Mírová mise OSN v Mali přišla o čtyři vojáky, 20 zraněno. Ozbrojenci je zabili u hranic s Nigerem

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 11. 2017 22:21
Neznámí ozbrojenci v pátek při dvou útocích v Mali zabili čtyři členy mírové mise OSN v zemi (MINUSMA) a dalších téměř 20 zranili. Usmrtili také jednoho maliského vojáka, oznámila MINUSMA, která má nejvyšší bilanci ztrát ze všech 16 současných mírových misí OSN.
Vojáci v Mali - ilustrační foto.
Vojáci v Mali - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bamako - Tři vojáci OSN a jejich maliský kolega přišli o život při společné operaci nedaleko hranice s Nigerem, kde působí islamistické skupiny, některé s vazbami na Al-Káidu či tzv. Islámský stát. Dalších 16 členů mírové mise a jeden civilista byli zraněni. Útok ostře odsoudil vedoucí MINUSMA Mahamat Saleh Annadif.

Druhý incident se odehrál kolem poledne (13:00 SEČ) v centrální části Mali, když se konvoj MINUSMA stal terčem "komplexního útoku" za použití výbušnin a raketometů. Útok si vyžádal jednu oběť a tři zraněné. Mise OSN podle agentury Reuters národnost zabitých vojáků neupřesnila.

V nestabilním Mali působí od roku 2013 více než 10 000 příslušníků MINUSMA z různých států. Přes 70 z nich už zahynulo, uvedl dříve server BBC. Kromě OSN má v Mali mezinárodní operaci také Evropská unie. Té se účastní i několik desítek českých vojáků, z nichž většina střeží velitelství v metropoli Bamaku na jihu země.

Mali a okolí terorizuje řada islamistických skupin, z nichž některé jsou napojeny na globální teroristickou síť Al-Káida. V Mali se v březnu spojily tři hlavní džihádistické organizace s vazbami na Al-Káidu. Novou koalici tvoří skupiny Murábitún, Al-Káida v muslimském Maghribu (AQMI) a Ansar Dine.

V oblasti Sahelu začala na konci října operovat nová armádní koalice složená z vojáků Mali, Mauritánie, Nigeru, Burkiny Faso a Čadu. Jednotky zde mají také Francie a Spojené státy.

 

Právě se děje

před 9 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy