Významnými přispěvateli na mezinárodní síly jsou Francie a Spojené státy. Česká vláda vyčlenila na Společné síly G5 Sahel milion eur (asi 26 milionů korun). Peníze by země měly dostat prostřednictvím Evropské unie. Podle agentury Reuters ale pomalé rozdělování financí a náročná koordinace mezi africkými státy vytvoření efektivních sil zdržují.

Severní část Mali na jaře roku 2012 ovládli islámští radikálové napojení na teroristickou síť al-Káida. Díky mezinárodní intervenci zahájené v roce 2013 byli sice vytlačeni, ale operace proti nim stále pokračují.

Rozsáhlé oblasti Mali stále nejsou pod kontrolou malijské armády ani mezinárodních jednotek. Od roku 2015 jsou hlášeny útoky z centrální části Mali i z jihu země a násilnosti zasahují i do sousedních států, zejména do Burkina Fasa a Nigeru.

autor: ČTK | 2. 7. 2018 19:38

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama