Mírová mise OSN v Mali přišla o čtyři vojáky, 20 zraněno. Ozbrojenci je zabili u hranic s Nigerem

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 11. 2017 22:21
Neznámí ozbrojenci v pátek při dvou útocích v Mali zabili čtyři členy mírové mise OSN v zemi (MINUSMA) a dalších téměř 20 zranili. Usmrtili také jednoho maliského vojáka, oznámila MINUSMA, která má nejvyšší bilanci ztrát ze všech 16 současných mírových misí OSN.
Vojáci v Mali - ilustrační foto.
Vojáci v Mali - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bamako - Tři vojáci OSN a jejich maliský kolega přišli o život při společné operaci nedaleko hranice s Nigerem, kde působí islamistické skupiny, některé s vazbami na Al-Káidu či tzv. Islámský stát. Dalších 16 členů mírové mise a jeden civilista byli zraněni. Útok ostře odsoudil vedoucí MINUSMA Mahamat Saleh Annadif.

Druhý incident se odehrál kolem poledne (13:00 SEČ) v centrální části Mali, když se konvoj MINUSMA stal terčem "komplexního útoku" za použití výbušnin a raketometů. Útok si vyžádal jednu oběť a tři zraněné. Mise OSN podle agentury Reuters národnost zabitých vojáků neupřesnila.

V nestabilním Mali působí od roku 2013 více než 10 000 příslušníků MINUSMA z různých států. Přes 70 z nich už zahynulo, uvedl dříve server BBC. Kromě OSN má v Mali mezinárodní operaci také Evropská unie. Té se účastní i několik desítek českých vojáků, z nichž většina střeží velitelství v metropoli Bamaku na jihu země.

Mali a okolí terorizuje řada islamistických skupin, z nichž některé jsou napojeny na globální teroristickou síť Al-Káida. V Mali se v březnu spojily tři hlavní džihádistické organizace s vazbami na Al-Káidu. Novou koalici tvoří skupiny Murábitún, Al-Káida v muslimském Maghribu (AQMI) a Ansar Dine.

V oblasti Sahelu začala na konci října operovat nová armádní koalice složená z vojáků Mali, Mauritánie, Nigeru, Burkiny Faso a Čadu. Jednotky zde mají také Francie a Spojené státy.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy